Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ScOOp

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Romanul are pentru orice o "solutie"... chiar daca nu stie compozitia chimica sau macar cu ce se mananca, este "solutie"
Peste tot unde te duci si intrebi "da nu va suparati cu ce-i dati acuma ?" raspunsul va fi acelasi : "cu solutie"...

asa ca aceeasi "solutie" magica este folosita si la spalatoriile de cartier si drept sa spun cu oarecare succes dar scump dupa parerea mea ... am avut aceleasi pete de smoala dar pe o suprafata de 40 cm patrati si m-a costat 100 de mii !!! intr-adevar cu "solutia" magica s-a curatat instant dar prea scump nene .. sa nu mai zic ca atunci cand am vazut ca am si in spate foarte putin mi-a mai cerut 100. Mai tarziu am observat si pe partea cealalta a masinii niste stropi dar foarte mici .. am frecat cu spray de geamuri la ele de m-au durut mainile 2 zile... s-au luat pana la urma desi nu cred ca la stropii aia mari aveam vrun succes cu procedeul manual ...
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
WD 40 ajunge cam pentru o curatire totala a masinii, adica pe toata vopseaua+jante

Evident, nu trebuie decat partea de jos a usilor si atunci ajunge pentru muuulte spalari

Si nu afecteaza nimic, e chiar foarte friendly cu tot ce atinge
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiu de cand eram copil, vazand asta la o ruda de a mea, ca orice urma de bitum se curata fara probleme cu motorina. Este recomandata de oricine din domeniu deoarece este clar faptul ca motorina nu ataca vopseua.
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ca solutie va recomand cu incredere MOTORINA, BENZINA, sau DILUANT...ce pot sa va spun maicamea are o afinitate pt strazile aflate in constructie...are un yaris...si ultima data nu va putetsi imagina cum arata mashina...inka nu am curatat tot..ca m-am pliktisit...o sa va fac poze la praguri..k doar alea mai sunt de frecat...imaginatsi-va k asha arata sjiu juma de usha....in fine mai multe cand vedetsi pozele
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sabin a scris:ca solutie va recomand cu incredere MOTORINA, BENZINA, sau DILUANT...ce pot sa va spun maicamea are o afinitate pt strazile aflate in constructie...are un yaris...si ultima data nu va putetsi imagina cum arata mashina...inka nu am curatat tot..ca m-am pliktisit...o sa va fac poze la praguri..k doar alea mai sunt de frecat...imaginatsi-va k asha arata sjiu juma de usha....in fine mai multe cand vedetsi pozele

Cu cata incredere recomanzi benzina si diluantul!? Shocked
Eu stiu ce cele doua matuiesc lacul si vopseaua Exclamation
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Este mai bun diluantul!
Face sa arate mai bine masina.
  • ScOOp

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Deci in cora exista o solutie pentru asa ceva ... ceva cu tar remover am vazut eu pe la vreo 125 de mii sticla ... e cu pulverizator si eu cred ca iti ajunge pentru vro 2-3 masini Very Happy
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
va salut.... am o mare dilema si in acelas timp o problema!


duminca 07.10 am fost la SIAB 2007 unde pe portiunea de la primul pod era smoala.... a mai si plouat
dealungul timpului pana azi 11.07 a plouat si nu am avut timp sa ma uit la vopsea....

dar astazi sa innebunesc langa masina...... portiera stanga fata, roata stanga fata.... toata bara din spate ( mai exact pe colturiile acesteaia "ceva de nedescris") roata dreapta fata, portiera dreapta fata..... pe capace normal a sarit de la roti....

astazi am spalat masina eu... cu multa stradanie si smoala nu s-a luat deloc.... m-am dus la spalatorie foarte crizat pentru ca masina are 1luna si cateva zile, culoare argintiu metalizat StarSilver
am intrebat daca are solutie de smoala si nimic.... mi-a zis sa imi dea cu "diluant" ,pe sticla scria dynamic diluant sau M diluant... am intrebat daca matuieste vopseaua sau intra in lacul acesteia....
a dat pe suprafata cu paguba.... servetel si cu acel diluant,dupa am venit home si am clatit masina cu jet de apa + uscare....


Diluantul acesta imi va matuii vopseaua? sau vor aparea pete pe vopsea?! in timp...
fiind seara au mai ramas pete mici....sa mai folosesc diluantul?!

Va multumesc, va rog sa ma lamuriti si astept pareriile voastre!
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aceeasi situatie si la mine (smoala de pe drumurile facute asta vara).
Am asteptat ceva solutii, am mai neglijat problema, etc.
Ieri, am luat din Dacie ceva benzina si m-am hotarat sa incerc, fie ce-o fi. Oricum, vreau sa-i fac un polish.
A iesit foarte bine: ai nevoie doar de o galetusa cu apa calduta si sampon, un burete, cateva carpe pentru benzina,(imediat ce imbibi carpa in benzina si stergi, se murdareste si trebuie schimbata, altfel se intinde pe suprafata curata). Vectra mea este alba si se vede imediat.
Este bine sa lucrezi cu un ajutor, dupa ce stergi cu carpa bine inmuiata in benzina celalalt spala imediat in urma ta. Daca smoala este groasa sau pata este mare, este bine sa tamponezi de cateva ori petele cu carpa cu benzina pt a inmuia smoala.
A iesit perfect, fara sa se matuiasca nici un pic.
Succes.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Aceeasi situatie si la mine (smoala de pe drumurile facute asta vara).
Am asteptat ceva solutii, am mai neglijat problema, etc.
Ieri, am luat din Dacie ceva benzina si m-am hotarat sa incerc, fie ce-o fi. Oricum, vreau sa-i fac un polish.
A iesit foarte bine: ai nevoie doar de o galetusa cu apa calduta si sampon, un burete, cateva carpe pentru benzina,(imediat ce imbibi carpa in benzina si stergi, se murdareste si trebuie schimbata, altfel se intinde pe suprafata curata). Vectra mea este alba si se vede imediat.
Este bine sa lucrezi cu un ajutor, dupa ce stergi cu carpa bine inmuiata in benzina celalalt spala imediat in urma ta. Daca smoala este groasa sau pata este mare, este bine sa tamponezi de cateva ori petele cu carpa cu benzina pt a inmuia smoala.
A iesit perfect, fara sa se matuiasca nici un pic.
Succes.


De acord. Însã eu recomand motorina(se evaporã mai greu ºi e mai unsuroasã). Cârpa folositã trebuie îmbibatã ºi stoarsã bine de câteva ori de fiecare datã cînd se înnegreºte de smoalã. ATENÞIE! Nu trebuie sã existe nicio urmã de nisip sau chiar praf pe suprafaþa de curãþat sau cârpã deoarece maºina o sã arate apoi ca frecatã cu peria de sârmã. Puþinã rãbdare, puþinã motorinã, puþin mai multã muncã, ºi apoi multã apã cu ºampon (tot cu cârpa). Very Happy
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mi-am sters si eu urmele de smoala de pe masina si se duce foarte bine cu wd 40. folositi cu incredere ca nu lasa nici o urma.
numai bine!
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
o recomandare din partea mea merge e testat de nustiu cate ori pe masina personala.cand o stopesc cu smoala sau asfalt ii zic tatalui meu care iese afara cu o carpa molae si o sticluta cu ceva galben in ea.lam intrebat ce ea in sticluta si mia zis MOTORINA Very Happy nu afecteza vopseaua in schimb benzina da. dupa ce ati dat cu motorina recomandat ar fi sa dati si cu apa se pot produce reactii motorina+soare.succes
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MOTORINA e sfanta in asemenea cazuri.
am avut bitum pe 3 masini.
folositi motorina intr-un recipient cu pulverizator,ca cel de geamuri.
eu o stopeam din belsug,se vedea cum se scurge efectiv fara se frec cu carpa.
incercati asa si o sa ramaneti surprinsi de actiunea motorinei intru-un recipient cu pulverizator.
va doresc succes.
  • yoboss2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1993 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pune niste benzina si motorina jumatate -jumatate si freac a cu incredere.eu am avut si am scapat dar trebuie sa freci cu rabdare .spor la lucru
  • raduovidiu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incercati cu sampon concentrat de la spalatoriile de masini.Acea spumase gaseste in forma concentrata. O puneti intr-un pulverizator din ala de stropit geamuri pulverizati in zonele cu probleme lasati cam 10 min maxim si dupaiai frecati usor cu un burete si dupaia clatiti bine de tot cu multa apa
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am dus masina la o baita dupa o luna am constatat dupa spalare o serie de puncte mici negre si unele de culoarea ruginii in general pe bara spate in dreptul rotilor, pe portiere fata si aripi tot in dreptul rotilor .
Se da cu jetul cu spuma acolo nici un rezultat .
Iau o carpa cu o "solutie de la spalatorie" frec bine de tot si parca mai dispar dintre ele dar tot raman multe . Frec bine cu unghia pe fiecare punct din acela si vad ca se curata . Totusi sunt multe nu pot sa stau 10 zile sa le scot pe toate.

Cu ce as putea sa la scot ? ( mentionez ca a mea e alba si se observa clar de la 1 m)

Tot dupa baita am constatat ca partea de plastic neagra pe plafon acolo unde se prinde portbajul exterior este toata matuita , un plastic negru plin de pete. Iau un spray siliconic care functioneaza foarte bine pentru plasticul interior si ma apuc de frecat . Dar nimic ramane matuit.

Cum rezolv problema ?

PS: Am dat search pe forum dar nu gasesc o solutionare a problemei , rog un moderator sa ma indrume daca am deschis un topic cu o problema existenta.


Ultima modificare facuta de julian_nica la Mie 08 Sep, 2010 11:08 am
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat o solutie de la Sonax(din Real) si au iesit. Are desenata pe ea partea din fata a unei usi. Mai bine a mers insa WD40. Ies imediat.
Pentru plastic matuit a mers deasemenea foarte bine un spray negru lucios de la Sonax.
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Merge cu pasta de polish mai abraziva. Eu asa am scos petele de bitum.
La sfarsit nici macar o urma nu se mai vedea.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu subtiezi vopseaua cu polish pentru niste urme de bitum. Foloseste WD 40 si dispar imediat.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
freaca usor cu o carpa moale imbibata cu motorina dupa care spala bine zona
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR