Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • HolySoul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am avut un accident cu masina si a trebuit sa duc masina la ei , fiind cea mai apropiata repr. opel de mine .
Au trebuit sa schimbe 2 portiere , o aripa si brate roata fata + roata spate
treaba asta le-a luat 3 luni .
Factura 5000 euro (noroc ca am casco) dar surpriza masina care am luat-o nu mai e la fel
Cand accelerez trage stanga puternic
bateria era moarta ... masina a stat afara in zapada multa vreme si a dat rugina pe la aripi , spoileru nu mai sta fixat in cleme , am incercat sa-i fac directia si nu reusesc am vibratii puternice la 120 la ora , o janta e super indoita nu mai am ce face cu ea , a trebuit sa-i schimb si bujiile ,au schimbat numai un telescop pe spate si a trebuit sa le schimb eu pe ambele spate ca n-am gasit tipu ala de telescop , capacelu ala de carlig a disparut , portierele nu se inchid la fel , mi-au adus un cauciuc de vara inloc de iarna (ala de explodase era de iarna)
.... concluzii le trageti singuri
Skip ads

  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da numele servicelui ca sa nu ne apropiem de el.
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
5000 euro ? hohoho
pai da...
350000 ora de manopera * 8 ore pe zi = 2.800.000 / zi
20 zile pe luna * 2.800.000 = 56.000.000 / luna
3 luni * 56.000.000 = 168.000.000 lei
35000 lei / euro, sa zicem = 4.800 E
si 200 piesele......................................
pai e eftin
no?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
HolySoul a scris:Am avut un accident cu masina si a trebuit sa duc masina la ei , fiind cea mai apropiata repr. opel de mine .
Au trebuit sa schimbe 2 portiere , o aripa si brate roata fata + roata spate
treaba asta le-a luat 3 luni .
Factura 5000 euro (noroc ca am casco) dar surpriza masina care am luat-o nu mai e la fel
Cand accelerez trage stanga puternic
bateria era moarta ... masina a stat afara in zapada multa vreme si a dat rugina pe la aripi , spoileru nu mai sta fixat in cleme , am incercat sa-i fac directia si nu reusesc am vibratii puternice la 120 la ora , o janta e super indoita nu mai am ce face cu ea , a trebuit sa-i schimb si bujiile ,au schimbat numai un telescop pe spate si a trebuit sa le schimb eu pe ambele spate ca n-am gasit tipu ala de telescop , capacelu ala de carlig a disparut , portierele nu se inchid la fel , mi-au adus un cauciuc de vara inloc de iarna (ala de explodase era de iarna)
.... concluzii le trageti singuri


OHO...asa da bai tata....rugamintea mea este cand ai timp sa scrii un post cu toate datele ...absolut tot ce s-a intamplat acolo.....am eu impresia ca cei de la Opel Romania vor fi absolut incantati de chestia asta....

PS:daca se poate o scanare a facturii ar fi ideal...sa vedem de ce pretul asta asa de mare Rolling Eyes
Skip ads

  • HolySoul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
numele e scris in topic mare .. .
pot face si copie dupa deviz am si dovezi ca a stat 3 luni acolo
Ce m-a enervat la ei este ca mi-au zis ca ma dau in judecata (tot pe mine) ca refuzam sa le fac plata (i-am intarziat si eu ff mult cu plata fiind pe asigurare)
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
neaparat devizul si toate actele scanate la oa rez ok (150) si trimise lui kata, mie sau unuia dintre fondatori ca sa ajunga si la Opel Romania ca sa nu mai pateasca si altul ca tine.... macar atat daca nu se poate face mai mult....
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
O bataie la roata stanga si o trepidatie pe care o simteam in volan, doar la viteza mica pe drum rau, pietruit, m-au determinat sa merg la Opel Gesara Bacau.

Programare...si ajung la ei.
In prealabil am facut un scurt test cu un mecani in dreapta mea, pe o scurta portiune de drum pentru a se edifica asupra problemei.

Apoi a urmat constatarea.

Dupa constatare ei au gasit mai multe repere pentru a fi schimbate.

Dar pentru ca singura problema pe care o sesizam eu era acea bataie, am spus sa rezolv acea problema dupa care am sa mai vad ce fac.

Asa cum am discutat si pe forum si cum si un mecanic mi-a spus dupa o scurta verificare problema era din bieleta directie.

Pe constatare apare ca ambele bielete directie trebuie schimbate plus bieletele antiruliu.

Le spun sa-mi schimbe aceste repere.
"Pai bielete directie nu avem pe stoc, ci doar bielete antiruliu"
Ok..schimbam doar antiruliu si ulterior cand o sa primiti schimbam si restul.Cand normal ca va trebui refacut si unghi de fuga fata.

Dupa aceasta schimbare si la o verificare a bieletelor antiruliu "uzate" nici o modificare in ceea ce priveste acea bataie.

Iau decizia sa procur bieleta doar stanga, reper original de la un magazin din Roman.

Intru in posesia la bieleta si inainte de a schimba dau telefon din nou la GESARA Bacau pentru a merge tot in acea zi sau in urmatoarea pentru unghi.

Pe un ton iritat mi se spune ca ei inainte de a face unghiul trebuie sa faca verificare si daca la verificare nu iese bine , mi-o da jos de pe stand si nu-mi mai fac unghiul.

Le spun ca sunt un client care a schimbat un reper la ei si ca nu am fost multumit pe motiv ca acel reper nu avea probleme si ca schimbarea lui nu a dus la nimic bun.

Tot pe acelasi ton...mi se spune, dar ce competente am eu de spun ca schimbarea bieletei antiruliu nu trebuia facuta.
Le spun: problema pentru care am venit la ei a ramas iar la o simpla verificare de catre un mecanic a bieletelor vechi s-a constatat ca acestea erau bune.

Am incheiat discutia intreband inca o data daca pot sa-mi fac unghiul la ei.
Mi-au spus din nou ca daca ei gasesc defecte nu-mi fac unghiul.

In orice caz foarte deranjant a fost tonul si atitudinea pe care au abordat-o fata de mine(un client normal).

Si acum sa va prezint cum am fost tratat la Trendo Bacau...care dupa cum stiti distribuie Peugeot.

Dau telefon, si dupa ce sunt intrebat de modelul masinii pe care o detin an de fabricatie, tip motor, mi se cere un nr. de tel.
"Trebuie sa verificam daca aparatul de care dispunem noi are in program si tipul masinii pe care o aveti".

In gandul meu zic...cred ca suna astia pe la iarna...

Nu trec 30 min. ...primesc tel.

"Am verificat si putem sa va facem unghiul, cand doriti sa faceti programare."
Le spun ca luni dim. schimb o bieleta directie si ca mi-ar conveni luni pe la ora 13.

Am stabilit ca la ora 13.30 sunt in Bacau la Trendo, pentru a mi se face unghiul de fuga fata.

Ce parere aveti de cele 2 exemple?

Stiti ca de foarte multe ori nu poti reproduce in cuvinte o stare care ti-o creaza un interlocutor...pot sa spun ca e anormal ce se intampla si cum esti tratat la unele service-uri...cu titulatura de reprezentante ...deci care reprezinta imaginea unei marci...NU?

Oare cei de la Opel ROmania...iau atitudine fata de astfel de dealeri care reprezinta imaginea Opel?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Eu mi`am luat masina tot de la Opel Gesara Bacau. Timpul de asteptare a fost de cca 3 sapt. si intr`o sambata primesc telefonul: A venit masina! Da`i fuga la dealer bucuros...cand surpriza: adusese una exact la fel, numai ca era Diesel. Dupa ce s`au pierdut in acte, si`au dat ei seama ca nu era asta pt mine. In fine, am venit a doua zi (mentionez ca nu sunt din Bacau; de la 50 km distanta = Onesti) si am ridicat masina. Cat a durat testul de service (2 ore), dau o fuga la Metro si`mi iau un radio cd pe care am vrut sa`l montez singur. Ma vad baietii si ma intreaba ce fac cu el. Cand le zic ca vreau sa`l pun eu pe masina: Nu ca nu se poate ca pierdeti garantia la partea electrica, dar vi`l montam noi. Intra masina in service si iese dupa nici 10 minute, dupa care primesc factura la receptie: 840.000 lei (in conditiile in care o ora de service la ei costa 11.9 euro, tva inclus).
Nici nu vreau sa mai aud de Gold&Platin, indiferent de oras, pt ca pur si simplu mi`e scarba, greata si dezgust.
Ulterior m`am interesat cum sta treaba cu Gesara Bacau si nu prea am auzit de bine, de asta va rog recomandati`mi un service Opel sau cel putin autorizat de Opel care sa se ridice la anumite standarde.
Skip ads

  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am comandat un Astra H tot la G&P Bacau si trebuie sa ajunga saptamana viitoare. Stiti cumva cam la ce cadouri sa ma astept de la ei (daca exista asa ceva)?
Multumesc
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Te poti astepta la orice de la ei. Daca ti`au zis ca sapt viitoare, s`ar mai putea sa mai dureze. E ceva normal la ei pt ca au sediul central in Iasi si toate masinile tb mai intai sa treaca pe acolo ca sa le definitiveze actele (cu toate ca mai fac hartoage si ei in Bacau). Cand iti vine masina, cere toate actele, cheile si accesoriile pe care le`ai comandat si ia`ti talpasita cat mai repede. Nu te lua dupa gura lor ca numai prostii scot din ea.

Daca ai luat`o cu banii jos, sa nu le dai banii pe suportii de numere, rovigneta, asigurare sau inreg in circulatie. Poti sa faci si tu toate astea. Eu am facut leasing si n`am avut incotro...
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu le-as da banii pe acte ar trebui sa umblu eu mai mult si cred ca as ajunge tot pe acolo cu banii. Nu vreau deloc sa le iau apararea, dar la mine inca functioneaza prezumtia de nevinovatie si ei pana acum au respectat ceea ce au spus. Stiu ca nu e cine stie ce de capul lor, dar ei erau singura alternativa cand am comandat masina. Sper sa nu inceapa sa-si dea in petic.

Multumesc pt raspuns.
Alte pareri, va rog?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Lamuriti-ma si pe mine : in Bacau e Gesara sau Gold Platin ? Eu din ce stiam era gesara.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pe factura mea scrie Gold&Platin. Cred ca a fost Gesara dar si`a schimbat numele sau a fost cumparat ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mda. E clar atunci . Totusi nu inteleg de ce se mai duce lumea la Gold Platin ca n-am auzit vreun user care sa zica ca e multumit de ei .
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Mda. E clar atunci . Totusi nu inteleg de ce se mai duce lumea la Gold Platin ca n-am auzit vreun user care sa zica ca e multumit de ei .

Prin unele parti ale tarii (ex: Moldova, no offense, sunt si eu de acolo) Gold&Platin e cam singura alternativa cand vine vb de Opel si Chevrolet.
Au filiale in Iasi, Bacau, Galati si mai nou Braila. Mare firma, mici meseriasii. Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR