Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • coachd

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am comandat pe 19 mai. Acum cateva zile mi-au transmis data de livrare aproximativa 20-25 august. Din experienta voastra, sunt sanse sa vina mai repede sau mai tarziu? Nu de alta dar as vrea sa imi programez un pic si concediul in functie de acest eveniment!
Skip ads

  • valah

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De regula, fix trei luni. Rabdare. Si in august-septembrie vremea e buna pentru concediu. Toate cele bune!
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
coachd a scris:Am comandat pe 19 mai. Acum cateva zile mi-au transmis data de livrare aproximativa 20-25 august. Din experienta voastra, sunt sanse sa vina mai repede sau mai tarziu? Nu de alta dar as vrea sa imi programez un pic si concediul in functie de acest eveniment!

Prin vara(iulie sau august dar nu mai tin minte exact cand) intreaga uzina e inchisa(in sensul ca nu se asambleaza nimic).
Pot aparea surprize; la mine a intarziat 2 saptamani pentru ca nu erau scaune sport(comanda in mai livrare la sfarsitul lui octombrie).
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Uzina din Germania cel putin, este inchisa in luna august. Dar daca ai comandat masina in mai, ea va fi produsa pana la vacanta, mai mult ca sigur. Mai mult face pe drum decat sa intre pe linia de fabricatie si sa fie produsa. Eu am dat comanda la Astra (produs tot in Germania), in iulie si am prins vacanta de vara. Masina a fost produsa pe 2 septembrie si a ajuns la mine pe 7 octombrie. Deci mai repede decat termenul de 3 luni dat de ei (cam 2 luni si 2 sapt parca).
Cel mai bine pastrezi legatura cu dealerul, vezi cand se produce masina, pentru ca dupa aceea, dureaza cam o luna transportul.
Skip ads

  • coachd

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai de asta si intrebam pentru ca citisem pe net de vacanta de o luna (sau ceva de genul asta) din Germania si ma gandeam sa nu am surprize. Apropos...stie cineva ceva de tichete remat si de pretul lor? trebuie sa fac rost si de trei chestii de-astea!
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ptr.coachd-Ce configuratie ai facut la masina(motorizare.obtionale etc.).Te intreb -fara sa te superi-caci poate te ajutam ca eu de ex.am configurat 2 buc.si tot nu am pus ce aveam nevoie-BT.atit imi mai trebuia.
  • coachd

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@celik paun: nu am facut mare investitie. E cea de baza, Essentia 1,6 115 cp, iar ca optionale am pus negrul la culoare si nu prea mult in rest pe langa ce au dat ei deja
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@coachd - ai primit informatia, data (calendar week ) cand va fi produsa masina, de la dealer ?
Skip ads

  • coachd

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@noerror: dealerul mi-a zis ceva de genul "Conform celor estimate de producator, masina ar trebui sa ajunga aici in intervalul 20 - 25 August"
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
intrebam fiindca dealer-ul mi-a spus ca dupa ce primeste avansul de 10 mii de lei (fiind pe firma merge doar prin OP, deci de abia azi sau maine ) face comanda la Opel si dupa vreo doua zile, primeste confirmarea de la ei daca totul e OK, si atunci poate sa-mi zica si saptamana in care va fi produsa masina, de aici si curiozitatea mea .
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asa a fost cand am comandat-o si eu anul trecut in luna martie si a sosit pe 8 Mai 2011, doar ca avans am dat doar 3000 lei (trei mii lei), asta la Victoria Global din Brasov, dar atat mi-a cerut avans si Di Bas Bucuresti. Masina a fost cumparata pe firma dar cu plata cash( plata prin virament la livrare).
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Plata e fãcuta (online banking ) si am trimis și OP-ul la dealer pe mail.
Când banii intra în cont ( probabil maine ) da drumu la comanda .

@Protektor - ca e 3000, 10000 sau cerea 20 de mii avans , era tot una, fiind hotãrât nu mai dau înapoi de la comanda.
Oricum ai fost unul dintre norocoși, dacã ți-a venit mașina în 2 luni Smile
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu informațiile promise mai sus.
Am primit azi datele estimative din sistemul de comanda de la Opel:

- data producției : 26.06
- livrare la Gyor : 17.07
- livrare în TM : 27.07

Mașina a fost comandata pe 29.05, însa s-a întors comanda din cauza unor incompatibilitãți, pana la urma comanda a fost introdusa din nou în sistem pe 30 sau 31.05 și confirmarea primita pe 1.06 .

E mai rapid decât am crezut eu inițial, oricum sper ca estimãrile sa fie corecte .

La voi cum a fost, sunt aceste estimãri aproape de adevãr ? ma refer totuși la datele din sistem și nu data de livrare de pe contract .
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
A durat 2 luni.(In 2010)
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mașina a fost produsa și este pe drum spre Gyor unde va ajunge în 28.06 ( dupã sistem ) .

S-ar putea sa o primesc mai repede decât a fost estimarea inițialã ( acuma depinde și de cât de repede se face plata cãtre Gyor și când pleacã de acolo )
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
noerror a scris:Revin cu informațiile promise mai sus.
Am primit azi datele estimative din sistemul de comanda de la Opel:

- data producției : 26.06
- livrare la Gyor : 17.07
- livrare în TM : 27.07

Mașina a fost comandata pe 29.05, însa s-a întors comanda din cauza unor incompatibilitãți, pana la urma comanda a fost introdusa din nou în sistem pe 30 sau 31.05 și confirmarea primita pe 1.06 .

E mai rapid decât am crezut eu inițial, oricum sper ca estimãrile sa fie corecte .

La voi cum a fost, sunt aceste estimãri aproape de adevãr ? ma refer totuși la datele din sistem și nu data de livrare de pe contract .



De ieri seara pot sa zic in sfarsit ca am intrat cu "acte" in regula in clubul Opel.
Masina a ajuns Joi seara in Timisoara iar ieri am luat-o acasa Smile

Livrarea a fost exact dupa 2 luni de la comanda.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si sa faci multe drumuri fara probleme ! Smile Cred ca esti super incantat.

L.E. Acum am citit configuratia ta...ce este incalzirea aceea suplimentara? Eu cand am luat masina, erau o gramada de incertitudini cu privire la pretul optionalelor (se schimba generatia cu MY2012) asa ca am sarit peste multe chestii.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@poseidon06 - mersi mult , da sunt inca in starea euforica, si probabil va mai dura ceva timp pana imi trece Smile

Configuratia a mai suferit ceva schimbari, iar ceea de jos e ce a ramas in final.

C32 - Sistem suplimentar de incalzire, electric - este sistemul Quickheat, nu ai un buton in plus sau ceva genul pt el,
doar ca iarna cand coboare sub o anumite temperatura se activeaza automat, e ca si un foen , baga aer cald in habitaclu inainte ca motorul sau na, apa de la motor sa fie in stare sa produca caldura pt habitaclu. ( eu cel putin asta am inteles )

O surpriza placuta e ca masina a venit cu esapament cu ornament cromat vizibil. (e ca la un benzinar, si nu e indrepatata in jos )

Cand imi gasesc si aparatul foto Smile voi pune si ceva poze.

Opel Insignia Cosmo 2.0 CDTI 130 CP

cu urmatoarele optiuni:

UTT - Alarma
PH3X - Pachet Conducere 2 ( Faruri bi-xenon adaptive, Senzori de parcare fata/spate )
UDP - Asistenta la parcare laterali fata
AW7 - Airbag-uri laterale spate
XL4 - Scut motor
C32 - Sistem suplimentar de incalzire, electric
KA1 - Incalzire in scaune
UPH - Car Kit telefon mobil ( bluetooth, comanda vocala )
UCU - Radio 600 NAVI, display color 7'' , mp3/WMA, USB, 4x20w, 7 difuzoare premium, antena acoperis ,,Shark Fin'' , SD card
WBP - Pachet "OPC Line" ( Praguri laterale in culoarea caroseriei , Eleron, Extensii spoilere fata / spate ), fara roata de rezerva
Vopsea metalizata - GAR - Carbon Flash
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Felicitati si cat mai putine probleme cu ea.
Pe departe cea mai importanta extraoptiune este "UDP - Asistenta la parcare", nu o sa o folosesti niciodata Smile
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ah, am inteles acum ce-i cu incalzirea. Pai e buna treaba, iarna pana se incalzeste motorul diesel, fara alta sura de caldura, dardai. Cu incalzirea electrica + scaune electrice o duci boiereste Smile. Trebuie doar sa ai grija sa nu faci multe drumuri scurte, deoarece optiunile astea doua sunt mari consumatoare de curent si risti sa ramai fara baterie. Esapamentul expus e standard la Cosmo si cred ca da foarte bine cu pachetul OPC line Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR