Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • resy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut.Am si eu un opel astra de 1,4 twinport ,iar de ceva vreme dimineata,cind e motorul rece,cind dau sa plec de pe loc tremura pedala de acceleratie Rolling Eyes ,ca si cum ar da sa moara.Nu stiu care ar fi cauza.Ma gindeam ca poate bujiile ar fi vinovate,ca nu le-am schimbat deloc de cind am luat masina(masina am luat-o de noua si are 35 000 de km) sau benzina ce o bag de la Mol.Astept parerile voastre.Multumesc
Skip ads

  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca poate fi si de la bobina de inductie, insa indicat ar fi sa o pui pe tester.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si mie mi se intampla asa, dar de cand am masina 100k km si am pus-o pe teste de nenumarate ori, eu am observat ca e de la "soc" cand revine turatia la 800rpm nu mai sunt probleme.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vibratia motorului poate fi o cauza..vibreaza pompa de injectie, se poate transmite si la pedala..in cazul asta sunt devina mansoanele de prindere ale motorului..
nu zic ca asta ar fi, dar e o posibilitate..am ami vazut la motoarele diesel frantuzesti asta..
Skip ads

  • resy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.Mai astept pareri.....caci sunt foarte impartite.Pana la urma ma voi duce la un tester.
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nicholas886 a scris:vibratia motorului poate fi o cauza..vibreaza pompa de injectie, se poate transmite si la pedala..in cazul asta sunt devina mansoanele de prindere ale motorului..
nu zic ca asta ar fi, dar e o posibilitate..am ami vazut la motoarele diesel frantuzesti asta..


pompa de injectie au motoarele diesel din cate stiu eu ... si explica-ne si noua cum vibreaza pompa de injectie? are carcalaci in ea?
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca pedala poate tremura doar daca vibreaza foarte tare ceva in jurul ei, pe langa prindere. Asta ar putea fi caseta de directie cu prinderile slabite, sau ceva pe al ambreiaj.
De la mersul motorului nu vad cum ar putea sa tremure pedala
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
thisadi a scris:
nicholas886 a scris:vibratia motorului poate fi o cauza..vibreaza pompa de injectie, se poate transmite si la pedala..in cazul asta sunt devina mansoanele de prindere ale motorului..
nu zic ca asta ar fi, dar e o posibilitate..am ami vazut la motoarele diesel frantuzesti asta..


pompa de injectie au motoarele diesel din cate stiu eu ... si explica-ne si noua cum vibreaza pompa de injectie? are carcalaci in ea?


.................
1. astra 1.4 e cumva cu carburator?..nu are cumva injectoare?..ia uita-te mai bine..
daca ai vazut injectoare...automat o sa ai si pompa de injectie..
nu e aceiasi cu cea de la diesel, dar principiul e acelasi..
....................
2. motorul daca vibreaza, odata cu el vibreaza si pompa..iar daca cablul de la acceleratie e mai rigid un pic(daca are cablu, aici nu stiu), poate sa se transmita si la pedala...am zis..am vazut asta numai odata..
...................
3..nu spun ca asta e cauza in mod cert..dar e o posibilitate..
.............
4. nu sunt genul care de la orice mica sperietura sa zic" fugi la un tester"..."du-te la un mecanic".."cauta xyz ca mai e un topic deschis pe tema asta"...etc etc etc....eu incerc sa dau niste explicatii care nu sunt asa comune..de multe ori cauza unor simptome poate fi un lucru atat de simplu ca iti ajunge un patent,,
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
are injectoare, care sunt pe o rampa de injectoare care este alimentata de pompa de benzina, care se afla in rezervor ... parerea mea, nu sunt vreun mecanic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR