Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ady_7520

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 ECOTEC X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mai mult, am un astra g din 1999, sunt foarte multumit de ea, nimic de spus, numai ca am o mica problema, nu e inscrisa si asta nu ma deranjeaza momentan pentru ca locuiesc in spania, ce vreau sa intreb e daca are cineva o lista-tabel cu masini si cu ce euro au, ca sa am si eu habar cam cat ar fi o inmatriculare, faza e ca m-am cam plitisit de spania si as vrea sa vin in rom, de aceea vreau alta masina dar care sa nu coste mai mult inmatricularea decat pretul ei real, asa ca daca ma poate ajuta cineva..
ma intereseaza masinile intre 2001 si 2005, ce euro au si cat e inmatricularea, marca mai putin conteaza, ajutati un roman sa se intoarca acasa..
acum lasand gluma la o parte, ma intrebam daca exista pe undeva o astfel de lista care sa cuprinda toate masinile dintre anii astia, imi cer scuze ca nu spun doar opel, sa vedem, sper sa nu supar pe nimeni si sa avem o discutie pe tema asta, nu stiu daca s-a mai vb pe tema asta, daca da, imi cer scuze, daca nu.. astept raspunsuri, numai bine va doresc si conduceti prudent.. cand e vreun militian prin apropiere..
Un salut..
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea cred ca e o lista pe undeva.
Cauta pe Google "taxa auto" vei gasi tot felul de calculatoare pentru taxa de prima inmatriculare.
De exemplu aici: http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei Vw pe benzina ,dupa 2001 majoritatea sunt EURO 4
Daca crei Vw diesel ,dupa 1999 pana in 2004 sunt EURO 3
La Peugeot si Citroen sunt EURO 3 pana in 2005 cand au introdus motoarele da 1.6 HDI
La Opel diesel CDTI-urile sunt EURO 4,restul ....Benzinarele au EURO 3 UND D4 din 2001 care iasa EURO 4
La Seat diesel este EURO 3 pana in 2006-2007(cod motor BJB) dar si EURO 4(cod motor BXE,BLS,BKC). Cele pe benzina au EURO 4 sigur din 2003
la Skoda diesel e EURO 3 pana in 2004 , la cele pe benzina este EURO 3 pana in 2003 ,depinde de codul de motor ,dar pot fi EURO 4 incepannd cu 2001.
Sper ca te-am ajutat macar putin Razz
  • ady_7520

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 ECOTEC X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
lamurit si nu prea, multumesc pentru raspunsuri, apropo, eu nu intrebam unde gasesc un calculator pt taxa auto, pe mine ma intereseaza ce euro au masinile cuprinse intre anii astia, ca de calculat taxa stiu unde si cum sa o fac, astept mai multe raspunsuri si pareri mai apropiate ca si raspuns de ce a scris Antonela
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca o sa gasesti vreo masina pe care ai vrea sa o cumperi, intreaba-ma si poate Razz te ajut.( codul de motor si iti spun ce Euro este)
  • rotaruviore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ady_7520 a scris:mai mult, am un astra g din 1999, sunt foarte multumit de ea, nimic de spus, numai ca am o mica problema, nu e inscrisa si asta nu ma deranjeaza momentan pentru ca locuiesc in spania, ce vreau sa intreb e daca are cineva o lista-tabel cu masini si cu ce euro au, ca sa am si eu habar cam cat ar fi o inmatriculare, faza e ca m-am cam plitisit de spania si as vrea sa vin in rom, de aceea vreau alta masina dar care sa nu coste mai mult inmatricularea decat pretul ei real, asa ca daca ma poate ajuta cineva..
ma intereseaza masinile intre 2001 si 2005, ce euro au si cat e inmatricularea, marca mai putin conteaza, ajutati un roman sa se intoarca acasa..
acum lasand gluma la o parte, ma intrebam daca exista pe undeva o astfel de lista care sa cuprinda toate masinile dintre anii astia, imi cer scuze ca nu spun doar opel, sa vedem, sper sa nu supar pe nimeni si sa avem o discutie pe tema asta, nu stiu daca s-a mai vb pe tema asta, daca da, imi cer scuze, daca nu.. astept raspunsuri, numai bine va doresc si conduceti prudent.. cand e vreun militian prin apropiere..
Un salut..


Salut,
Vezi pe site la rarom.ro http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf este o lista cu cele ce au euro 3 ! Restul trebuie facuta o cerere la ei !

cenzurat. Reclama
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
uita-te in acte si vezi ce cod de motor ai ..din profilul tau am vazut ca ai x16xel .. este euro 2 , daca ai z16xe este euro 4 . din 99 garantez ca este euro 2
  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nici eu nu prea inteleg cum se calculeaza taxa de poluare, insa am inteles (nu stiu daca este corect) ca o masina catalogata drept euro 3 in mod normal poate iesi la emisiile de noxe si euro 2. Stie cineva de asa ceva?
Skip ads

  • rotaruviore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vioviorel a scris:Nici eu nu prea inteleg cum se calculeaza taxa de poluare, insa am inteles (nu stiu daca este corect) ca o masina catalogata drept euro 3 in mod normal poate iesi la emisiile de noxe si euro 2. Stie cineva de asa ceva?


Norma de poluare se calculeaza dupa nomenclatoarele celor de la RAR pe care numai ei le stiu. Pentru cele euro 3 au stabilit deja lista( a se vedea mai sus). Ele sunt generic numite "euro 3". Sunt criterii diferite in tara de origine ( Germania, Austria, Olanda s.a.) fata de Romania pentru stabilirea normei de poluare. Tocmai de aceea se intampla ca o masina in ale carei acte scrie E3 (care nu inseamna neaparat euro 3 ) adusa de afara sa ai surpriza neplacuta sa iasa in Romania euro 2. Question

cenzurat. Reclama
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ady_7520 :
1-stai acolo ,garantat e mai bine ca aici
2-astra ta din 99 ,100% e euro2
  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
rotaruviore a scris:
vioviorel a scris:Nici eu nu prea inteleg cum se calculeaza taxa de poluare, insa am inteles (nu stiu daca este corect) ca o masina catalogata drept euro 3 in mod normal poate iesi la emisiile de noxe si euro 2. Stie cineva de asa ceva?


Norma de poluare se calculeaza dupa nomenclatoarele celor de la RAR pe care numai ei le stiu. Pentru cele euro 3 au stabilit deja lista( a se vedea mai sus). Ele sunt generic numite "euro 3". Sunt criterii diferite in tara de origine ( Germania, Austria, Olanda s.a.) fata de Romania pentru stabilirea normei de poluare. Tocmai de aceea se intampla ca o masina in ale carei acte scrie E3 (care nu inseamna neaparat euro 3 ) adusa de afara sa ai surpriza neplacuta sa iasa in Romania euro 2. Question

Rent a car Inchirieri masini inchirieri auto






In mare m-ai lamurit, insa tot nu inteleg pe ce baza RAR-ul poate scoate o masina euro 2 daca ea e euro 3. Adica totusi noi suntem mai destepti decat nemtii spre exemplu, la ei masina este euro 3 si noi o putem scoate euro 2? Iar pe de alta parte, ma gandesc ca ar trebui trecuta norma de poluare in functie de ceea ce spune constructorul adica din fabrica pleaca cu euro 3, pai ar trebui sa fie euro 3 in continuare.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu esti sigur de norma de poluare ,ia seria de sasiu si mergi si faci cerere de consultanta la RAR. Vei avea un raspuns stampilat de la ei cu care ai lamurit totul Wink
Skip ads

  • rotaruviore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vioviorel a scris:
rotaruviore a scris:
vioviorel a scris:Nici eu nu prea inteleg cum se calculeaza taxa de poluare, insa am inteles (nu stiu daca este corect) ca o masina catalogata drept euro 3 in mod normal poate iesi la emisiile de noxe si euro 2. Stie cineva de asa ceva?


Norma de poluare se calculeaza dupa nomenclatoarele celor de la RAR pe care numai ei le stiu. Pentru cele euro 3 au stabilit deja lista( a se vedea mai sus). Ele sunt generic numite "euro 3". Sunt criterii diferite in tara de origine ( Germania, Austria, Olanda s.a.) fata de Romania pentru stabilirea normei de poluare. Tocmai de aceea se intampla ca o masina in ale carei acte scrie E3 (care nu inseamna neaparat euro 3 ) adusa de afara sa ai surpriza neplacuta sa iasa in Romania euro 2. Question

cenzurat. Reclama






In mare m-ai lamurit, insa tot nu inteleg pe ce baza RAR-ul poate scoate o masina euro 2 daca ea e euro 3. Adica totusi noi suntem mai destepti decat nemtii spre exemplu, la ei masina este euro 3 si noi o putem scoate euro 2? Iar pe de alta parte, ma gandesc ca ar trebui trecuta norma de poluare in functie de ceea ce spune constructorul adica din fabrica pleaca cu euro 3, pai ar trebui sa fie euro 3 in continuare.



Stii care e politica ? Daca masina are euro mai mare intra mai putini bani la buget ! Daca euro masina are euro mai mic se incaseaza mai multi bani la buget si implicit si clientela politica a guvernantilor ! Astae ! Si mai sunt influentele producatorilor APIA ! care au un cuvant de spus in treaba asta !
  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Szabados Antonela multumesc pentru sfat
@rotaruviore e posibil sa ai dreptate.
  • ovioradea

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Mi s-a oferit GRATIS un Opel Astra din 1993 cu seria motorului B1444C14N7278109 (motor din 2003 ) si seria sasiului W0LOOOO51N2759619. M-ar interesa ce fel de motor este, EURO, cat? Sa vad daca se renteaza sa il inmatriculez la cum arata. Eu am un Vectra B dar ar fi bun Astra ptr sotie. Sper sa ma puteti ajuta sa imi spuneti ce fel de EURO este. Mii de multumiri.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
EURO 2 SIGUR .. spune-ne ce motor are C16.... X16.... parerea mea ca euro 2 , dar o poti inscrie pe B.G. cu 500-600 EURO
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa-ti inmatriculeze masina cei de la RAR, trebuie sa ai acelasi cod de motor cu ce a iesit din fabrica. Eu nu cred ca este acelasi cod daca motorul este din 2003 si masina din 1993 asa ca slabe sanse sa o poti inmatricula.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Un GOLF 4,motor 2.0 FSI, din 2004, masina adusa din SUA, cred ca a fost fabricata in Mexic oare ce euro primeste la RAR ID:9BWFL61JX44025181
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:
2-astra ta din 99 ,100% e euro2

pot sa te contrazic? Astra mea din `99 este euro 3 ... platit si taxa pe timpul lui tartaceanu - 1266 euro ...

@kzz ... dupa spusele lui Szabados Antonela ai sanse mari sa fie euro 4 ...
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Din 99 nu cred ca am spus ca e EURO 4 .
Z10XE, Z12XE,Z14 XE,Z18 XE, sunt EURO 4. Z16XE si Z16SE sunt EURO 3 und D4 care sunt la noi EURO 4. (incepand cu 2001)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR