Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat

s-a scris mult despre EGR dar mai putin despre cele de pe 1.7 cdti eu unul am cautat si sincer nu am gasit mi se parea chiar complicat avand in vedere ca eu nici nu stiam unde e montat egr-ul etc sa nu va plictisesc
pozele spun cam totul dar sunt cateva particularitati
-am curatat tot egr-ul cu wd 40 nu l-am lasat deloc la inmuiat toata treaba a durat cam 1,5 h cu totul asa ca sfatul meu merita sa dati cu wd 40 si sa frecati cu un burete de spalat vase din cel mai ieftin si 2 tricouri pt sters Laughing decat cu carborol de pe o zi pe alta la inmuiat si sa nu va inchipuit ca nu era murdar pe acolo era parca plastic ars masina are130k km si nu a mai fost curatata dar a mers.
-chei nu aveti nevoie decat de 12 si o surubelnita cruce aveti doar 10 suruburi
-sa aveti grija la siguranta tijei imaginea 7 sa nu le pierdeti
nu e complicat deloc merge repede si nu te murdaresti asa tare eu am fost imbracat in alb si nu m-a certat sotia ff tare:nono:
EFECT nu mi se pare ca ar trage mai bine dar parca se tureaza mai repede dar zgomotul ca si la aro a disparut e mult mult mai silentioasa nu mai tacane +satisfactia mea
daca moderatorii considera ca nu este folositor acest topic rog sa-l stearga ,eu unul pana azi as fi avut nevoie de el acum nu mai am Laughing


Ultima modificare facuta de neverback la Lun 16 Mai, 2011 3:38 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari! Chiar e util, mai ales ca toti care au curatat deja spun ''e acolo, o gasiti voi si pe urma se curata ca orice EGR''. Ai mai mult curaj cand vezi niste poze Very Happy
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumim mult...


PS : Cred ca mai bine ai modifica titlul si ai pune la inceput cuvantul "tutorial". + mutat la Cum sa ?
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
e fff simplu trebuie sa aveti curaj nu cred ca toate povestile sunt adevarate gen 2 saci de carpe si 2 l de carborol si inca mai trebuia
eu n-am folosit nici macar o tavita in care sa o pun am curatat din mare cu surubelnita apoi am tot spreiat si am mai dat cu buretele
wd 40 asta inmoaie instant rahatul ala
inca ceva am uitat sa va spun sa nu spalati si partea electronica partea din spate din plastic se demonteaza din cele 4 suruburi mici cu surubelnita si inca ceva cele doua sigurante montatile in portbagaj daca sar sa le gasiti mai usor Idea aici s-a produs operatiunea si poluarea de rigoare promit ca spal Laughing
daca aveti nedumeriri va raspund cu placere
mersi celor doi colegi de felicitari respectele mele


Ultima modificare facuta de neverback la Joi 26 Aug, 2010 1:30 pm
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@neverback
motorul de 1.7 cdti de cati cp?
eu am un astra g 1,7 cdti de 80cp si din ce am vazut ca sa dau jos supapa EGR trebuie golit si antigelul ca are racirea pe antigel asta de pe h nu mai are?
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
motorul meu este z1.7dtj 81kw 110cp nu are traseu de antigel
la tine vezi unde este pozitionata daca este in partea de sus ca si la mine nu poti pierde mult antigel ,cel mai mult se gasete in bloc radiator etc ,asa ca daca reusesti sa pui niste dopuri chiar si de lemn poti sa ai pierderi minime 0,5 -1 l
bafta mare
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@neverback
te-am intrebat ca am vazut cel pe care il ai tu este la fel ca cel de pe astra j si din cate am vazut l-au modificat si ne mai avand traseu de antigel si depunerile sunt mai mici
e tot in partea de sus dar e mai complicat de dat jos fata de cel de pe h sau j care din ce ai aratat tu e prins doar in 6 suruburi cele cu cheia de 12
o zi buna
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pune si tu o poza sa vedem cum arata poate sunt colegi care in trecere pe aici mai le vin niste idei sau poate s-au lovit de problema si dau niste sfaturi ca doar pentru asta e forumul asta nu?
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
A curatat cineva racitorul de gaze de la egr?
Se poate face asa ceva? Ce impune?
Am curatat de curand egr-ul dar ma gandesc ca si cooler-ul ala ar trebui curatat...
  • veve73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut,oare metoda prezentata de tine merge si la o Zafira B cu motor A17DTH ?

neverback a scris:[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2010-08/43755_ylkfjz5dw.jpg]
s-a scris mult despre EGR dar mai putin despre cele de pe 1.7 cdti eu unul am cautat si sincer nu am gasit mi se parea chiar complicat avand in vedere ca eu nici nu stiam unde e montat egr-ul etc sa nu va plictisesc
pozele spun cam totul dar sunt cateva particularitati
-am curatat tot egr-ul cu wd 40 nu l-am lasat deloc la inmuiat toata treaba a durat cam 1,5 h cu totul asa ca sfatul meu merita sa dati cu wd 40 si sa frecati cu un burete de spalat vase din cel mai ieftin si 2 tricouri pt sters Laughing decat cu carborol de pe o zi pe alta la inmuiat si sa nu va inchipuit ca nu era murdar pe acolo era parca plastic ars masina are130k km si nu a mai fost curatata dar a mers.
-chei nu aveti nevoie decat de 12 si o surubelnita cruce aveti doar 10 suruburi
-sa aveti grija la siguranta tijei imaginea 7 sa nu le pierdeti
nu e complicat deloc merge repede si nu te murdaresti asa tare eu am fost imbracat in alb si nu m-a certat sotia ff tare:nono:
EFECT nu mi se pare ca ar trage mai bine dar parca se tureaza mai repede dar zgomotul ca si la aro a disparut e mult mult mai silentioasa nu mai tacane +satisfactia mea
daca moderatorii considera ca nu este folositor acest topic rog sa-l stearga ,eu unul pana azi as fi avut nevoie de el acum nu mai am Laughing

  • twtysvn

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumiri multe. tocmai terminai de curatat la corsa mea cu motor z17dtr. murdarie muuulta. in afara de burete, eu am mai bagat la munca si o periuta de dinti, 1 spray carb cleaner (desi cu echivalentul lui WD40 de la Lidl parca se lua mai bine) si inca 2 ore de rabdare.
  • jommin

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut !
Eu am un astra h 1.7 cdti, 100 cp, 2005 si fotografiile postate de tine nu reflecta realitatea. Piesele sunt positionate altfel. Personal nu am reusit sa desfac ansamblul clapetei sa pot curata si verifica. Crezi are aceeasi structura si componenta ? Ma pot baza pe cele descrise de tine ?
Multumesc.
Skip ads

  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@jommin acest tutorial este pentru Z17DTJ-DTR,motorul este putin diferit fata de DTH,cauta pe forum pentru modelul tau.
  • jommin

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc pentru raspuns.
  • roscovatu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2014

  • Mesaj Privat
V a multumesc din suflet am curatat EGRul ca in tutorialul vostru si vad ca masina merge mai bine
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari!
  • doega

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai taica neverback, tu aproape ma faci sa cred ca pana si eu pot sa ma bag la curatat EGR-ul. Eu, IT-ist, care pana acum 2 luni nu eram sigur daca e rezervorul de antigel sau lichid de parbriz. Insa de cand am probleme foarte mari cu masina, am citit fiecare post mai interesant din cele 51 de pagini de pe forum. Cred ca sambata ma bag la curatat. Iar daca gasesc post si pentru galeria de admisie pentru Astra z17dtj din 2008, m-as baga si la aia.
PS Cred ca totusi o sa printez si pozele, just in case!
  • doega

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit, l-am curatat. Nimic mai simplu. Intrebarea mea este: exista vre-un motiv pentru care sa desfaci si partea electrica, de plastic? Eu nu am desfacut-o, insa este adevarat ca a ramas foarte putina depunere sub supapa (poza 15). Nu era depunere de speriat si poate de aceea nici nu s-a schimbat comportamentul foarte mult, desi am 190000 km si EGR-ul nu a fost curatat niciodata. Doar ca s-au diminuat oscilatiile motorului la relanti.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@doega,ai curatat si galeria de admisie?
  • doega

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu si chiar ar trebui. Dar nu am toata suita aia de chei si alte scule. Plus ca nu stiam ca in 12 Ianuarie or sa fie 14 grade, ca mi le cumparam si o faceam. Anii trecuti aveam 2m de zapada in curte si -15 grade. Plus ca nu am gasit tutorial pentru Astra z17dtj din 2008 ca sa stiu ce trebuie inlocuit, cumparat etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR