Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Ieri, de curios, am desfacut capacul de la pompa de benzina sa vad ce este pe acolo. Cand am scos pompa am ramas uimit de cata mizerie era sub ea, in interiorul plasticului, unde are pompa filtru. Intrebarea mea este cum scot tot plasticul (ansamblul) din rezervor ca sa il curat bine?
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni?
  • VECTRA_C_GTS

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu din cate stiu la pompe ca sa le desfaci bucati au niste cleme mici .
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eko, fii mai explicit
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Deci, la mine pompa este prinsa intr-un plastic care la randul lui se prinde prin 3 cleme intr-un alt plastic. Am scos pompa cu tot cu primul plastic (poza de mai jos) dar mai ramane unul prins de rezervor pe fund; acesta este problema mea. Scuze dar altfel nu stiu cum sa explic mai bine, sper ca se intelege.

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa cureti carcasa aceea de mizerie se ''recurge'' la o metoda foarte simpla...Trebuie doar sa ai un furtun si un bidon de plastic de 2,5l taiat in partea de sus.Pur si simplu introduci un capat al furtunului in rezervor(carcasa de plastic mai concret) si pe celalalt tragi benzina introducandu-l in bidonul de plastic...Cand vezi ca trage benzina,folosesti capatul care este introdus in rezervor(carcasa de plastic) pe post de ''aspirator''...Tii capatul deasupra mizeriei la circa 1cm si ''urmaresti '' zonele cu mizerie pana cand absoarbe toata mizeria...Nu trebuie sa scoti acea carcasa...






Ultima modificare facuta de ksper la Mar 24 Aug, 2010 8:25 pm
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Ca sa cureti carcasa aceea de mizerie se ''recurge'' la o metoda foarte simpla...Trebuie doar sa ai un furtun si un bidon de plastic de 2,5l taiat in partea de sus.Pur si simplu introduci un capat al furtunului in rezervor(carcasa de plastic mai concret) si pe celalalt tragi benzina introducandu-l in bidonul de plastic...Cand vezi ca trage benzina,folosesti capatul care este introdus in rezervor(carcasa de plastic) pe post de ''aspirator''...Tii capatul deasupra mizeriei la circa 1cm si ''urmaresti '' zonele cu mizerie pana cand absoarbe toata mizeria...Nu trebuie sa scoti acea carcasa...

Da, corect, dar unde intra furtunul de la retur este o mica sita care nu prea ai cum sa o scoti sa o cureti daca nu desfaci carcasa respectiva.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ceea ce eu ti-am scris in textul anterior este ceea ce trebuie sa faci DUPA ce scoti acel corp de plastic in interiorul caruia se afla fixata pompa.Acest ''corp'' se afla fixat si el deasemene intr-o ALTA carcasa de plastic,aceasta din urma fiind aplicata direct pe rezervor.Corpul pe care tu l-ai expus in poza se scoate deasemeni destul de simplu.Apesi spre interior patru cleme situate pe marginea acestuia,exact ca in poza aceasta:


  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa desfac acel plastic. Avea vre-o 4 cleme in partea de jos care nu se vedeau. A fost nevoie de o surubelnita lunga cu care sa apas clemele respective.

Multumesc tuturor pentru sfaturi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR