Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut! de vreo doua saptamani pocneste roata dreapta in viraj stanga! Mentionez ca este un opel kadett-E.
Mentionez ca am schimbat dupa ce a aparut bataia:
- bara directie + capat de bara;
- bratul de jos(altul) + pivot + bucsa spate care vine prinsa sub podul pedalier;

Pot fi aceste batai numai in viraj stanga din cauza: amortizorului, planetarei sau rulmentului exact piesele care mai sunt de schimbat.

Cu respect , Z_Junior
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,poate fi din amortizor ,se intampla cand acesta joaca in piulita care il strange in cartusul lui.Ar fi cea mai simpla treaba,pt ca e de ajuns sa ii dai cu banda izolatoare pana ajunge grosimea amortizorului la diametrul interior al piulitei ce il tine fixat.Deci ar trebui ca pilita sa intre fest pe amortizor,chiar un pic fortat,dupa care sa o strangi in mod obisnuit.Banda nu va opune rezistenta si va lua forma necesara,fara sa forteze in nimic,actionand ca un inel de centrare intre amortizor si locasul lui.
Ar mai putea fi flansa amortizorului (palaria) sau chiar sa fie caroseria`rupta`pe dedesubt.Ultima presupunere e cea mai naspa...
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@SUPERDRAGOS Ms mult de raspuns ce pot sa spun este ca amortizorul este strans bine sus la flansa , tin sa spun ca la intretinerea masinii lucrez eu si stiu cam ce e bun su ce nu! ramane de vazut care este buba.

numai bine!
  • miricolos

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Z_Junior a scris:Salut! de vreo doua saptamani pocneste roata dreapta in viraj stanga! Mentionez ca este un opel kadett-E.
Mentionez ca am schimbat dupa ce a aparut bataia:
- bara directie + capat de bara;
- bratul de jos(altul) + pivot + bucsa spate care vine prinsa sub podul pedalier;

Pot fi aceste batai numai in viraj stanga din cauza: amortizorului, planetarei sau rulmentului exact piesele care mai sunt de schimbat.

Cu respect , Z_Junior

Verifica rulmentul Ridica masina si invarte de roata . Bafta
Skip ads

  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@miricolos
am verificat si nu se aude nimik! Ramane de vazut dupa ce ii schimb amortizorul de pe fata cum se manifesta si asa mai este oleaq si schimb toata fata. Very Happy
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asa se auzea si la mine si dupa o perioada scurta a cedat capul de la planetara,sa desprins de tot.Verifica si capul de planetara la roata cu pricina.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Z_Junior a scris:@SUPERDRAGOS pot sa spun este ca amortizorul este strans bine sus la flansa

numai bine!

Pai nu sus la flansa e problema..Unele amortizoare au diametrul mai mic sus,si chiar daca il stragi bine si la mana nu il simti ca `pleaca`,cu greutatea masinii se misca acei 2-3 mm,si se poate auzi acel `poc`.
Deci piulita mare care se desface cu mox-ul de obicei,sau cu dalta, Crying or Very sad si strange amortizorul in cartusul lui,nu trebuie sa aiba gram de joc pe amortizor,acesta probandu-se dat jos,nu dupa ce il strangi ...
SUPERDRAGOS a scris:Deci ar trebui ca..... pilita..... sa intre fest pe amortizor,chiar un pic fortat,dupa care sa o strangi in mod obisnuit

aici am vrut sa zic `piulitza`..
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
O sa vad cand dau jamba jos care etreaba cu planetara si cu amortizorul da nu e nimic pe segmentul acesta mai mult ca sigur e rupt pe dedesupt.

Toate cele bune!
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
A trecut ceva vreme de cand nu am mai dat pe acest topic dar vin si cu rezolvarea problemei .
Problema era acolo unde nu ma asteptam mai mult si anume tamponul motorului pe partea dreapta era schimbat cu unul nou si cum nu mai este calitate in ziua de azi desi l-am luat la un prest destul de mare ca deh am zis cai mai scump deci si bun era rupt si guma de pe el este destul de moale . Inlocuire cu unul SH dar mult mai bun cu unul nou si nu mai este nici o bataie pt ca motorul nu mai bate in suportul tamponului.

Succes tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR