Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • marcu lucian-paul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut am achizitionat o vectra c de curant 1.9 cdti 120 cp si scoate f mult fum , mai ales in treptele 1 si 2 , cel putin daca ii dau talpa las nor in spate . precizez ca merg mai agresiv !am inteles ca daca mergi f mult subturat pe oras in momentul in care ii dai talpa scoate fum , dar la mine nu e cazul am facut deja 2500 de km si tot scoate fum!poate nishte pareri , sugestii de la ce ar putea fi?
am inteles ca o posibila cauza ar putea fi turbina lucru care m-a cam inspaimantat! masina are 100 000 km carte service adusa din franta! nu stiu daca sunt reali in orice caz orice parere sau sfat mi-ar fi de folos!
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pune-o pe tester....curata egr
  • crystinel_oo

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
verifica furtunasele de ies din pompa de vacum, unul din ele are o pozitie cam aiurea pusa si se crapa de la caldura... de tras mai trage?
furtunasul respectiv e cel care comanda electrovalva turbo...
  • hopasuss

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
astazi am patit acelasi lucru .
s-a fisurat un furtunas denala ce la solenoidul de la turbo si tragea aer fals si nu mai functiona turbo.verifica si tu furtunasele poate ai noroc sa fie acelasi lucru
Skip ads

  • GR28RCS

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Kadett 1988 20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
verifica nivelul de ulei. daca nivelul este prea scazut o potentiala problema ar putea fi turbina.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mai intii ce culoare are fumul ? sa ne putem face o parere ,iar apoi daca e din franta si e si alba se poate sa fie nevoie de segmantare ...ai mari sanse sa fi fost TAXI
  • marcu lucian-paul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand ...multumesc pentru toate raspunsurile...pentru "tase" masina e din franta dar e gri metalizat (sper sa nu fi fost taxi!) , fumul e negru! .In al doilea rand nu prea am treaba deloc cu mecanica deci treaba cu furtunasele nu o pot verifica pentru ca nu stiu exact locatia:)))) , uleiul trebuie intr-adevar schimbat si de tras trage desi nu pot spune ca am prea multa experienta cu caii putere. Adica nu stiu cum ar trebui sa traga 120 cp!oricum de exemplu pe autostrada la 190 km/h in a 6-a la talpa se simtea ca inca mai poate si intr-adevar a mai putut pana la 230 ! cred ca cel mai bine e sa o pun pe tester si sa fac toate verificarile care mi-ati sugerat , dupa mai vorbim! multumesc oricum pentru raspunsuri si imicer scuze ca am raspuns asa tarziu dar am fost plecat!orice alta parere e bine venita in continuare!succes si drumuri bune!
  • danGTS

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2007 1.9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
care a fost problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR