Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
SAL , stiti cum se poate adapta un MP3 portabil la cass-ul original de pe Astra 2001 ( e un Philips cu telefon si comanda de magazie )...m-ar interesa configuratia mufei de intrare -iesire si cum pot '' insela '' aparatul sa vada magazia Idea
Skip ads

  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ai putea sa cumperi o caseta cu banda de redare si o conectezi la mp3player prim mufa jack
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la asta dar e destul de inestetic sa atirne fire pe bord+ ca apare si o alterare a auditiei datorita capetelor de redare ale casetei , casetofonului, etajului de amplif de semnal mic al cass etc : daca reusesc sa identific pinii mufei de intrare semnal din cass as trage un cablu cu mufa jack prin spatele consolei centrale , a schimbatorului de viteze si MP3 -ul ar avea loc in zona franei de mana sau chiar in spatiul din cotiera
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
daca nu are din default intrare de aux, fie ea jack sau RCA, cam greu sa-l faci sa recunoasca inca un canal de intrare semnal. candva am vrut si eu chestia asta, nu mai stiu pe ce aparat si vreo 2 electronisti m-au descurajat. but... poate gasesti pe cineva sa faca improvizatia asta.
Skip ads

  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut asa ceva la un Blaupunkt , luasem de pe un site rusesc configuratia mufei de date/intrare cd si a mers f bine , dar acum nu mai stiu adresa respectiva Crying or Very sad ....trebuie sa o caut pe un forum de electronica , imposibil sa nu o gasesc
PS : daca reusesc ceva postez si rezultatul aici....cu poze
  • marinelo_99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
exista emitator care se monteaza la bricheta si are intrare av. acesta emite pe uus la radio pe diferite canale .
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dar vei auzi la o calitate ca aceea a radioului,nicidecum ca aceea a unui CD ! Poate mai bine un MP3 extern alimentat la bricheta, cu caseta adaptoare,se aude mult mai bine,dar te incurci in fire.....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
misu_imv75 a scris:SAL , stiti cum se poate adapta un MP3 portabil la cass-ul original de pe Astra 2001 ( e un Philips cu telefon si comanda de magazie )...m-ar interesa configuratia mufei de intrare -iesire si cum pot '' insela '' aparatul sa vada magazia Idea

*
Un comutator pe firele de semnal audio, magazia fiind conectata, cu CD-uri audio inauntru si functionand in mod "clasic"... E mai greu de descris, decat de facut...
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Problema este ca ....nu am magazie de CD Rolling Eyes
Aveam un site rusesc in care erau date configuratiile la toate mufele auto posibile dar am schimbat HDD si am pierdut toata informatia Crying or Very sad
Stiu ca se folosesc 4 pini: intrare stinga ,intrare dreapta , masa comuna de semnal ( cel mai usor de identificat Laughing ) si un + de comanda ( +5v sau +12v) care face aparatul sa treaca in mod ''magazie CD '' Idea
Imi fac timp zilele astea si dau radio cass-ul jos de pe masina si imposibil sa nu identific firele....
Merci pt . raspunsuri...o sa revin cu rezultatele Smile
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Daca asculti MP3-uri pe modulator FM nu pierzi mare lucru deoarece mp3-urile au din start taiate la codare frecventele peste 16 kHz (exceptie cele cu compresie f. mica), iar radioul FM e limitat la 15 kHz.

2. Adaptarea cu caseta e de domeniul trecutului, e incomoda (fire) si da rezultate proaste.

3. Sfatul meu: la 400-500 RON se gasesc playere mp3 auto f. bune (Pioneer, JVC, Alpine, etc.) si inlocuiesti rapid si lejer cass-ul. De obicei toate au intrare de MUTE pentru telefon iar car-kit-ul se intercaleaza pur si simplu pe mufa ISO, indiferent de modelul head-unit-ului. Exista si modele care permit adaptarea cu display-ul de Opel si cu comenzile pe volan, eu personal nu simt necesar acest lucru atat timp cat asezarea HU-lui pe bordul de Opel este ideala, ajungi usor cu mana la el sa setezi tot ce vrei.

4. Cat despre CD-changer, s-a dus si vremea lui. Un CD cu mp3-uri bine facute (VBR cu media peste 160kbps) echivaleaza cu 10 Cd-uri audio, iar un CD-changer "obisnuit" are doar 6 discuri. Personal am reusit sa-mi fac vreo 8 discuri cu mp3-uri selectate la calitate f. buna (echivalentul a 80 de CD-uri audio) si merg cu ele de vreo 2 ani fara sa ma plictisesc.
Daca vrei sa folosesti numai intrarea audio pentru CD-changer, vezi ca unitatile mai noi fac transfer pe bus digital, nu mai ai intrari analogice pe mufa.

Bafta, indiferent de solutia aleasa !
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit semnificatia pinilor de la mufa CCRT 700, cind o sa am timp o sa fac o proba
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR