Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Nici bine nu trecu cateva zile de cand am postat aici cu privire la o galma de cauciuc, solutia fiind cumpararea unor noi cauciucuri care au costat ceva , acum alta belea: de dimineata plec la servici , parchez masina frumos si cand ma intorc inapoi ce frumusete de busitura in aripa stanga(vezi foto Crying or Very sad ).Acum , intrebarea este ce ar putea face o asemenea busitura?La mine la servici vin cam 3-4 camioane sau camionete cu diferite produse.Eu banuiesc ca este de la un camion si anume cu roata din fata.Sa va explic de ce:pe masina mea , mai exact la aripa stanga nu este nici o urma de vopsea, sau zgaraietura, nimic care sa sugereze o atingere cu un corp dur.
Asa ca de aici topic-ul: Voi dragi opelisti ce credeti ca ar putea fi?
Eu nu am asigurare full decat pt foc, furt, animale, catastrofe naturale si ar trebui sa platesc eu.
Sa auzim ceva idei!
Bafta!
Emil
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pare impins dinspre aripa. Daca a dat cu bara camionului, nu o sa observi nimic pe el. De platit aproape sigur o s-o platesti tu. Si daca afli ca te-a lovit unul cu camionul, daca nu are urme si zice nu , nu ai ce sa ii faci.
Nasol pt tine.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Polita casco nu prevede asigurare in caz de vandalism sau accidente in trafic?
Nu cred... Cat despre ce a putut sa fie acolo, sunt o multime de posibilitati, noi putand sa ne dam numai cu parerea....
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
[quote="respected"]Polita casco nu prevede asigurare in caz de vandalism sau accidente in trafic?
Nu cred... Cat despre ce a putut sa fie acolo, sunt o multime de posibilitati, noi putand sa ne dam numai cu parerea....[/quo

Nu stiu cu ce ar putea face asa, pentru ca nu se vede nimic altceva , ceva urme, ceva vopsea, ca si cum ar fi facut cu ceva mai moale ...
Cred ca o sa mai scot ceva bani si pentru asta.Nu cred ca soferul o sa recunoasca , chiar daca are asigurarea care plateste .
Totusi daca exista ceva idei sau din experienta vostra cu botirea masinii fara alte urme , ce ar putea face asa?
Mersii!
Skip ads

  • Retro

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:Nu cred ca soferul o sa recunoasca , chiar daca are asigurarea care plateste .


Cauta un prieten.... Wink
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Retro a scris:
emilluss a scris:Nu cred ca soferul o sa recunoasca , chiar daca are asigurarea care plateste .


Cauta un prieten.... Wink


Mersi de idee!O sa iti fac cinste cu o bere...pe ca te-ai oferit sa ma ajuti cu asigurarea ta. Razz
Cand ne intalnim sa facem ca asigurarea sa repare?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca s-a oferit colegul sa te ajute Smile tre sa cauti tu un prieten:P
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca ti-o vei repara singur. O zic din experienta mea si mai vasta a tatalui meu. Si eu am fost o singura data la politie sa declar ca am gasit masina frecata si daca nu stiu cine a fost de vina sau nu sunt martori, n-au pe cine sa traga la raspundere. Asa ca atunci cand am mai gasit-o "stearsa" de vopsea, am dus-o direct la vopsitor. Politia doar incurca in cazul meu.
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ajuta-ma sa inteleg:

- La ce firma ai asigurare CASCO ?
- Ce inseamna "am asigurare full" ?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
I say the butler did it. Mr. Green
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cauta un prieten cu asigurare valabila,care sa declare ca el te-a lovit si sa iti repare asigurarea lui masina,asa e cel mai ok pentru tine,pentru ca nu o sa aflii cine a fost.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ovydyu90 a scris:Cauta un prieten cu asigurare valabila,care sa declare ca el te-a lovit si sa iti repare asigurarea lui masina,asa e cel mai ok pentru tine,pentru ca nu o sa aflii cine a fost.


Iar acel prieten anul viitor va avea pretul asigurarii marit, pentru ca va apare in sistem cu bonus malus.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum arata lovitura, nu poate fi facuta de bracarea rotilor a vreunui camion! Inclin sa cred ca o duba gen microbus te-a plesnit cu bara de plastic fata! Ce buna ar fi fost o camera video in parcarea aia...
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si daca declari masina lovita in parcare, Casco nu plateste? Pana la urma e accident cu autor necunoscut.
Ciudat Casco... Eu am avut cateva incidente in parcare si nu au fost probleme la Casco.

LE. Banuiesc ca nu esti in Romania si astlel se explica treaba cu Casco, prin alte locuri putand sa il personalizezi cum vrei.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ovydyu90 a scris:Cauta un prieten cu asigurare valabila,care sa declare ca el te-a lovit si sa iti repare asigurarea lui masina,asa e cel mai ok pentru tine,pentru ca nu o sa aflii cine a fost.


Si cand o sa ii cheme pe amandoi la asigurator sa le faca poze ce o sa vada? O masina botita si una intacta, cei de la asigurari nu sunt chiar asa de prosti.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dupa indoitura e un colt de duba la nivelul ala e ceva gen dubele micute, exclus ceva mare ca iti dadea mai sus. parerea mea
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mersi pentru idei .Eu am omnium mic asa se zice aici.Aici nu este avantajos sa faci casco (cum este in tara)la masini mai vechi de 4/5ani sau fara valoare mare.Ce curios sunt ce a facut asa, pentru ca nu cred ca este de la bara din fata , ar fi fost mai mare .Lovitura este bine determinata chiar langa usa .Bafta!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Emil: zi si tu din ce tara ne scrii. Si mai zi-ne daca asigurarea ta e de tip casco sau doar asigurare obligatorie, conform legislatiei din tara respectiva.
Despre Omnium n-am gasit decat in Belgia...

Ce ar putea provoca asa ceva? La o Dacie de prin 1995 i-am provocat cu bicicleta, la vreo 35km/h. La tine poate fi si un stalpuletz de parcare postat gresit fata de masina aflata in deplasare.

In cazul nostru, a acelora din tara, o polita Casco sanatoasa (nu facuta la abc asig) te va intreba amanunte despre locatie, ora, imprejurarile in care ti-ai gasit masina asa. Nu implica Politie sau alte autoritati. Faci dosar de dauna unde explici in detaliu, masina merge in service si se repara. Scurt.

Pe tine vad ca te intereseaza mai mult motivul indoiturii, decat reparatia. In orice caz, avand in vedere zona impactului, am vagi banuieli de reparatie costisitoare.
Iar daca vopseaua nu e sarita tare, tind sa cred ca vehiculul s-a sprijinit mai intai cu coltul in aripa ta si apoi a impins...
Masina era deplasata de la locul ei?

Later edit: am mai privit inca o data poza. Indoitura mai poate aparea asa nu in urma unui impact, ci in urma agatarii cu un corp suficient de ascutit, cat sa patrunda in spatiul dintre usa si aripa si suficient de rezistent cat sa traga aripa. In spatele aripii, in zona indoita nu ai urme de zgarieturi?
  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nasol ce ai patit,dar macar acuma nu mai ai galme in cauciuc din cate vad in poza!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da ,sunt in Belgia si am asigurare obligatorie plus omnium mic, adica : foc, furt, geam spart, catastrofe si contac(nu sexual) cu animale.
Nu se vad deloc urme, nici vopsea, nici zgaraieturi, nimic.Intind sa cred ca este de la cauciuc camion, stationand langa mine , a vrut sa plece si rotind din volan a impins aripa .Nu stiu daca trebuie schimbata aripa cu una noua sau decat intreptata si revopsita.Daca nu am avea masini ce lipsit de probleme am fi -viata anosta.Noroc pe noi ca avem.Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR