Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

De curiozitate va intreb si pentru cei care vor mai dori sa afle chestia asta.

Azi am inmatriculat masina si am predat numerele rosii si in locul certificatului de inmatriculare am primit o dovada valabila 15 zile.
(Mi s-a zis ca primesc acasa in 7-15 zile certificatul de inmatriculare)

In situatia asta puteam sa circul fara rovinieta sau trebuie facuta?

(In cazul meu am facut-o pe un an sa nu ma mai gandesc la ea o perioada lunga, nu am vrut sa stau sa ma cert cu nenea politatiu in caz ca ma oprea, vorba aia abia azi am inmatriculat masina)

In concluzie puteam sa merg lejer perioada asta de 15 zile fara rovinieta ca si in cazul in care aveam numerele rosii ?

Stima.
Skip ads

  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
rCiprian a scris:Salutare,

De curiozitate va intreb si pentru cei care vor mai dori sa afle chestia asta.

Azi am inmatriculat masina si am predat numerele rosii si in locul certificatului de inmatriculare am primit o dovada valabila 15 zile.
(Mi s-a zis ca primesc acasa in 7-15 zile certificatul de inmatriculare)

In situatia asta puteam sa circul fara rovinieta sau trebuie facuta?

(In cazul meu am facut-o pe un an sa nu ma mai gandesc la ea o perioada lunga, nu am vrut sa stau sa ma cert cu nenea politatiu in caz ca ma oprea, vorba aia abia azi am inmatriculat masina)

In concluzie puteam sa merg lejer perioada asta de 15 zile fara rovinieta ca si in cazul in care aveam numerele rosii ?

Stima.


asta intr-adevar gandire de roman. tehnic iti trebuia rovineta si cand erai cu nr. rosii daca foloseai un drum national. asta ii taxa de drum si nu importa ce numere ai.
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da frate merci de raspuns ! Mai bine taceai. N-am facut eu regulile in tara asta. Eu rovinieta mi-am platit-o si n-am luat pe o saptamana. Dar ce sa faci si tu judeci fara sa cunosti.

Am intrebat asa ca sa stiu in caz ca ma va intreba vreodata cineva. Suntem atatia care avem nevoie de bani chiar in momente de astea. In situatia de fata era o urgenta si a trebuit sa plec din oras. Intr-adevar mi se pare normal sa platim rovinieta si cu numere rosii ca e acelasi lucru dar repet : nu am facut eu regulile.

Doar am si precizat ca intreb din curiozitate, dar daca tu citesti printre randuri e problema ta.

Te rog numai continua sa scrii aici decat daca vrei sa raspunzi concret la intrebare. Merci.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La numere rosii nu ai nevoie de rovinieta.
Ai nevoie de rovinieta din momentul in care ai inmatriculat masina, chiar daca inca nu ai primit talonul.
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:
rCiprian a scris:Salutare,

De curiozitate va intreb si pentru cei care vor mai dori sa afle chestia asta.

Azi am inmatriculat masina si am predat numerele rosii si in locul certificatului de inmatriculare am primit o dovada valabila 15 zile.
(Mi s-a zis ca primesc acasa in 7-15 zile certificatul de inmatriculare)

In situatia asta puteam sa circul fara rovinieta sau trebuie facuta?

(In cazul meu am facut-o pe un an sa nu ma mai gandesc la ea o perioada lunga, nu am vrut sa stau sa ma cert cu nenea politatiu in caz ca ma oprea, vorba aia abia azi am inmatriculat masina)

In concluzie puteam sa merg lejer perioada asta de 15 zile fara rovinieta ca si in cazul in care aveam numerele rosii ?

Stima.


asta intr-adevar gandire de roman. tehnic iti trebuia rovineta si cand erai cu nr. rosii daca foloseai un drum national. asta ii taxa de drum si nu importa ce numere ai.

Rovineta NU trebuie pt numar rosu fiindca nr. rosu contine taxa de drum!Rovineta iti trebuie de cand ai nr.de RO Definitiv.
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri.

@boris_dinamo - Vezi tu ce scrie aici : "Rovineta NU trebuie pt numar rosu fiindca nr. rosu contine taxa de drum" ! Repet: daca nu stii de ce vorbesti aiurea. (scuza-mi limbajul daca ti se pare mai dur, dar nu ma pot abtine)

O zi buna tuturor ! Se poate inchide topicul !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR