Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
fiind cel mai inebunit dupa trapa din tot club opel as vrea sa-mi aduc din anglia un vauxhall omega full care sa aiba si trapa
va intreb ce ar presupune schimbarea volanului pe stanga si ce taxe ar presupune la r.a.r
vreau sa aduc unul de 3.2 v6 full ptr dotari si cea mai importanta este trapa
din cate stiu ptr recarosare si remotorizare ar trebui undeva la 12 milioane
ptr ca vreau sa iau de pe a mea motorul,bordul ,podul pedalier,la stergatoare , farurile...si ce ar mai trebui ......
avand mashina inscrisa pe ro as vrea doar sa-i fac recarosare la vauxhall-ul omega pe actele de opel omega si cealalta sa o tin de piese
fiind tractiune spate cred ca este muult mai usor de modificat
Skip ads

  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am recarosat omega mea din 95 cu una din 99 anul trecut prin primavara dar nu a fost asa de mult (12 mil) ci cam jumatate, dar trebuie sa pui motorul tau, dupa cum ai zis, si ce este mai naspa este ca schimbarea motorului trebuie sa se faca de o firma agreata RAR! Alt lucru este ca depinde ce motor vrei sa pui pe ea ca s-ar putea sa trebuiasca "proiect" pt schimbarea motorului care bjneanteles se face tot de o firma agreata RAR. Oricum sfatul meu este daca chiar vrei sa faci asta cauta prima data masina si roaga pe posesor sa-ti trimita prin fax actele ei dupa care dute la RAR si cere o consultanta pt recarosare. O sa-ti dea o foaie in care o sa scrie daca masina este compatibila cu cea veche pt recarosare dupa care vezi ce taxe ai de platit. Cel mai bine este daca ai o cunostinta buna la RAR pt ca multe se pot rezolva repede si fara emotii.
Eu iti doresc multa bafta.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
conditia de baza de la rar e ca masina cu care vrei sa recarosezi ( cea de anglia in cazul tau ) sa fie mai noua decat cea de ro !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sau si mai simplu, o inmatriculezi direct pe cea de anglia pentru ca te va costa mai putin decat sa cumperi 2. Tot ce trebuie sa schimbi sunt farurile.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motor de 3.2? Laughing
Cred ca mai ieftin iasa daca cumpara 3
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Omul vrea sa aduca masina (doar una) dar sa-i puna DTI-ul din semnatura...voi (@tony , @gabi) nu cititi cu atentie? Embarassed

Noroc Luciane...prima data informeaza-te si dupa aia cauta masina...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am citit si am inteles. Vorbeam cu Gabi Razz
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nashu_lucian a scris:
vreau sa aduc unul de 3.2 v6 full ptr dotari si cea mai importanta este trapa
din cate stiu ptr recarosare si remotorizare ar trebui undeva la 12 milioane

calin1945 a scris:Omul vrea sa aduca masina (doar una) dar sa-i puna DTI-ul din semnatura...

Din textul de mai sus am inteles ca de fapt vrea sa merga cu masina de anglia la care sa-i schimbe doar volanul pe stanga si sa-i puna numerele de romania de la cea pe care o are deja. De aceea am spus ca este posibil sa iasa mai bine inmatriculand-o pe aia de anglia.
Sfatul meu poate sa-l urmeze sau nu, este treaba lui. Ce poate sa faca insa cu al tau, ca tot citesti cu atentie? Nu crezi ca prin deschiderea acestui topic incearca tocmai sa se informeze? Dar trebuia sa ne arati ca esti mai atent, nu?
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
NUmai bine.
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
hei nu va certatzi!
eu am deja un omega 2.2 dti din 2001 si ptr ca nu am trapa la asta si nimeni nu-mi recomanda sa tai plafonul am zis ca as vrea sa aduc una din anglia sa o recarosez pe actele de romania si actuala mashina inmatriculatata pe ro sa o tin de piese
ideea este ca vrea sa mai interesez bine inainte
acum vreo 4 ani am incercat sa pun un motor de 2000 turbo de pe o calibra pe un cielo oficial cu acte .....cand am auzit cat trebuie platit "oficial" am ajuns la opel omega Smile
problema cu mutatul motorului este numai de la mic la mare nu si invers....
am zis ca as aduce una cu motorul de 3.2 si ptr distractia mea deoarece am vazut mashini full si de 2.5 v6 dar mai am si eu pasarelele mele la creieri sau poate un stol..Smile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum e cu asta dar cel mai ieftin si fara omologare ar fi sa iei una 2,2dti cu trapa si sa faci recarosare cu a ta. altfel cred ca trebuie sa platesti omologare ceva. nu mai spun de chinul care este sa faci operatia asta.. am vazut cum cielo din 95 a fost recarosat cu unul din 2006 si a fost jale. se gasesc si 2,2 full sa stii...

p.s. eu am trapa la a mea si nu e asa smecherie.. nu ai nici un avantaj practic in afara de faptul ca poti scoate fetele pe ea Smile
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
incet incet te prinzi de smecherie.. Smile
dak nu era break a ta poate ne bagam la o combinatzie
stiu ca sunt si 2.2 cu trapa problema este ca n-am gasit eu una....
initzial am vrut sa iau pafonul panoramic de la un fiat stylo insa nu am gasit pe nimeni sa-mi taie plafonul:(
fiecare cu pasareii lui eu vreau trapa
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
recarosarea costa ,una este taxa pt inlocuirea motorului si una e recarosarea!sincer iese prea scump,prea mult de umblat si multe taxe si nervi!trebuiesc duse ambele masini la RAR,poze ,dosar..si poate nici nu ati aproba!dupa parerea mea..mai bine iesi daca vinzi masina ta si cumperi un 2,2 dti full!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR