Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Cateva cuvinte despre cum mai merg lucrurile ...Am ajuns la 6300 km si pentru ca am mers destul de mult extraurban consumul mediu a scazut la 9.8 %cu o viteze medie de 34 km/h.
Am reusit sa vad si asistenta la faza lunga functionand si este intradevar un mare ajutor noaptea si mai ales functioneaza ireprosabil .
M-am incumetat sa urc pana pe la 180km/h in treapta a sasea si ceva peste 4000 rpm , oricum este usor de atins viteza si nu pare deloc fortata, nici zgomotul la rulare nu creste semnificativ , oricum un 140-150 este pt autostrada o viteza optima ,3300-3500 rpm cu un 8 consum ,cred, medie ce arata instantul .
Am remarcat acum cand s-a mai racit si nu mai este nevoie de clima , ca aceasta influenteaza destul de tare consumul si are spre dezamagirea mea si un impact sezizabil asupra performantelor motorului.
In rest nu sunt probleme .
Bafta.
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Un minus nu foarte mare mi se pare lipsa refrigerarii torpedoului si al cotierei.Am vazut masini Opel mai vechi si marci din clase inferioare care au asa ceva.Dar repet, e nesemnificativ si e valabil 4-5 luni pe an. Razz
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am optiunea de refrigerare si in torpedou...deci nu stiu de ce zici asta?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cum D-zeu.Si eu am pachet clima premium dar nu am nici o clapeta in torpedou pt inchis deschis, de cotiera nu mai vorbesc.Inseamna ca torpedoul e refrigerat? Shocked
Skip ads

  • 214FLO

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Am fãcut revizia de 15.000 și mecanicii mi-au spus cã nu s-au scurs mai mult de 100 grame de ulei, filtrele mai mult curate decât murdare, uleiul ok, chiar dacã acum o sãptãmânã computerul de bord arãta 51% life oil!

Ca minusuri, pe drumurile mai proaste, se aude un zumzãit abia perceptibil din plasticul din bord, cel de la navigație, care dispare dacã e împins puțin cu mâna, semn cã nu este suficient de bine fixat.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
totul e ok dar am o nelamurire.voi aveti un zumzait la ralanti.Nici la logan nu se auzea asa.Daca inchid muzica e destul de pronuntat.Mai degraba un harrrrait fin... Sad
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hello,

Update: 10000 km, consum mediu 9.6 , viteza medie 35.6, indice uzura ulei 42%.
Nu sunt probleme , aveam un zgomot la bracare dar pe masura ce s-a rodat vad ca a disparut (nice!).Ar mai fi o oaresce chestie ..am completat de doua ori pana acum cu antigel(3-400ml) ..cred ca se prelinge pe undeva ..am sa vad la revizie daca e vreo problema, sper sa curga undeva afara si nu in motor Sad .
Am si eu o rugaminte , stie cineva care sunt parametri de prindere a jentilor de 17(tabla sau aliaj ) pt 1.8 sedan?Multumesc!Am sa cumpar dupa sarbatori niste jante de aliaj pt vara ..si mai mult ca sigur le comand pe net , si nu as vrea sa iau ce nu trebuie ...
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
intra pe www.janta.ro si ai configurator.Cea mai importanta si esentiala e distanta intre prezoane.5x120.Pt. gaura centrala primesti cu jantele inele de centrare pt. insignia.in principiu 7Jx17 5x120 ET 41.ET poate sa difere.Cu cat e mai mic cu atat janta e mai inafara.Eu mi-am luat de iarna pe 16: 7J x16 ET 43 Dezent L dark
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...5111&start=80
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Update, 13600 km , consum mediu 10,2%, viteza medie 32km/h.Am facut prima revizie cu schimb ulei si filtre si care a costat 720 ron.Asa cum spuneam cateva posturi mai sus i-am cumparat si jante de aliaj ,un model Aez de 8j/5/120/17/et 41 care se potrivesc zic eu destul de bine si care chiar daca sunt ceva mai late decat cele stock nu am vazut sa fie vreo problema .In rest nu sunt probleme deosebite de mentionat , sunt cateva chestii care ma deranjeaza insa nu am ceritudinea ca sunt chestii importante.
  • themichael

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Se aude si la mine! Cateodata zici ca e diesel! E foarte enervant! Eu am 5mii de km, motor 1.8!


vectragts1 a scris:totul e ok dar am o nelamurire.voi aveti un zumzait la ralanti.Nici la logan nu se auzea asa.Daca inchid muzica e destul de pronuntat.Mai degraba un harrrrait fin... Sad

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
themichael a scris:Salut! Se aude si la mine! Cateodata zici ca e diesel! E foarte enervant! Eu am 5mii de km, motor 1.8!


vectragts1 a scris:totul e ok dar am o nelamurire.voi aveti un zumzait la ralanti.Nici la logan nu se auzea asa.Daca inchid muzica e destul de pronuntat.Mai degraba un harrrrait fin... Sad


Eu am fost de 2 ori la reprezentanta pt. asta si.... Cenzurat
Skip ads

  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Update : 20500 km ,consum mediu 9.7, viteza medie 35.2 km/h.
Nu am intampinat ceva probleme pana acum. O singura chestie a aparut imediat ce am facut 20mii , anume, mi-a aparut " service vehicle soon" pe ecranul dintre ceasuri si nu prea imi dau seama ce vrea, banuiesc ca la revizie au omis sa reseteze intervalul de service , care aparent este de 20mii.
A mai avut cineva mesajul acesta ? Poate sa aiba alta semnificatie?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
panaramax a scris:Salut,
Update : 20500 km ,consum mediu 9.7, viteza medie 35.2 km/h.
Nu am intampinat ceva probleme pana acum. O singura chestie a aparut imediat ce am facut 20mii , anume, mi-a aparut " service vehicle soon" pe ecranul dintre ceasuri si nu prea imi dau seama ce vrea, banuiesc ca la revizie au omis sa reseteze intervalul de service , care aparent este de 20mii.
A mai avut cineva mesajul acesta ? Poate sa aiba alta semnificatie?


Aia inseamna o problema la contactul de la termostat.eu am 15.000 acum.e o problema specifica la 1.8.Am avut acelasi mesaj si am schimbat termostatul in garantie.Fa acelasi lucru.Acum astept sa-mi vina discurile de frana.Vibreaza la franare.Le voi schimba tot in garantie...problema aparand la mai multe masini.Cel mai tare ma deranjeaza huruitul ala fin la relanti cu motorul cald la care nimeni nu-i da de cap....schimba termostatul pana una alta.daca astepti sa iasa din garantie te va costa aproape 15 milioane.bafta!
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Bilant de 2 ani si iesire din garantie ,
27 mii de km , consum mediu 9.8 l% , viteza medie 34 km/h, calculate pe intreg parcursul. Consum urban (Bucuresti 11.5-12.5) , extraurban (7-Cool , destul de decent in opinia mea , asemanator 1.6.
Reparatii efectuate in garantie :
-schimbat de 2 ori termostatul circuitului de racire a motorului,
-schimbat sistemul de incalzire de la scaunul soferului.
-schimbat discurile si placutele spate , uzura neuniforma a discurilor.

Cam atatea , putin cam multe insa sa sper ca ce a fost sa fie prost sa se fi dus .In rest nu am alte probleme poate doar un usor barait al unui difuzor fata.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu e rau consumul deloc. Zic asta pentru ca ma intereseaza si pe mine motorizarea asta.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel cel putin in germania stiu ca motorizarea asta nu mai e pe piata, fiind schimbata cu motorul de 1.4 , dupa ei fiind mai ecologic ( consum + g/km CO2 ) la aceeasi CP . Din cate vad pe configurator, in RO se mai poate comanda si 1.8
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR