Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut. De curand am luat un Vectra C din 2007 si sunt multumit de el, problema e ca are un claxon jenant Embarassed si nu prea imi vine sa il folosec (ca ironia sortii acum in concediu aveam cel mai mult nevoie Evil or Very Mad ), nu i se potriveste de nici o culoare. As dorii sa il schimb, am mers ca caut tot pe originar, unde m-i s-a spus ca daca comamnd asa o sa imi vina tot asa slab, m-i s-a spus sa incerc cu cele universale de gen trompete cu compresor, ma incanta ideea, as dorii ceva care sa sunne bine (fara melodii). Intrebarea e, se pot monta pe aceeasi instalatie electrica? si daca da numai cu inprovizatie de fire?

Apropo cum se demonteaza cel vechi, este amplasa destul de naspa, sub aripa stanga fata.
Astept sugesti montare si modele de claxone.
Merci anticipat Smile
Cristi
Skip ads

  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ieri am montat un set de trompete cu compresor pe un saran si nu e greu sa ii faci instalatia. pachetul iti vine cu un releu pe care trebuie sa-l ignori ca altfel iti arde sigurantele. ai trei fire pe - si masa si un fir pe plus. nu e problema daca pui toate 3 firele de - pe firul de - al masinii pt ca nu e mare consumul. ai 3 goarne si un compresor la alea trebuie sa le gasesti loc in rest nu e mare lucru. daca le gasesti altundeva loc cel mai usor e sa prelungesti firul de plus al mufei unde ti-e claxonul original si minusul il pui undeva pe caroserie. pe compresor ai de montat un intrerupator inclus in pachet pentru 2 tipuri de sunet: toate 3 goarnele de-odata sau pe rand fiecare. aici la cluj sunt 75 de lei cu totul si iti da si schema electrica. bafta

de demontat nu stiu sigur dar s-ar putea sa trebuiasca sa dai aripa interioara si pe acolo ai putea sa ajungi. daca nu, scutul. altfel nu stiu sigur cum
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dar releu ce rol are pana la urma, nu protejeaza instalatia?
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
releul iti protejeaza instalatia in cazul in care firele care iti vin dinspre comanda inspre aparat sunt prea subtiri caz in care ti le arde. poti sa montezi si cu releu dar nu merg prin instalatia claxonului. instalatia claxonului e la 10 a. cu releu iti va arde siguranta chiar si de 30A. asta am patit si la sharan. pe direct pe baterie cu releu functiona normal, cand puneam pe instalatia claxonului ardea siguranta.
Skip ads

  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Deci va merge direct pe instalatia claxonului original fara sa mai montez releul?
In cel mai scrut timp am sa imi montez unul cu doua sau cu trei trompele, sper sa le duca pe toate trei instaltia originala Smile
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai la sharan iti spun sigur ca merge fara releu, problema era ca nu mergea cu releu ca batea si siguranta de 30A deci sigur duce fara releu. problema nu e numarul de trompete ci puterea compresorului si cat amperaj cere. un compresor normal din ala de pe piata merge cam la 28 A. cand pe masina nu prea mai gasesti baterii mai mici de 45-50 de amperi deci n-ar fi o problema.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cristi_30 a scris:Salut. De curand am luat un Vectra C din 2007 si sunt multumit de el, problema e ca are un claxon jenant Embarassed si nu prea imi vine sa il folosec (ca ironia sortii acum in concediu aveam cel mai mult nevoie Evil or Very Mad ), nu i se potriveste de nici o culoare.

Esti sigur ca masina este fabricata in 2007, sau atunci ai cumparat-o/inscris-o pe numele tau?
La masina din semnatura, sunetul claxonu-lui este "polifonic" - asa scrie in factura detaliata, si se aude extrem de puternic. Este imposibil sa nu gasesti asa ceva sh/after market.
Parerea mea este ca "vuvuzelele" alea nu sunt omologate si s-ar putea sa ai probleme.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumpatrat-o acum de cateva luni, a fost adusa din strinatate, si prima inmatriculate a fost in decembrie 2006 si la noi a fost trecuta pe 2007. Probabil ca tinea de optiuni la cumparate, polifonic si asa ca si al meu, cel mai slab. Daca aduc pe comanda mi-ar trebuii o masina cu optiunea de claxon cu sunet polifonic ca sa aduca comanda de acelas tip, pentru mine daca imi face comnda dupa sere sasiu o sa fie tot de genu ala si nu as vrea tot asa si pe mai multi bani. In legatura cu omologarea, o sa ma afecteze numai la ITP, pe atunci vad eu ce fac, am sa il pastrez si pe cel vechi.
Skip ads

  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai uite cum poti face in cazul acesta ca sa nu te stresezi la ITP. in caz ca ai 2 deja montate dai jos unul si folosesti firele pentru compresor. dar sa nu uiti sa pui un intrerupator in caz ca vrei sa-l dezactivezi. intrerupatorul poti sa ti-l pui in masina undeva. poti pune unul cu comanda dubla o comanda pe compresor iar cealalta pe claxonul normal care il folosesti in caz de un control. dar cel mai simplu si usor, sunt pe piata pe la vre-o 10-20 de lei niste claxoane cu goarne rosii. e de fapt cu membrana dar suna foarte tare. problema e cu fiabilitatea. daca intra apa la ele s-au dus. oricum nu tin mult. dar asta in caz ca vrei sa sune ceva tare cand dezactivezi compresorul
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cristi, poti gãsi si pentru masina ta un claxon polifonic original SH ( sã fie mai ieftin ). Intrebã AICI, s-ar putea sa fie. Succes.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Merci Kamikaee. e o idee buna putin c-am complicat Smile, am sa incerc sa vad daca gasesc pe original daca nu ma bag la unul cu trei trompete si pe direct eventual il tin pe cel vechi de rezerva. Am vazut ceva de genu, sunt universale, dar nu stiam cat de tare suna, ma candea si la ele, daca pun vreo doua cred ca suna mai bine decat al meu. Very Happy
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Edwin merci de sfat, am sa incerc si acolo.

PS:Nu am reusit sa inru pe net sa vad pe la cat ne intalnim si nu am mers la intalnire, nu ai putut sa mergi nici tu? Smile
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis PM, sa nu fim Off topic. Numai bine.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vectra mea avea 2 claxoane, cate unul pe fiecare parte. In cel din stanga a intrat apa, am mers la dezmembrari insa nu am gasit decat pentru Vectra B(mufa e aceeasi). Scoate un zgomot suficient de puternic pentru orice imprejurare. Claxoane cu compresoare/trompete mi se par de domeniul SF, sau poate vrei sa faci ca trenu/tiru ori sa faca lumea infarct pe strada.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salu blue_maniak. In Cluj sunt dejmembrari cu opeluri mai oi, ca aici in BN nu am vazut? La-i schimbat singur, pe unde l-ai demontat, pe la roata, ai luat aripa interioara jos?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In Cluj cred ca sunt vreo 2-3 dezmembrari. Era si un topic deschis pe tema asta. Oricum, eu nu mai am bucata aia de plastic de sub bidonul de lichid de parbriz si am ajuns la el pe sub masina. Claxonul cumparat a venit cu o bucata de metal de pe care nu l-am putut demonta (nu a vrut nici cu wd-40 si decat sa stric filetul l-am montat cu tot cu acel metal, e cel ruginit din poza).
Nu stiu unde sunt pozitionate claxoanele la modelul cu facelift dar banuiesc ca in aceeasi zona.
Pozele sunt facute de langa roata stanga fata.

http://img839.imageshack.us/i/dsc08950r.jpg/
http://img22.imageshack.us/i/dsc08951fa.jpg/
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
L-am gasit e la roata din fata stanga, si cred ca merge numai cu demontarea aripei de plastic de la roata. Am gasit pe cineva aici pe forum, urmeaza sa imi iau unul folosit cu tot cu mufe, banuies ca e mai bine, ca nu trebuie sa fac improvizatii si mai simplu de montat.
Merci de poze, ne mai auzim cu rezultate Smile
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
se poate inchite, problema rezolvata
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ar trebui sa verifici si pe partea cealalta(dreapta) pe instalatie ca eu am doua. vezi pe instalatia electrica daca ai o mufa la fel si incearca sa pui unul si acolo. eu asa am facut ca am luat masina doar cu unul singur
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut
Eu am avut claxon simplu, rotund si mic, din cate am vazut nu are mufa asemanatoate si pe deasupra, masca din fata nu e perforata ca si partea cu claxon. Am sa mai tra un ochi.
Merci oricum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR