Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • HP-TOMMY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
CAUT INFORMATII DESPRE ANVELOPE DE IARNA.
VREAU SA CUMPAR 4 ANVELOPE DE IARNA SI DORESC NISTE SFATURI DESPRE MARCI.
MASINA 1.8 BENZINA, 140 CP.
PROFILUL 205/55/16; BUGET = 2000 LEI.
VA MULTUMESC.
Skip ads

  • rhodense

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
intra pe cauciucuridirect.ro si vezi acolo.ca marca de cauciucuri de iarna eu personal i-ti recomand nokian(finlandeze)
  • HP-TOMMY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc! rhodense
O zi buna
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am Pirelli WinterCarving, dimensiune mai mica decat a ta, dar gasesti si ce vrei tu. le-am luat in septembrie 2007 de la depozitul-de-anvelope.ro. 200 RON/bucata plus inca 20 RON transportul pana in TM. foarte prompti a2a zi de la comanda le-am primit.

am facut cu ele ~15000km, foarte multumit, pe zapada sunt extraordinare. pe asfalt sunt ca ventuzele Smile, cauciucul este foarte moale, are aderenta excelenta, profilul este adanc. deci pe zapada (chiar si pamant/noroi) sunt deosebite, pe asfalt ai aderenta excelenta. minusuri: fiind atat de moale cauciucul, se consuma relativ repede, eu le mai tin iarna asta (a2a ptr ele) si apoi le dau viteza ca precis v-a fi terminat profilul, mai mult de 30000km nu cred ca pot sa fac cu ele (daca mergi doar iarn, ca vara s-ar consuma si mai rapid)
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dupa ce te hotarasti la un model anume iti recomand sa afli si parerea altora de pe siteurile:

http://www.tirereview.com/

http://www.1010tires.com/tirereviews.asp

http://www.tirerack.com/tir...ch=surveyComments

http://www.tyretest.com/

http://www.tyrereviews.co.uk/

Si tine cont ca pentru iarna sunt recomandate anvelope mai inguste si cu talon mai inalt...
Adica iti recomand sa treci cumva pe jante de tabla de 14-15" si latimea anvelopei maxim 195
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am observat o chestie apropos de anvelope in general :
In Romania , in gama calitativa peste medie , daca vrei sa ai parte de un deal bun , nu-ti iei Michelin sau Dunlop care-s prea consacrate pe piata europeana ca sa aibe un pret de bun simt ( raportat la banii care-i castigam noi aici ) .
Daca studiezi mai multe site-uri , vei vedea ca cele mai bune peturi le au asa : Nokian , Kumho , Yokohama si Toyo . Imi explic chestia asta prin faptul ca astia au interes sa intre pe piata de la noi si au vor sa concureze serios oferind niste preturi bune .
Personal am avut Toyo de vara si sunt extraordinare !
Am avut Kleber de iarna si iar am fost multumit ( o divizie de-a lui Michelin mai ieftioara ) .

Site-uri pe langa cele de mai sus : www.sigemo.ro ; www.depozituldeanvelope.ro sau mai simplu da un search pe google dupa marcile de mai sus
  • HP-TOMMY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor,
Cred ca o sa-mi iau NOKIAN wr 205/55 r16 91 h
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa cumperi o anvelopa performanta, atunci acceseaza situl ADAC(ACR-ul german).Ei in fiecare an testeaza principalele modele anvelope, in diferite probe, si intocmesc un clasament.Daca iti place perfomanta , calitatea si siguranta, accceseaza situl ADAC, si in functie de dimensiunile rotilor tale, primesti raspunsul.Chiar daca iarna tine doar 3 luni, este suficient ca o singura data sa nu fii ,,incaltat''cum trebuie si sa ai probleme.Uneori cativa zeci de lei fac diferenta intre a merge linistit sau a avea probleme.
La ce dimensiuni ai tu la roti, la testul ADAC, pe anul 2007, nr.1 a fost Michelin Primacy Alpin PA 3 , nr.2.Dunlop SP Winter Sport 3D iar nr.3 Continental WinterContact TS 810 .
Acesta este topul facut de ei.La bugetul tau te incadrezi pentru aceste modele.Atentie insa la anul de fabricatie, DOT-ul, sa fie cat mai recent, adica anvelopele sa fie fabricate cat mai recent. Ideal anul asta.
Se stie ca o anvelopa noua, nefolosita, chiar daca sta in depozit, dupa 4 ani isi pierde din calitatile sale.Cauciucul se degradeaza.
Poti sa iti cumperi de pe internet, de la www.cauciucuridirect.ro sau www.webtire.eu.Ultima este o firma din Ungaria, Budapesta, pe care o recomand cu caldura, fara niciun interes material, personal.De la ei am cumparat in aceasta vara, 2 anvelope in vara.In 48 de ore de la darea comenzii, am primit marfa acasa, fara sa platesc ceva in avans.Am platit in momentul cand am ridicat marfa.Cei de la webtire mi-au raspuns la intrebarea mea privind DOT-ul,(data fabricatiei anvelopei)si locul fabricatiei, in schimb cei de la cauciucuridirect.ro nu au putut sa imi raspunda, afirmand ca daca nu imi place marfa , sa o returnez.Plus ca cei la cauciucuridirect.ro, vor plata in avans.Personal as merge pe webtire.eu si mi-as cumpara Michelin Primacy Alpin PA 3.Comanda la webtire o poti face prin email.Eu am comandat luni seara la ora 22,00 si joi dimineata am primit cauciucurile.Au fost foarte promti.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dat fiind bugetul de 2000RON, as lua jante de tabla pe 15 (~200RON) si Goodyear Ultragrip 7+ 195/65/15 (~300RON), probabil cele bune anvelope de iarna de turisme din lume. Cel putin, la ADAC au iesit pe primul loc si tot acolo sunt si pe diverse saituri de customer review. Cel putin asa am vazut intr-un clasament prezentat la B1TV.

Eu sunt in aceeasi situatie si asta am sa fac, nu are rost sa omor jantele de aluminiu si nici sa raman prin zapada numai ca sa am anvelope late. In plus, nu o sa dau anvelopele jos&sus de doua ori de pe janta, la inceputul si la sfarsitul iernii, iarna viitoare le am gata puse pe janta. Si pot sa le schimb eu acasa cand vreau.

La cauciucuridirect nu e tzeapa aia ca dai banii inainte si iti vin cand vin?
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa cauti si pe:

http://www.conti-online.com...nformation_ro.pdf

http://www.babiz.ro/html/InfoAnvelope.aspx

www.vreau-anvelope.ro
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GoodyearUltraGrip 7 sunt nr.1 doar la dimensiunea 195/60/15.La cele doua firme mentionate mai sus, poti sa comanzi linistit.Nu iei teapa.Si eu am avut retineri sa cumpar de pe net, insa a fost ok.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
As avea si eu intrebare despre schimatul anvelopelor de vara cu cele de iarna atunci cind masina este dotata cu sistemul de detectie a exploziilor in anvelope.Acestea au si ele acei senzori ca si la cele cu monitorizare presiune ?Daca da ce trebuie facut ,mai pot sa le schimb in oras sau trebuie sa merg la reprezentanta?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca te referi la sistemul de monitorizare a presiunii din anvelope, acesta consta in niste valve speciale care transmit informatii prin radio la o centrala pozitionata sub masina. In momentul in care ai schimbat jentile, daca nu au velve cu senzor de presiune iti va aparea o eroare pe bord si, evident, sistemul nu va functiona.
Solutia e sa schimbi doar cauciucurile, sau daca schimbi si jantele cumperi un set de 4 valve cu senzori si le montezi pe noile jante. Wink
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
MERCY! ptr raspuns ,chiar nu stiam ca acei senzori sunt montati pe genti si nu in anvelope.Am crezut ca sunt niste chestii care se demonteaza si ele atunci cind schimbi doar anvelopa.Eu nu am sist. acela de monitorizare a presiuni, dar banuiesc ca este ceva asemanator deoarece se numeste sistem de detectie explozii anvelope,si cred ca merge cam pe acelas principiu. Oricum inca o data mercy pentru sfat.
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
buna tuturor.Am si eu o intrebare a cumparat cineva cauciucuri de pe http://www.cauciucuridirect.ro ,ca eu am cumparat anul trecut niste cauciucuri federal 205/50/r16 (intradevar niste ieftineli)si is niste cauciucuri fff proaste (aveau cauciucul pt protectia gentzii 2 cm inafara ), se simt toate gaurelile din asfalt.Acum asi vreau sa imi cumpar tot de pe acel site goodyear f1 eagle numai ca nu prea am incredere daca is tot niste cauciucuri proaste(aceascta marca stiu ca e ff buna ,numai ca ma gandesc sa nu fie facute pe vapor sau pe undeva Smile).Daca a mai cumparat cineva de pe acest site sa imi spuna si mie ce parere au avut de cauciucuri poate ma mai incurajeaza un pic ,ca sa pot da 95 de euro pe un cauciuc.Va multzumesc si va urez un asfalt uscat si cu ff putzine gropi Smile
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu recomand FULDA. am 205/55 R16 pe un astra h. si nu mi s-a dezlipit de sosea anul asta, la un stil de mers normal. recunosc, ca am incercat anu asta o data sa vad cum se manifesta daca trag brusc stanga .. si a intrat imediat esp, masina m-a ascultat exceptional. Recomand cu foarte multa placere FULDA.

O zi buna!
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor . As vrea sa cumpar anvelope de iarna dar cum din sezonul de iarna nu ar mai si mult nu stiu ce sa aleg. Daca cumpar anvelope de iarna trebuie sa cumpar in vara altele , daca merg cu cele de iarna si la vara dauneaza autovehicolului ? Ce ma sfatuiti sa fac ? Avand in vvedere ca nu toti is permit sa cupere doua tipuri de anvelope ?
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Acum depinde numai de tine .Nu te pot intelege ce anume vrei? Spui ca vrei sa cumperi anvelope de iarna.Bun mergi si cumpara caci chiar daca iarna nu mai tine mult te anunt ca la sfirsitul anului mai vine una! In privinta faptului ca nu ai bani ptr. doua rinduri de anvelope tot de tine depinde.Adica trebuie sa te gindesti bine la mai multe aspecte ,cum ar fi: cit mergi cu masina personala si cit cu transportul in comun, daca esti obligat sa iesi cu masina indiferent de ce este afara, de cita experienta ai la condus,ce fel de deplasari faci adica cit mergi in oras si cit mergi in afara orasului iarna ,si exemplele ar putea continua.Eu am doua rinduri de anvelope si te anunt ca cele de iarna nu sunt chiar de speriat ca si pret si sa stii ca este o mare diferenta, chiar isi fac neasteptat de bine treaba.Sunt anvelope MATADOR 205/55/R16 si le-am luat la oferta de 3+1 gratis (daca cauti mai ales in perioada asta sunt tot felul de oferte) cu pretul de 900 roni.O soltuie de mijloc(mai bine zis un compromis) ar fi anvelopele OLL SEAZON,cu care poti merge atit iarna cit si vara dar sa nu te astepti pe zapada sa faca minuni si nu mai spun de ce performante au vara.Si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare, raspunsul este NU dauneaza autovehicolului sa mergi cu cele de iarna si vara ci iti dauneaza tie la buget , confort, si la viata care o pui in pericol ,deoarece caucicurile de iarna sunt facute dintr-un cauciuc de consistenta mai moale si in 2 luni de caldura torida le vei face sa nu mai aiba nici cel mai mic rid pe ele si la iarna urmatoare o sa ai din nou anvelope vara chir mai proaste. Wink
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok. ! Multumesc mult pentru sfaturi o sa tin cont de ele. Iti doresc numai bine.
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am auzit pe cineva discutand despre o lege ce ar urma sa intre in vigoare din aceasta iarna , ca ,cei care au anvelope de vara fie ele si noi vor fi obligati sa cumpere si anvelope de iarna. A mai auzit cineva informatii despre aceasta noua lege ? Ideia in sine nu este rea doar ca nu toti vom avea banii necesari pentru a cumpara 4 anvelope de iarna.!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR