Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Mihai Ionescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Corsa 1,7DI din 2003 care a inceput sa troncane la denivelari mici, in spate. La prima vedere am gasit ca din bucsa (asa s-o numi?) dintre arc si brat a mai ramas cateva bucatele de metal (pe partea stinga, cea cu zgomotul; pe partea dreapta pare a fi ok). Distractia a inceput la magazinele de piese de schimb ( Bucuresti !): unii zic ca se potrivesc piesele GM90168139 si GM90538496 (ochiometric nu prea pare ca s-ar potrivi), iar altii zic ca acolo nu este nici o bucsa, ca la modelul asta de Corsa arcul vine direct pe brat, spre deosebire de altele la care s-ar potrivi exact piesele de mai sus ( ceea ce iarasi nu-mi vine a crede, cat timp am vazut pe partea dreapta ca ar fi ceva ce seamana teribil cu o bucsa metalica). Ma puteti ajuta ?
Multumesc.
Mihai
Skip ads

  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Aceeasi problema o am si eu. Pe spate imi scartaie rau suspensia. Am vazut intr-un manual de reparatii ca exista o bucsa care vine pe arc.
Amortizoarele le-am schimbat asa ca nu are cum sa fie de la ele. Mai este o bucsa pe punte, una dreapta, una stanga. Ar putea fi si aceea.

Mentionez ca am o corsa C din 2005
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare , sper sa te poata ajuta imaginile luate din EPC ,


  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Folositoare imaginile. La amortizor cand l-am schimbat a venit cu tot ansamblul.
La arc imi poti timite un print screen cu ce reprezinta anexele de pe arc. Ma refer la piesele 9,10,11,12,13 si 14.

Multumesc.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu am fost atent aseara , scuze , acum am observat ca am gresit , scuze ,

  • Mihai Ionescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult.
Piesele in cauza sunt pozitiile 10, 13 si 14. Acuma ori nu stiu eu sa citesc un text, ori este ceva ce imi scapa ( ori amandoua cestiile). In coloana "Usage" nu scrie nimic pentru pozitiile 10, 13 si 14. Sa inteleg ca aceste piese se potrivesc pentru orice tip de Corsa C ?
M-am bagat iarasi pe sub masina si nu am vazut pe partea dreapta ( unde a mai ramas bucsa) nimic sa semene cu piesele din pozitiile 13 si 14. Iar piesa din pozitia 10 pare ceva ma complicata, ca si cum ar imbraca ultimul inel al arcului. Sa fie ceva ulterior fabricarii masinii mele si piesele astea sa se potriveasca ( sau sa fie utile, desi modelul n-a fost asa din fabrica ?) ?
  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru poza.
O sa ma bag si eu pe sub masina zilele astea si daca descopar ceva revin cu un raspuns. Daca este vorba de una dintre piesele mentionate cred ca ar trebuii sa apelam la un service opel. Aftermarket nu cred ca se fabrica sau se dau impreuna cu arcul.

Din cate vad in poza pentru corsa hatchback sunt doar piesele 9 si 10. Celelalte sunt pentru combo.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ma gandesc ca din moment ce au coduri piesele respective ,pot fi si comandate , mergi la un magazin de piese auto sa intrebi , daca ii dai codurile poate ajuta mai mult . numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR