Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Rusu Catalin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1991 C 14 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturile D-voastre. Am un Opel Kadett E din dec. 1991 cu cutie de viteze in 4 trepte(F10).
Mi-am facut rost de o cutie in 5 trepte(F13).
Se potriveste? Si ce anume trebuie schimbat sau modificat pt a putea folosi cutia in 5 trepte?
Inca o intrebare: Mi-au spus anumite persoane cum ca daca pun cutie in 5 trepte masina consuma mai mult.Eu stiu ca nu consuma mai mult ci din potriva.
Va multumesc si astept un sfat din parte D-voastra!
Skip ads

  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
destul de ciudat ca o masina din 91 sa fie echipata din fabrica cu cutie de viteze de 4 trepte ..... poate s-au mai adus modificari masini .
  • geo860207

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Kadett 1985 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu pentru cutia F13 trebuie sa schimbi si planetarele cu unele mai groase dar pentru motoarele de 1300 cm e recomandata cutia F10 pe care o gasesti si in 5 trepte, cutia F13 este pentru motoarele de 1600 cm sper sa nu gresesc in ce am scris
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru motoarele de 1.3 se folosesc cutiile F10 care sint cu 4 si cu 5 trepte. F10 se poate monta fara nici o alta modificare (am facut eu asta).Din cite stiu la F13 planetarele sint mai groase, e posibil sa mai fie si alte diferente dar nu stiu sigur. In privinta consumului la mine s-a mentinut acelasi (motor 13s), doar ca la turatii mai mici viteza de deplasare este mai mare
Skip ads

  • Rusu Catalin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1991 C 14 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mihaly Laszlo a scris:destul de ciudat ca o masina din 91 sa fie echipata din fabrica cu cutie de viteze de 4 trepte ..... poate s-au mai adus modificari masini .

sincer nu stiu daca e pusa o alta cutie decat cea din fabrica dar daca e asa inseamna ca cel care a pus-o nu a procedat corect.
  • Rusu Catalin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1991 C 14 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
geo860207 a scris:din cate stiu eu pentru cutia F13 trebuie sa schimbi si planetarele cu unele mai groase dar pentru motoarele de 1300 cm e recomandata cutia F10 pe care o gasesti si in 5 trepte, cutia F13 este pentru motoarele de 1600 cm sper sa nu gresesc in ce am scris

ai foarte mare dreptate. am luat cutia de pe un kadett de 1600 cmc.
din cate am inteles trebuie sa iau si planetarele de pe acel kadet. mersi mult pt sfat!
  • Rusu Catalin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1991 C 14 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
gmc78 a scris:Pentru motoarele de 1.3 se folosesc cutiile F10 care sint cu 4 si cu 5 trepte. F10 se poate monta fara nici o alta modificare (am facut eu asta).Din cite stiu la F13 planetarele sint mai groase, e posibil sa mai fie si alte diferente dar nu stiu sigur. In privinta consumului la mine s-a mentinut acelasi (motor 13s), doar ca la turatii mai mici viteza de deplasare este mai mare

si eu sustin aceeasi idee cum ca la turatii mai mici viteza de deplasare este mai mare dar cum am mai spus unele persoane(nu de pe forum) sustineau ca o sa-mi creasca consumul.
mersi!
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la un kadett 1.6d din 86` cutie in 4 tr. F16 (cel putin asa scrie pe carcasa), ce model de cutie in 5 tr. se potriveste fara a mai schimba si alte piese! multumesc!
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai planetare mai groase vezi sa intre si in fuzeta ca altfel risti sa iei jumate de masina pt o nenorocita de cutie. Am 2 Kadett D unul de 1200 ohv si altul de 1600 ohc iar planeterele de pe 1200 ohv potrivesc si pe 1300 ohc dar la 1600 planetarele augrosimea mult mai mare si la cutie si la roata asa ca in incercarea mea de a monta motorul de 1600 pe caroseria celui de 1200 am observat ca tre sa modific (demontat de pe una si pus pe alta si invers) toata fata asa ca am renuntat . Tipul cutiei nu m-a interesat deoarece vazand aceste diferente am fost total dezinteresat de acest sport Laughing
La capitolul consum cutia in 5 are avantajul daca ai unde sa ii dai a 5a in rest la oras slabe sanse de consum redus
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bine era sa-ti fi luat o cutie tot F10, de pe un astra F de 1400 cmc, de exemplu, care se potriveste perfect fara nicio alta modificare. F13 sunt pentru motoare de 1600 cmc si, implicit, puteri mai mari. Pe linga povestea cu planetarele, este posibil ca performantele masinii sa aiba de suferit, deoarece rapoartele sunt oarecum diferite si calculate pentru alta putere a motorului. La fostul meu Kadett tip D, de 1300 cmc NB, am schimbat cutia in patru trepte F10 cu una tot F10, de astra 1.4 din '92, care s-a potrivit perfect (am schimbat doar schimbatorul cu unul luat de la o Ascona cu 5 trepte) si fara nicio modificare a performantelor, ba dimpotriva, o scadere a consumului si a turatiei la drum lung.
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca trebuie sa masor grosimea planrtarelor inainte de a cumpara cutia de viteze!
pe carcasa cutiei actuale scrie F16 si 5 viteze! dar cutia asta nu are decat 4 vit.! mai mult ca sigur s-a umblat acolo! totusi daca stiti un anume tip de cutie in 5 care se potriveste la opel kadett 1.6 diesel, spuneti-mi si mie! sa stiu ce sa caut.... nu sa le iau pe incercate!
totusi e mai buna 1 cutie in 5 decat in 4, mai ales in afara localitatilor....
multumesc de raspunsuri!
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La trecerea de la cutia cu 4 trepte la cea cu 5 ,este imposibil sa creasca consumul deoarece motorul merge mult mai lejer,la aceeasi viteza cu care mergeai inainte,deci sunt 2 avantaje:

-consum putin mai scazut la aceeasi viteza,
-uzura motor mai mica.
Skip ads

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am ce iti trebuie tie tu ai ce imi trebuie mie Laughing
daca ai drum spre constanta ia cu tine cutia f13 si iti dau la schimb un f10 in 5 trepte fara nici o problema.
0761634631 daca te intereseaza
  • achilies

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutari
daca mai are nevoie cineva, donez cutie de viteze f13, 5+1cu planetare si multe alte piese pt motor 1.6 D
0754269277
  • achilies

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mesajul anterior a expirat
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cutiile de 1,3 modelul vechi pana in 90 parca ,merg pe 1,4 si 1,6 modelul nou dupa 90. Cutiile de 1,6 1,8,2,0 modelul vechi merg pe 1,8 ,2,0 modelul nou dupa 90 ,inclusiv de la 1,6 diesel, stiu asta de pe la autocros unde tot schimbam cutii... Very Happy
  • Adi_ascona

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Ascona 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2009

  • Mesaj Privat
de vanzare cutie f16 diesel telefon 0724871185
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR