Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am facut un test de compresie si a iesit 11 bar la 3 cilindri si "aproape" 11 la al 4-lea. Cand zic "aproape" ma refer la faptul ca era intre 10.5 si 11. Care sunt valorile normale pentru acest tip de motor? 1.6 litri, benzina, an fabr 2001. Din ce am vazut pe forum, testul s-ar face cu ambreiajul+pedala de acc apasate, lucru care nu s-a intamplat in cazul meu.Insa am facut testul cu motorul cald.

Testul l-am facut pt ca papa ulei, i-am schimbat semeringuri/segmenti si degeaba. Nu am identificat pierderi si de tras trage destul de bine.Dar asta ar fi alta problema..deocamdata as vrea sa ma lamuresc daca sunt bune valorile de compresie.
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca rezolvi problema , te-as ruga sa scrii aici care e rezolvarea consumului de ulei a motoarelor 1,6 16v
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, o sa revin..numai sa gasesc ce are. De cand i-am schimbat segmentii a papat ~800ml ulei, la ~2500km. Apropo, nu am 16, e 8v dar din cate am vazut au aceeasi problema cu uleiul.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
stiam doar cele in 16V ca au un consum mare de ulei din fabrica.Depinde si ce ulei ai pus , etc etc.

App cat a costat testul de compresie si unde l-ai facut ? (parca imi aduc aminte ca valoarea normala ar trebui sa fie 14 bar dar daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze).
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cam asa e, si Atra alor mei Z16SE cu 8v tot mult consuma, ce-i drept nu s-a umblat la motor, am inteles ca trebuiesc schimbate semeringurile la supape, ca si ulei are Castrol Magnatec 5w40, iar km cam 115000
peste vreo luna o sa le pun Mobil Clean american 10w40 sa vedem daca se schimba ceva...
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu tocmai mi-am pus ulei 10w60 RS Formula. Si dupa 1000 si ceva de km (n-am menajato deloc vazand 6 mii zilnic ) , uleiul a scazut aprox 2 linii , din 5 mai am doar aprox 3.

Schimbarea semeringurilor de supapa nu garanteaza ca motorul nu mai consuma ulei.Trebuie vazuti si segmentii.Studiez problema de ceva timp si trebuie sa ma hotarasc ce sa fac in continuare.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
deci vreo 300ml la 1000km, cam tot mult e, mai ales ptr un ulei asa gros
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cam da.

Am pus ei eu ulei MaxLife la recomandare si tot n-am rezolvat nimic cu uleiurile astea.

Astept sa dau de cineva , care a mai facut aceasta operatie , sau care stie intr-adevar motivul , pentru a-i da de capat , si a rezolva problema .
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pey si eu as fi interesat si cred ca mai sunt si altii cu Z16SE disperati. Daca nu rezolvam intre timp cred ca o sa le iau un ulei mai ieftin si o sa stea cu bidonul in portbagaj, asta e, ca de mers merge bine, trage, fum nu scoate, e o enigma motorul asta.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
exact asa si la mine.Motorul merge perfect , trage foarte bine , fum nu scoate decat la turatii mari (>5000) , nu consuma carburant in plus (cu benzina de 50 ron fac Iasi- Roman dus intors).

Cel mai bine o mers cu ulei GM (pe la 5000 de km am adaugat juma de litru de ulei).dar na , cine stie.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
gm de care? ca-i iau gm ca e relativ ieftin si ala
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
GM 10W40 acea a3/b3/b4.Ceva Grecesc .
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aha, ma gandeam eu. Am avut din-asta pe Corsa mea cand mi-a adus-o si se comporta destul de bine la cati km avea uleiul...
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
tocmai , dar fiind sfatuit l-am schimbat cu maxlife , apoi cu RS formula.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am Z16SE si nu imi papa ulei asa mult, adica la 10.000km( un schimb) completez cam 400ml de ulei. Folosesc Castrol Magnatec 5W40, sunt la al 3-lea schimb cu acest ulei si doar la primul schimb mi-a papat mai mult (cam 700ml la 7000km), la urmatoarele 2 schimburi, consumul a scazut si se mentine scazut deocamdata. Parerea mea este sa mergi pe aceiasi marca si tip de ulei cel putin 2 schimburi. Sfatul meu e sa fugiti de uleiurile GM, cel putin pentru acest tip de motor (Z16SE), eu unul l-am testat.
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu am platit testul de compresie, l-am facut la un prieten care are un mic service.Tot el mi-a zis ca ar fi ok 11. Am mai cautat pe net, ar fi 14 bar o valoare OK insa depinde de motor..la 1.6 am gasit valori intre 10 si 13 dar nu sunt dintr-o sursa oficiala.

Uleiul din motor e castrol, 5w30 parca( masina nu e mea..posibil sa fie 5w40, nu mai retin exact). La fel cum ziceati si voi..fum nu scoate,toba e curata, consumu benzina e oarecum ok (am si probleme cu ECU Rolling Eyes ). Inainte avea GM si tot consuma.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Eu am Z16SE si nu imi papa ulei asa mult, adica la 10.000km( un schimb) completez cam 400ml de ulei. Folosesc Castrol Magnatec 5W40, sunt la al 3-lea schimb cu acest ulei si doar la primul schimb mi-a papat mai mult (cam 700ml la 7000km), la urmatoarele 2 schimburi, consumul a scazut si se mentine scazut deocamdata. Parerea mea este sa mergi pe aceiasi marca si tip de ulei cel putin 2 schimburi. Sfatul meu e sa fugiti de uleiurile GM, cel putin pentru acest tip de motor (Z16SE), eu unul l-am testat.


as pune ceva mai bun dar daca se duce asa repede nu prea imi convine sa dau 40-50lei litrul la fiecare 2000km
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
giony a scris:Nu am platit testul de compresie, l-am facut la un prieten care are un mic service.Tot el mi-a zis ca ar fi ok 11. Am mai cautat pe net, ar fi 14 bar o valoare OK insa depinde de motor..la 1.6 am gasit valori intre 10 si 13 dar nu sunt dintr-o sursa oficiala.

Uleiul din motor e castrol, 5w30 parca( masina nu e mea..posibil sa fie 5w40, nu mai retin exact). La fel cum ziceati si voi..fum nu scoate,toba e curata, consumu benzina e oarecum ok (am si probleme cu ECU Rolling Eyes ). Inainte avea GM si tot consuma.


Giony , daca toba iti este curata , inseamna ca uleiul se pierde prin alta parte.Verifica daca n-ai baia fisurata , sau daca nu lasa pete sub masina.
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma bate un gand sa ii pun 10w40. A mai facut cineva trecerea de la 5w30 la 10w40 ? Ma gandesc ca e destul de subtire pentru varsta motorului 5w30. In caz ca tot papa in acelasi ritm uleiul pot reveni la 5w30 ?cu ce riscuri ?

In legatura cu compresia, mai stie cineva niste valori "normale" ?
  • melinet86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am Astra 1.6, 16v, an 2003, 97000 km, consuma ulei destul, la 1000 km pun 400-500 de grame de ulei, eu folosesc 10w40 castol magnatec.
Mi-a spus cineva sa folosesc uleiul asta la motor pentru ca asta chiar daca se consuma si eu putin mai scump intretine motorul.
Cei drept eu am observat ca imi scoate fum cand dau inapoi si cand plec in forta, in rest nu scoate deloc fum.
Nu stiu ce sa spun dar nu vad rezolvare la consumul asta de ulei!
Daca cineva rezolva platesc si eu!
Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR