Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • mickkk

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes am si eu o frontera 2500 tds motor e bun cei drept am fac cu el vreo 100k numai p camp dar acum iar spart intinzatorul de la curea de o luna ma chinui sa gasesc unu dar ...parka e unikat va rog ajutatim a cu vreo sugestie daca stiti p unde sa gasesc
Skip ads

  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
incearca aici http://www.autokarma.ro/Grupe.aspx Wink
L.E ce an este?in link ti-am dat pt frontera A
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
2500 tds s-a montat numai pe A.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mickkk, frontera ta e cu numere straine?
acel intinzator l-am cautat si eu, si l-am gasit la "autokarma" si la unix.
costa in jur de 350 ...400 lei!
bafta!
Skip ads

  • mickkk

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Band1T a scris:mickkk, frontera ta e cu numere straine?
acel intinzator l-am cautat si eu, si l-am gasit la "autokarma" si la unix.
costa in jur de 350 ...400 lei!
bafta!
multumes de sugestie tocmai am cautat acum si imi apare cu totul alta piesa decat ce am eu am cautat p la tot felul de oameni care aduc piese si cel mai ieftin intinzator ce lam gasit era vreo 2200 ron Rolling Eyes mai bine schimb motorul
  • ion4pop

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut mickkk, cum ai rezolvat cu intinzatorul?
mai ai inca o bucata?
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am luat si eu teapa cu autokarma, in sensul ca mi-au trimis o piesa care desi se numea intinzator, nu avea nici o legatura cu motorul nostru....
cum am spus si pe alt topic, intinzatorul vine doar pe original, de la VM Motori, si costa intre 200 si 400 euro.
bafta!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mickkk a scris:Rolling Eyes am si eu o frontera 2500 tds motor e bun cei drept am fac cu el vreo 100k numai p camp dar acum iar spart intinzatorul de la curea de o luna ma chinui sa gasesc unu dar ...parka e unikat va rog ajutatim a cu vreo sugestie daca stiti p unde sa gasesc

Pai asa e si al meu,banuiesc ca e reparat.Daca il ai ASA pe al tau,e simplu,se repara supereazy..
Se rup aripioarele din gaura,cat sa aiba loc o piulita acolo,autoblocanta.Se strange surubul normal,trecand intai prin piulita,cat de mult se poate,dar sa NU se blocheze cele 2 parti ale intinzatorului.
Dupa aceea se pune pe pozitie,pe bloc,si se strange pana iese apa..Intinzatorul va fi fix,iar dupa un timp,cand se lungeste cureaua,se slabeste UN PIC surubul din bloc,cat sa intinda cureaua,dupa care se strange la loc pana urmatoarea data..Poze am in telefon,dar nu stiu cand le descarc.
Skip ads

  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ar fi interesant un tutorial cu aceasta reparare (cu poze si explicatii), ptr. ca se pare ca multi avem ptobleme cu acest intinzator.....
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,ar fi foarte..Am poze in telefon,dar nu le pot descarca in calc.Daca poti primi MMS,si le poti pune tu pe forum,cu cea mai mare placere.Cu ce am nu se poate face tutorial,dar se poate intelege CUM se poate repara.Si in cazurile mai naspa se poate apela la aparatul de sudura in AL.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o solutie,m-a ajutat fi-mea... Embarassed


In ultima imagine este rola de la intinzator,careia i-am scos protectia rulmentului si am bagat vasilica,zgomotul disparand complet.De fapt la toate am procedat la fel,preventiv.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cum ai scos protectia aia de la rulment? si mai ales cum ai bagat-o inapoi?
ca eu am reusit sa stric una incercand sa o scot.

cat despre intinzator...ce nu inteleg, este cum mai prinzi intinzatorul de bloc?
ca prin acel surub cu cap imbus 10(originalul), se strangea piesa de bloc....
daca ai pus acel surub cu piulita, cum o mai strangi de bloc?
sau e prezon? intai il infiletezi in bloc, si apoi pui intinzatorul?
asta nu pricep eu....daca ai putea sa explici , ar fi de mare ajutor...
eu sunt cazul fericit, adica am un intinzator montat care merge (cam zgomotos, probabil si de la rulmentii rolelor) si mai am un intinzator de rezerva(obosit) dar care in caz de urgenta m-ar ajuta....
eu in schimb am reusit sa scot rulmentul din rola, dar nu gasesc sa-l cumpar...
parca e seria 4303.....
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris: Se rup aripioarele din gaura,cat sa aiba loc o piulita acolo,autoblocanta.Se strange surubul normal,trecand intai prin piulita,cat de mult se poate,dar sa NU se blocheze cele 2 parti ale intinzatorului.

Deci surubul si piulita tin cele 2 parti ale intinzatorului sa nu se desfaca.Trebuie MUSAI piulita autoblocanta.
Probabil carcasele se uzeaza tocmai datorita faptului ca cele 2 jumatati se freaca una de alta.Eu nu stiu cum arata unul bun,dar stiu cum e facut al meu si functioneaza.
Initial si eu am crezut ca e terminat,deoarece nu intindea cureaua,aceasta scartaind si flamband in toate directiile.Am dat vascocuplajul si tubulatura de la turbo.In acel moment am avut destul spatiu sa intervin direct la el.
Prima data am vrut sa scot cureaua,destinzand intinzatorul.Nu se clintea..Am bagat atunci imbusul de 10 pe surubul central,care il fixeaza in bloc,si cum l-am slabit un pic,s-a intins si cureaua instantaneu.De curiozitate i-am dat o cheie,sa vad ce se intampla.Cureaua nu mai flamba,si nici nu mai scartaia.Se vedea in schimb cum lucra intinzatorul,jumatatea mobila miscandu-se peste cea fixa.Probabil ca asa e facut sa lucreze el,inlocuindu-se la un anumit nr de km,cand prinde uzura.
Un baiat destept i-a luat jocul,transformandu-l in intinzator mecanic,ce se intinde cat tb,dar la mana,si nu singur ,cu ajutorul arcului.Sau o fi facut din 2 stricate,1 bun.Chestia asta se poate face preventiv,din timp,cat intinzatorul este bun,si nu are joc.
Protectia la rulment am scos-o dinspre centru,cu o surubelnitaFFF subtire.De bagat am pus o tubulara pe ea,cat mai aproape de cota exterioara,si am lovit usor cu podul palmei.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
atentie!
suruburile care strang cele 2 role de ghidare sunt cu filet pe stanga!
deci se desfac invers!
din pacate eu am aflat dupa ce am rupt un surub!
bafta!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Band1T a scris:atentie!
suruburile care strang cele 2 role de ghidare sunt cu filet pe stanga!
deci se desfac invers!
din pacate eu am aflat dupa ce am rupt un surub!
bafta!

Doar aia din stanga are filet pe invers.Cea de langa baterie are filet normal.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Inca ceva, on topic: La astra G, motor Z16SE zgomotul rolei se remediaza identic - vaselina in rulment, asta in cazul in care nu si-a facut inca joc. Semeringul se scoate intr-adevar dinspre interior cu o surubelnita subtire si cu atentie sa nu se deterioreze. Eu l-am pus la loc introducandu-l intr-o parte spre exterior si apoi presandu-l usor cu degetele din aproape in aproape pe ambele parti concomitent pana a clipsat tot in sentuletul de pe interiorul camasii exterioare a rulmentului. Atentie la tipul de vaselina folosit; trebuie sa fie de calitate buna, sa nu devina ca sapunul la ger si nici sa curga vara. Nu se pune excesiv. La unele modele se poate scoate rulmentul din rola si treaba se rezolva mai eficient. La Z16SE rola e turnata pe rulment iar surubul are filet pe invers. Toate bune!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
George Pelesca a scris:Inca ceva, on topic: La astra G, motor Z16SE zgomotul rolei se remediaza identic - vaselina in rulment, asta in cazul in care nu si-a facut inca joc. Semeringul se scoate intr-adevar dinspre interior cu o surubelnita subtire si cu atentie sa nu se deterioreze. Eu l-am pus la loc introducandu-l intr-o parte spre exterior si apoi presandu-l usor cu degetele din aproape in aproape pe ambele parti concomitent pana a clipsat tot in sentuletul de pe interiorul camasii exterioare a rulmentului. Atentie la tipul de vaselina folosit; trebuie sa fie de calitate buna, sa nu devina ca sapunul la ger si nici sa curga vara. Nu se pune excesiv. La unele modele se poate scoate rulmentul din rola si treaba se rezolva mai eficient. La Z16SE rola e turnata pe rulment iar surubul are filet pe invers. Toate bune!

Man,esti cam OFF TOPIC...Uita-te mai bine..Ce are 1.6 se cu 2.5 tds..?
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vorbeam despre o rola care exista aproape la orice masina. Si rulmenti are orice masina. Dar daca tu crezi ca am facut mizerie aici si ca e mai bine sa povestim pentru fiecare tip de motor in parte cum se face cate o reparatie banala si comuna atunci cere-le moderatorilor sa stearga. Dupa parerea mea nu era cazul sa deschid un subiect nou deoarece daca oricine cauta despre rola intinzator poate sa se lamureasca aici. De aceea am scris si tipul de motor, sa apra in cautari. Nici macar intinzatorul despre care vorbesti tu nu este unicat. Toate au doua piese dintre care una mobila si un arc; difera doar forma. Ce-ar fi sa povestim de patru ori cum am schimbat o anvelopa la o roata inmultit cu fiecare model de opel si inmultit cu fiecare tip de motor care il are fiecare; Shocked fa tu o socoteala. Smile Toate bune!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu imi fac socoteala ca postul tau nu a adus nici un plus de informatie la acest topic,ci doar ne-ai adus la cunostinta ca si z 16 se are role care prind joc, cu filet pe invers.Citeste titlul topicului,si problema cu intinzatorul,(care da,este unicat,mai ales ca pret) si daca ai ceva care sa ne ajute cumva in rezolvarea acestei probleme,esti ascultat cu maxima atentie.Nu ma intelege gresit..
Daca vrei sa ajuti pe cineva cu z 16 se,ai aici https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=65
sau aici https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=61
De fapt cred ca Frontera e singura masina care nu are motorul ala Razz
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si am si Astraclub la dispozitie domnule INTINZATOR UNICAT. De asta ai uitat. Evil or Very Mad Daca as avea la dispozitie macar putin din timpul pe care il ai tu, as cauta sa vad daca tu ai postat doar la Frontera dar unii mai au si treaba. Hai sa terminam aici cu polemicile ca nu pentru asta este forumul!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR