Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sper ca nu s-a mai discutat despre aceasta problema sau daca s-a mai discutat imi cer scuze dar eu nu am gasit nimic concret ! Am si eu o mica problema la cutia de viteze a unei vectra a motor c20ne si anume imi sare din viteza , trebuie sa ii caut a 1 a cand o bag in viteza si tot asa ! problema este urmatoarea :
am o calibra an 92' motor c20xe 4x4 din ce stiu dar nu mai e functional acel 4x4 pentru ca nu mai are acel cardan de fapt nu stiu daca a mers vreodata pentru ca eu am folosit calibra decat vreo 4 luni ! intrebarea mea este daca se potriveste sa iau cutia de pe calibra sa o montez pe vectra ! va multumesc
Skip ads

  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni daca se potrivesc intre ele ?sa iau de pe o masina sa pun pe alta ?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.opel-infos.de/motoren/motto.html
cauta aici si vezi cu ce e compatibila; din cate stiu tie iti trebuie f16 sau f18, calibra a avut f18 si f20 iar modelul 4x4 a avut f20
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mersi gabonne dar nu prea mere linku !pe vectra mi se pare ca am f18 iar pe calibra am f20-u ! nu stiu sigur daca se potrivesc ! teoretic ar trebui pentru ca sunt vectre care au cutii f20 dar probabil au si motoru sfi pe ele !
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
A fost si f16 4x4.

Cred ca se potriveste.Vezi cumva sa nu difere cutia sau lonjeronul in zona tamponului mare din spate.
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ele asa ar parea la fel ! singura mea grija care este ca mi-a spus cineva ca de potrivit o-r sa se potriveasca dar de abia o sa mai plece masina de pe loc cu f20-u ! la vectra mi s-a stricat cutia si de aia vreau sa o iau de pe calibra ! mai exact este ca atunci cand o bag in a 3 a sau a 4 a merge ce merge si imi sare singura din viteza ! de bagat o bag bine in viteza dar sare singura
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pe calibra la f16cr f16wr si f20cr treapta 1 e identica si f20cr are acealasi rapoarte cu f16cr
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
teoretic ar trebui sa se potriveasca ! astept sa se indrepte vremea si sa ma apuc cu mecanicu sa dau cutiile de viteze jos ! mersi mult mctoto de raspunsuri
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ieri tocmai am terminat de montat cutia de viteze f20 de pe calibra pe un opel vectra a care avea cutie de viteze f16 ! masina se comporta bine intra frumos in viteze , are rapoarte mai scurte ! ceea ce mi se pare un pic diferit este relantiul motorului ! poate sa influenteze relantiu motorului daca am schimbat cutia de viteze ?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ai mai schimbat si altceva in afara de cutie?

Pai par mai scurte pt ca in afara de 1-a care e identica cum am zis , celelalte trepte difera.
Din cate am mai aflat , vectra c20ne are si f16wr deci probabil asta e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR