Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Opel eye, e optiune separata, ca eu nu am gasit-o in lista? Sau e inclusa in AFL?
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles este inclus in AFL. Daaaarrr.... pentru masinile livrate in Estul europei (de la Ungaria incoace) este dezactivat.

Nu pun capul pentru afirmatia de mai sus, apartine unui dealer. Si eu am vrut aceasta optiune, dar nu s-a putut.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Din cate am inteles este inclus in AFL. Daaaarrr.... pentru masinile livrate in Estul europei (de la Ungaria incoace) este dezactivat.

Nu pun capul pentru afirmatia de mai sus, apartine unui dealer. Si eu am vrut aceasta optiune, dar nu s-a putut.


E dezactivata sau nu exista (camera)? Ca daca e dezactivata, cred ca se poate activa in service, daca pur si simplu nu exista....
Tu ai cutiutza aceea (se vede in unele cataloage) in spatele oglinzii retrovizoare?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este dezactivata! Camera exista!

Aceeasi camera este responsabila pentru schimbarea automata faza scurta/lunga.

Teoretic este cum spui tu, activarea se poate face din service. Daaar.. (din nou acelasi daaaarr)... echipamentele de diagnostic ale service-urilor din Ro nu permit activarea acestei functii. Si pe altcineva nu am gasit sa fie capabil de asa ceva.

Daca cineva are informatii mai multe?

PS> Eu am colegi din Austria care si-au luat AFL si a venit automat cu OpelEye.
Skip ads

  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Opel Eye.
Opel Eye este o camerã de luat vederi specializatã care recunoaºte ºi reþine indicatoarele de depãºire interzisã ºi cele de limitare a vitezei. istemul afiºeazã indicatorul curent pe panoul de bord. De asemenea, acesta emite o avertizare prealabilã când autovehiculul pãrãseºte în mod accidental banda de circulaþie
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Spire a scris:Opel Eye.
Opel Eye este o camerã de luat vederi specializatã care recunoaºte ºi reþine indicatoarele de depãºire interzisã ºi cele de limitare a vitezei. istemul afiºeazã indicatorul curent pe panoul de bord. De asemenea, acesta emite o avertizare prealabilã când autovehiculul pãrãseºte în mod accidental banda de circulaþie


Merci, stiam si noi ce e. Ideea e daca e disponibil in Romania. Pe site scrie "disponibil in curand" iar in lista de dotari optionale nu exista.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Acesta este un motiv pentru care NU mi-as lua Insignia din Romania !

CristianTM.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Acesta este un motiv pentru care NU mi-as lua Insignia din Romania !

CristianTM.


Mda, asa e la noi. Si la Megane era keyless go mentionat in carte si cand mi-am luat-o, normal ca nu avea (doar in Romania).
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ce rost are s-o activeze cand indicatoarele noastre nu sunt compatibile cu camera...?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai... din 22.000km pe masina mea.. aprox 13.000k sunt in HU si AT. Cine zice ca daca am cumparat masina in RO nu ma duc cu ea in EU?
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Pai... din 22.000km pe masina mea.. aprox 13.000k sunt in HU si AT. Cine zice ca daca am cumparat masina in RO nu ma duc cu ea in EU?


Sau oriunde. Sau macar sa nu-l mai promoveze...il promoveaza, si nu apare nicaieri ca de fapt nu il ai, te trezesti fara el.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E optiune separata (in Franta) si costa 500 euro:

Opel Eye: Recunoaºterea semne de circulaþie ºi de avertizare ale schimbãrilor banda neintenþionatã (face ineficiente funcþia de faruri adaptive asssitant fascicul bi-xenon)

Inteleg ca nu merge cu xenoanele...
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Interesant... dar nu reusesc sa gasesc motivul pentru care nu merge cu xenon ?
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Phares adaptatifs directionnels bi-xenon avec 9 modes d'éclairage dont assistant feux de route. (assistant feux de route inopérant avec Opel eye)

Opel Eye: Reconnaissance des panneaux de signalisation et avertisseur de changements de voies intempestifs (rend inopérant la fonction l'asssitant feux de route des phares adaptatifs bi-xénon)

Mda, nu inteleg, s-ar putea sa nu fie compatibil doar cu reglarea automata faza lunga...cred ca e aceeasi camera si nu poate avea functiile simultan.
  • crio333

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
luc1979 a scris:Phares adaptatifs directionnels bi-xenon avec 9 modes d'éclairage dont assistant feux de route. (assistant feux de route inopérant avec Opel eye)

Opel Eye: Reconnaissance des panneaux de signalisation et avertisseur de changements de voies intempestifs (rend inopérant la fonction l'asssitant feux de route des phares adaptatifs bi-xénon)

Mda, nu inteleg, s-ar putea sa nu fie compatibil doar cu reglarea automata faza lunga...cred ca e aceeasi camera si nu poate avea functiile simultan.


Si eu inclin sa cred la fel. Algoritmii de procesare a imaginilor (30 fps) sunt destul de complecsi, probabil pur si simplu CPU nu "duce" sa faca 2 analize in paralel: una pt AFL si una de determinare a benzii/semnelor de circulatie. Doar o presupunere, oricum.

Totusi, nu vad de ce AFL nu poate coexista cu Opel Eye, chiar daca la un moment dat e activ doar 1 din cele 2 sisteme: de ex Opel Eye ar putea se activeze automat atunci cand dezactivez manual "automatic high beam", respectiv sa se dezactiveze automat cand activez AHB.
Si eu am AFL, camera e vizibila sub oglinda, dar nici vorba de Opel Eye.

Stie cineva mai multe?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am inteles de mai sus ca Opel Eye merge cu AFL dar Opel Eye nu poate functiona simultan cu schimbarea automata a luminilor (intalnire-faza lunga). Probabil folosesc aceasi camera.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
din ce inteleg de la tine mergi foarte mult cu masina si in afara tari,
de ce nu ai trecut cu masina pe la o reprezentanta opel din ungaria sau austria pentru ati activa optiunea din cate am observat am si eu acea camera pe astra j
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
I-mi tot propun sa fac o oprire la un dealer Opel in Austria dar inca nu am reusit sa ma organizez suficient de bine.

Dar cand am sa ajung va anunt de rezultat.

Oricum vreau sa ajung sa-mi aciveze inchiderea usilor la depasirea vitezei de 20 km/h, optiune pe care serviceul din Ro nu a reusit sa o activeze. Colegii mei din At au activat optiunea in service la ei.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:I-mi tot propun sa fac o oprire la un dealer Opel in Austria dar inca nu am reusit sa ma organizez suficient de bine.

Dar cand am sa ajung va anunt de rezultat.

Oricum vreau sa ajung sa-mi aciveze inchiderea usilor la depasirea vitezei de 20 km/h, optiune pe care serviceul din Ro nu a reusit sa o activeze. Colegii mei din At au activat optiunea in service la ei.


La mine e activata optiunea asta, se inchid usile....
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce echipare/optiuni ai pe masina?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR