Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
o alta metoda de a scadea consumul (in conditii de mers normale) este remaparea. fara gluma. De luat in calcul la motoare diesel.
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Cred ca s-a omis un factor in diferenta asta de 25% si anume ....IARNA ,la temperaturi scazute altii sant timpii de injectie si implicit consumul.

off-topic: spune-mi si mie te rog care este legatura intre sonda lambda si timpii de injectie (am amestec prea bogat si implicit consum...)
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sonda lambda este foarte importanta in performante si mai ales consum ,este singura sonda care monitorizeaza in mod direct temperatura gazelor de ardere,temperatura acestora rece /sarac firbinte / bogat dand calculatorului informatiile finale despre calitatea amestecului .O diagnoza in mers si verificarea anumitor parametri te duc direct la piesa defecta,dar atentie cu sonda asta e de preferat una originala chiar daca mai sant cazuri cand si cele universale au functionat corect.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dupa paste, cand m-am intors de acasa(Mangalia) in Bucuresti am tras la un Peco petrom, si singura pompa libera avea doar motorina Super Diesel sau ceva de genu, aia mai scumpa 5.51ron.

Pina atunci bagam de obicei motorina normala de la omv sau mol sau petrom si imi lua o medie de ~7%.

Tura asta mi-a luat 6.1%. Acuma de 1 mai cand am fost acasa si inapoi am bagat din nou motorina Super Diesel, si din nou consum de 6%.

Deci desi motorina e un pic mai scumpa tot am iesit mai ieftin din cauza consumului. Stilul meu de mers e acelasi de f mult timp. A mai observat careva acest lucru?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da am observat de mult timp ca difera consumul sesizabil inclusiv in functie de pompa ori benzinaria de la care alimentez....adica mai pe romaneste fiecare te fura la cantar cum poate e verificata treaba un 5%-10 chiar acolo unde e foamea mare. Very Happy
  • gabryell00

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:- aruncati tot ce e greu de prin masina.Puteti incepe cu soacra.Cine nu are,sa arunce roata de rezerva,scaune chiar si volanul in cazul in care e cromat.Pentru viraj folositi patentul.

- pentru drumurile la munte folositi trenul/mocanita.Pentru cele spre mare luati masina si mergeti cu ea pe liber.

- atunci cand plecati la drum lung umpleti plamanii cu azot.

- faceti sandwiciuri doar cu o felie de paine in loc de doua.Incercati sa nu luati dulciuri.In cazul in care aveti copii si nu se poate altfel folositi ciocolata aerata.



super tare. bravo
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gojira a scris: Ca si economie de combustibil, incercati sa nu luati inutil pasageri in masina. Daca plecati cu familia in concediu, nevasta si copiii pot circula cu trenul. De asemenea, aveti grija sa ia ei toate bagajele, nu incarcati masina inutil. Faceti astfel economie la combustibil.
Renuntati la dotarile inutile ale masinii: casetofon, scaune, haion (zona aceea se inlocuieste foarte simplu cu celofan), usi spate si usa dreapta (de asemenea celofan), motor (nu se acopera, mie mi s-a topit celofanul), toba intermediara si finala (sunt inutile), roata de rezerva, triunghi, cric, etc.


Da, sunt cateva capodopere pe aici demne de luat in seama. Chestia cu celofanu' m-a dat pe spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR