Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • sminko

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 2.0 DL 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut!
Problema se prezinta in felul urmator:
Dupa ce introduc maneta schimbatorului de viteze in treapta a 5-a (chiar stand pe loc, cu motorul oprit), in marsarier nu mai vrea sa intre.
Dupa ce misc energic de schimbator dreapta-stanga, in pozitia neutru, intra si in marsarier, dar dupa multe incercari. Celelalte viteze functioneaza perfect, schimbatorul nu are joc, timoneria nu are joc si nici bucsa levierului ce iese din cutie catre timonerie. Timoneria am reglat-o, am uns-o dar problema persista.
Am blocat clapeta pentru marsarier a schimbatorului de viteze si am incerct sa introduc in marsarier direct din timonerie in compartimentul motor, dar nu vrea. Parca se blocheaza undeva in selector, asa mi se pare. In mers, masina se comporta ff bine. Daca folosesc numai treptele 1-4, nu am probleme cu marsarierul. Daca ies din oras si ii dau a 5-a, kaput marsarier, nu mai ies din parcare decat daca iau iar la mestecat schimbatorul si il bibilesc pana se invoieste cuita sa intre in marsarier.
Am luat tot forumul la puricat, dar nu am gasit nimic care sa semene cu problema mea.
Aveti idee ce ar putea fi?

Vectra b, x20dtl, 1997
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nasol, sa nu ingradeasca pe undeva timoneria, sa atinga ceva care sa nu-i permita schimbatorului sa faca cursa complet, sau daca nu e ceva in cutie, vreun sincron sau pinion ciobit si dintele ala face pe nebunul.... bafta la rezolvare!
  • cameleonu85

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salutare!
Si eu am o problema asemanatoare dar nu am nici un reper cand nu vrea sa intre in marsarier.
Cand i se pune pata nu vrea...o fortez ca lumea si dupa cateva incercari intra si o perioada buna nu mai face figura.
Chiar nu stie nimeni care e "buba" ?
Ca daca ma duc la service ma pune sa schimb cutia...
Multumesc anticipat!
  • cameleonu85

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salutare!
revin cu problema menstionata de sminko
Am incercat sa vad daca are si a mea aceleasi simptome.
Coincidenta sau nu dar daca am folosit a 5-a nu mai intra in marsarier .Tin sa mentionez ca am avut accident acu aproximativ 2 luni frontal..nu grav dar avea carlig de remorcare si poate s-a miscat ansamblul /cutie motor in momentul impactului..

Daca stie cineva cum se remediaza situatia astept un raspuns!

O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR