Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Prima problema idioata de cand am masina. E o chestie care tine de soarta asta cruda daca pot zice asa Smile

Mergeam pe E85 cu vreo 100-120 km/h si deodata din senin "a cazut" o pietricica in parbriz, in fata mea mai erau 2 masini mici la vreo 15-20 m si la vreo 50 m un tir, eu eram pe banda 2.

Fisura in prima faza a avut cam 8 cm apoi s-a marit (10-15cm marime finala) dupa ce am lasat-o in parcare si m-am intors dupa jumatate de ora...

Am citit pe aici pe forum ca ar exista niste metode de stopare si reparare cel putin sa se vada mai putin fisura.
Informatiile gasite eram destul de vechi de prin 2005-2008, cum mai sta treaba in prezent?

Ce metode sunt azi, se poate face ceva pe la service, cat costa ?

Garantia presupun ca nu acopera asa ceva, tinand cont ca se vede clar ca a fost o pietricica, am si auzit pocnitura cand s-a spart.. !

Apropo cat poate ajunge un parbriz de Astra J ? Presupun ca asta voi face intr-un final !

Astept mesaje sa vad ce e de facut. Merci anticipat !


Ultima modificare facuta de rCiprian la Lun 30 Aug, 2010 7:18 pm
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
incearca la centre de parbrize , in calarasi mi-a luat 50 ron si chiar a facut treaba , da o gaurica , pune o solutie , se vede ca un fir de par pe parbriz
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
asteapta sa apara alea atermice, macar stii ce cumperi
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daca ai casco, ti-l rezolva. daca nu, incearca sa-l faci (daca se merita, ma refer la cost+vizibilitatea ulterioara). Daca nu, schimba-l
Skip ads

  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc in prima faza sa rezolv ceva macar de curiozitate cat de bine va iesi. Apoi il las asa daca imi va place, daca pocneste iar, il schimb...

Astept ceva locuri de rezolvare in Vrancea momentan...
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Imagini





  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In timp crapatura aia se face mult mai mare.
tot pe E85 am luat si eu o piatra..Initial fisura era de 2 cm..la 2 zile dupa eveniment, s-a extins de la mijlocul parbrizului pana in partea dreapta Very Happy.
Ca sa iti faci o idee, parbrizul de Astra H a fost undeva la 1500 ron.
Daca ai casco, schimba-l!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am reparat in trecut un parbriz de Vectra A.
Pentru ciobituri simple (flori) e muuult mai simplu, crapaturile nu iti poate garanta nimeni pentru reparatie.
O sa platesti (destul de mult) si nu ai garantia ca odata cu venirea frigului parbrizul va rezista.
Totusi o sansa mica ai daca crapatura nu a ajuns la marginea parbrizului, daca e la margine... e bun de schimbat.

Bafta in rezolvare acestei probleme.

Daca ai Casco ai nevoie de dovada de la Politie (de la sectia sau postul de politie pe raza careia s-a intamplat evenimentul). Ca sa nu mai faci drumuri aiurea spune-le si tu ca s-a intamplat in oras.... Wink
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut... Incearca sa-l lipesti in bucuresti.sunt cateva centre destul de mari,cu traditie care fac si lipituri. Nu as apela la casco nu de alta dar poate apar alte probleme mai nasoale..
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt. raspunsuri baieti. O sa ma interesez 1-2 zile si daca nu rezolv nimic il voi schimba.

Chiar acum am dat telefon la reprezentanta Opel de la Focsani si ma suna in urmatoarele minute sa-mi zica exact cat costa cu tot cu montaj.

Ce parere aveti e eficienta o bucata de scoci transparent pe fisura sa nu se mai mareasca ? Am de facut un drum si n-as vrea sa creasca fisura.

Va salut....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Are o eficienta egala cu 0 Laughing
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Doar gauri de delimitare pot sa stopeze fisura. Si alea le face un profesionist cu un burghiu special.
Skip ads

  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aha ma asteptam sa fie egala cu 0 Smile damn where's my luck Sad

Auziti numai stiu unde am citit, oare parbrizul de la Opel Astra J o fi pe acelasi sistem cu urmatorul ? : Cica ar fi 2 "parbrize" subtiri lipite unu peste altu si impreuna il fac pe cel care se vede Smile (scuzati exprimarea daca e cam ciudata)

-Daca ar fi asa oare s-a spart doar cel exterior ?
-Exista cumva riscul sa se sparga de tot si sa cada ?
-Sau doar se va face o crapatura imensa in parbriz din margine in margine si ramane asa ?
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Du-te sa ti-l repare careva la un atelier. In cel mai naspa caz, iti da 2 gauri la capetele crapaturii si apoi le astupa.
Nu te grabi sa il schimbi. La repezentanta o sa iti ia o groaza de bani.

Scoci? Really? e zero barat
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
rCiprian a scris:Salutare,

Prima problema idioata de cand am masina. E o chestie care tine de soarta asta cruda daca pot zice asa Smile

Mergeam pe E85 cu vreo 100-120 km/h si deodata din senin "a cazut" o pietricica in parbriz, in fata mea mai erau 2 masini mici la vreo 15-20 m si la vreo 50 m un tir, eu eram pe banda 2.

Fisura in prima faza a avut cam 8 cm apoi s-a marit (10-15cm marime finala) dupa ce am lasat-o in parcare si m-am intors dupa jumatate de ora...

Am citit pe aici pe forum ca ar exista niste metode de stopare si reparare cel putin sa se vada mai putin fisura.
Informatiile gasite eram destul de vechi de prin 2005-2008, cum mai sta treaba in prezent?

Ce metode sunt azi, se poate face ceva pe la service, cat costa ?

Garantia presupun ca nu acopera asa ceva, tinand cont ca se vede clar ca a fost o pietricica, am si auzit pocnitura cand s-a spart.. !

Apropo cat poate ajunge un parbriz de Astra J ? Presupun ca asta voi face intr-un final !

Astept mesaje sa vad ce e de facut. Merci anticipat !


Imi pare rau ce ai patit, dar sper ca iti aduci aminte cand iti spuneam de Casco....Paza buna trece primejdia rea!

Acum...din ce stiu este la Buzau sau ramnicu sarat un centru unde se pot stopa aceste fisuri sa nu mai inainteze, dar la tine dat fiind faptul ca deja are 15cm nu cred ca mai are rost sa il stopezi deoarece cand vei ajunge la verificarea tehnica te va pune sa il schimbi.
Bine, la tine mai dureaza pana la verificare, si ai putea incerca ce ti-am zis mai sus.

Poate te ajuta vre-un coleg din Buzau cu mai multe info despre acest centru unde se poate stopa crapatura sa nu mai inainteze.

Si in incheiere..... CASCO e sfant!
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
oricum nu se merita sa faci pe casco o asemenea paguba .. cost 100 de euro / anul viitor creste pentru ca ai avut dauna .. una peste alta nu cred ca este mai mult de 5 mil un parbriz .. (parere personala)
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In Focsani ai Met Srl, service agreat de parbrize.ro. Da si tu un telefon, luandu-l de pe site si vorbeste cu ei ce iti pot face.

Iar despre Casco, n-ai treaba cu Politia. Te duci la daune, se constata, declari ca s-a petrecut la tine in judet (ce naiba conteaza!), se intocmeste dosar, se comanda parbriz. Vezi sa-ti comanzi cel putin cu ce ai acum (parasolar vopsit, atermic, etc.)

Naspa, dar se intampla. Data viitoare sa nu stai in fundul sau in lateralul camioanelor la distanta sub 100 metri, daca stii ca nu depasesti. N-o lua ca o critica, ci ca un sfat, dat mai ales altora, carora le place sa vada daca Schmitz sau Krone sunt scrise corect, cu î din a.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:oricum nu se merita sa faci pe casco o asemenea paguba .. cost 100 de euro / anul viitor creste pentru ca ai avut dauna .. una peste alta nu cred ca este mai mult de 5 mil un parbriz .. (parere personala)


Pt 1850 lei (pt ca atat este cu tot cu manopera) se merita sa intri in casco
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ba se merita sa-l faci pe casco, pan la urma urmei, de asta ti l-ai facut, sa-ti acopere daunele ulterioare. Chiar daca iti va creste la anul, o sa-ti creasca cu mult mai putin decat 1850 pe care-i dai acum.
Eu mi-am schimbat pe casco, totul a iesit super ok iar anul care a urmat mi-am evaluat masina la mai putini bani . Costul politei a fost pe masura, imbucurator, si mult mai mic, chiar daca aveam o dauna. Am fost incadrat la B0(adica bonus 0), nu la malus...

Dar tu cum nu ai casco....din cate citesc eu, singura solutie e sa-l schimbi.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Byke, nu stiu la ce asigurator ai schimbat parbrize dar mie cei de la Omniasig Timisoara mi-au cerut dovada de la Politie, iar cand am mers in TM la politie si am declarat ca prostul adevarul m-au trimis sa iau dovada de la Vinga (judetul ARAD), normal ca peste 3 zile acelasi Garcea i-a dat sotiei mele dovada ca a mers ea si a declarat ca s-a intmplat in TM.
@d1nutzuu, parbriz cu 5 milioane este un vis frumos...parerea mea.

Numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR