Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se da urmatoarele:...opel corsa de peste 10ani cu inchidere centralizata din fabrica si cu alarma oarecare ieftina (pyle 201).Cum nu imi place telecomanda de la alarma si nici cheia cea veche m-am gandit sa fac urmatorul , cumpar cheie briceag original corsa d(sunt super frumoase) care contine si telecomanda...se poate cumva programa telecomanda respectiva sa functioneze cu alarma aftermarket?lama magandesc ca se schimba destul de usor si chipul la un atelier de specialitate....


aici este manualul de la alarma:
http://www.pyleaudio.com/manuals/PWD201.pdf
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Opel corsa de peste 10 ani, asta inseamna Corsa B? Din cate tin minte, lama la Corsa B e tip Astra G, adica cu dinti pe laterala. Va fi o distractie sa o adaptezi la carcasa. in plus trebuie sa pui chip-ul de immo in carcasa cheii (deci cam distrugi carcasa, la Astra H carcasa de la cheia pliabila e lipita, ca sa o desfaci trebuie sa o tai, ma indoiesc ca cea de la Corsa D e diferita) si la sfarsit vei descoperi ca nu poti folosi telecomanda, deoarece, cel mai probabil, telecomanda de inchidere centralizata de la Corsa D lucreaza pe alta frecventa decat cea de la B sau de la alarma
O solutie ar fi sa iei o carcasa de cheie chinezeasca, si sa muti circuitele de telecomanda si lama de cheie in ea
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@je se desface carcasa de la CORSA D , am adaptat eu candva o cheie de genu asta la cielo .. (nu avea cip) cheia se desface printr-un nit .. si poti pune ce lama vrei tu , dar trebuie pilita sa intre acolo .. Avea un coleg de vanzare set cheie briceag,modul geamuri,lame vectra b(poate se potrivesc si la corsa b) ... e cea mai ieftina/buna solutie
P.S. e doar o parere persoanala , sunt un incepator/amator
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mersi dar nu vreau cheie de la piata...!...asa au toti taranii!
Eu vreau una originala opel!identic corsa d,cu lamela si cipul pus de la cheie veche...Acuma urmeaza sa vad pe ce frecventa lucreaza alarma mea si daca poate fii invatat sa fie folosita cu alta telecomanda.Unele alarme stiu ca au functia de a invata alta telecomanda.(Ex. pui cheia in contact apesi butonul deschidere inchidere de X-ori resucesti cheia sus in jos de zece ori,astepti X secunde apesi iarasi nu stiu cat si alarma invata frecventa emisa de cheie si va functiona cu ea...)
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te dezamagesc ... Dar idee ta este buna , dar nu si functionala ... O sa te convingi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR