Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Cum scrie si in titlul discutiei urmeaza sa plec in Spania. M-ar interesa aspecte legate de traseu, locuri de alimentare, taxe de drum, dar si ce documente trebuie sa am pentru a putea calatori cu un copil de 3 luni, landou auto, scoica, etc. Astept raspunsuri avizate. Multumiri.
Skip ads

  • draganionut

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:Salutare tuturor. Cum scrie si in titlul discutiei urmeaza sa plec in Spania. M-ar interesa aspecte legate de traseu, locuri de alimentare, taxe de drum, dar si ce documente trebuie sa am pentru a putea calatori cu un copil de 3 luni, landou auto, scoica, etc. Astept raspunsuri avizate. Multumiri.

salutare....
eu acum doua saptamani am venit din portugalia,deci am trecut si prin spania.eu am ales ruta Madrid.Zaragoza,Barcelona,Perpignan,Nice,Monaco,Piacenza,Graz,Wiena,Budapesta si in rest drumul e floare la ureche.
Acum depinde unde vrei sa ajungi tu in spania.
Noi am avut un copil de 3 anisori pentru care trebuie pasaport,ineinteles scaun pt copil.
In ungaria vigneta(9euro),in austria vigneta(8euro)italia se plateste la bariera pe ruta mea ma costat 51 euro,franta este f scumpa undeva la 100 euro iar spania tot pe unde am venit eu undeva la 25 euro.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
tot pe ruta asta o sa merg si eu. in tres cantos trebuie sa ajung. cate ore ai mers, unde ai dormit, daca ai dormit
  • draganionut

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:tot pe ruta asta o sa merg si eu. in tres cantos trebuie sa ajung. cate ore ai mers, unde ai dormit, daca ai dormit


eu am plecat joi seara in jurul orei 24 din guadalajara(madrid) si sambata seara la ora 20 eram in timisoara.
am dormit 1 ore la granita cu franta si am mai dormit in italia la granita cu austria mai vreo 4 ore.dar am facut destul de multe opriri in parcari....
drumul este f bun...combustibiliul este net,net superior fata de cel din romania.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Copilul trebuie inscris pe unul din pasapoarte sau i se face pasaportul lui.
Ar fi bine sa aveti la voi si actul de nastere.
Trebuie stiut ca nu are voie un singur parinte sa iasa cu copilul din tara, trebuie sa fie ambii sau sa aiba procura
Trebuie musai scaunel special adecvat varstei, altfel amenda mare. De asemeni, mama, daca sta in spate cu el, trebuie sa poarte centura.
Daca aveti tzatze la purtator, e bine, daca nu, e destul de dificil. Trebuie sa va orpiti, sa preparati laptic, etc. Daca asa, sa aveti la voi o lampa din aceea de camping cu o butelie, care este mai mult decat de ajuns pentru incalzit lapte pentru 100 de biberoane.
In rest, fiecare doarme cand simte nevoia....sunt cazari pe drum berechet.
CEl mai bine insa este sa iti planifici si sa rezervi pe drum la hoteluri Etap sau Formula 1. Ca prima oprire recomand Hotel Etap Budapest (dai search google cu titlul asta), apoi undeva la vreo 1000 de km de acesta (10 ore), si tot asa.
Succes!
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii. foarte folositoare de altfel. numai bine
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ITP-ul se poate face acolo?sau trebuie sa vin in tara cand expira?
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
itp ul se face doar in tara in care este inmatriculata masina!
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa faci itp-ul si inainte de plecarea din tara si stii ca e valabil 2 ani.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mai am un an valabilitate si nu are rost sa fac acum. o sa vin la vara cel mai probabil. dar ma gandeam ca fiind tot intr-o tara a UE poate este posibil.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
imi puteti spune niste puncte intermediare, niste orase, sa pun la gps? ca am inteles ca e posibil sa ma bage prin sate gps-ul, astfel calculand cea mai scurta si economica ruta.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ia gps-ul in mana si urmareste pe harta eventuala ruta pe care vrei sa mergi (autostrada, autoband, magistrala)...si pe o foaie iti vei nota mai multe orase ca puncte intermediare...apoi le introduci pe gps cand iti faci traseul...eu asa am facut cand am plecat in italia si a fost totul ok...de retinut insa ca in apropiere de orasul respectiv daca nu vrei neaparat sa te opresti in el, va trebui sa il stergi de pe traseu pentru ca altfel gps te va scoate de pe magistrala, te va duce pana in centrul orasului respectiv apoi te va intoarce inapoi pe magistrala...sper ca intelegi ce vreau sa spun... Surprised
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
da, inteleg. o sa il sterg cu ceva timp inainte de a ma indruma gps-ul spre centrul orasului respectiv
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca inca nu ai plecat iti spun ca pe mine m-a costat motorina din Iasi pana in Malaga 300 EU (asta la masina din semnatura) si taxele de autostrada in jur de 150 EU. Cu timpul faci vreo 3 zile. Eu am facut 2 insa am dormit 5 ore in total si i-am dat tare. Sa nu alimentezi pe Franta ca e scump. Eu am venit pe Budapesta - Zagreb - Lublijana - Italia - Franta - Barcelona - Malaga. Acum este autostrada direct Budapesta - Lublijana si e mai scurt, insa eu m-am luat dupa GPS.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
inca nu am plecat. luni voi pleca. asa ma duce si gps-ul meu tot pe ljubljana. dar am inteles ca e mai bine sa merg prin germania ca sa nu trec prin multe sate. mai astept pareri
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am pus ca puncte intermediare orasele dte de draganionut. am ajuns foarte bine. si-a facut banii gps-ul. si ii face in contnuare si pe aici. cu ultimul igo green
  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
draganionut a scris:
dimciu_stefan a scris:Salutare tuturor. Cum scrie si in titlul discutiei urmeaza sa plec in Spania. M-ar interesa aspecte legate de traseu, locuri de alimentare, taxe de drum, dar si ce documente trebuie sa am pentru a putea calatori cu un copil de 3 luni, landou auto, scoica, etc. Astept raspunsuri avizate. Multumiri.

salutare....
eu acum doua saptamani am venit din portugalia,deci am trecut si prin spania.eu am ales ruta Madrid.Zaragoza,Barcelona,Perpignan,Nice,Monaco,Piacenza,Graz,Wiena,Budapesta si in rest drumul e floare la ureche.
Acum depinde unde vrei sa ajungi tu in spania.
Noi am avut un copil de 3 anisori pentru care trebuie pasaport,ineinteles scaun pt copil.
In ungaria vigneta(9euro),in austria vigneta(8euro)italia se plateste la bariera pe ruta mea ma costat 51 euro,franta este f scumpa undeva la 100 euro iar spania tot pe unde am venit eu undeva la 25 euro.


Ai ales ruta Badajoz-Madrid-Zaragoza-Barcelona dar ai trecut prin "peaje"? Pe unde?
  • draganionut

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
din cate imi amintesc eu portiunea de autostrada cu plata a fost de la Zaragoza pana la granita cu Franta....dar nu mai sunt f sigur.
  • draganionut

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dar vezi ca gasesti pe net unde iti poti calcula taxele de drum cam in fiecare tara.
  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
draganionut a scris:dar vezi ca gasesti pe net unde iti poti calcula taxele de drum cam in fiecare tara.



Mi se pare ca este R-2 sau AP-7 daca imi aduc aminte bine...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR