Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nu e nimic cu consumul mie la 1.2 imi ia si peste 10 acum in primavara! iar la drum intins mers tare imi ea 5.6. gandeste-te ca daca faci 10 km/h (in trafic infernal) ai de fapt pe langa cei 0.6 L benzina consumati pt ce 10 km si consumul de relanti al motorului care este cam 0.8L la ora. deci pt 10 km ai 0.6+0.8=1.4L benzina deci traficul infernal papa multa benzina (de curiozitate incearca sa faci vre-o 20 km numai in viteza 1 si a 2 si pe urma sa vezi consum de speriat)
Skip ads

  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
raduradu a scris:stai linistit ca nu e nimic cu consumul mie la 1.2 imi ia si peste 10 acum in primavara! iar la drum intins mers tare imi ea 5.6. gandeste-te ca daca faci 10 km/h (in trafic infernal) ai de fapt pe langa cei 0.6 L benzina consumati pt ce 10 km si consumul de relanti al motorului care este cam 0.8L la ora. deci pt 10 km ai 0.6+0.8=1.4L benzina deci traficul infernal papa multa benzina (de curiozitate incearca sa faci vre-o 20 km numai in viteza 1 si a 2 si pe urma sa vezi consum de speriat)


hehe. si tu stai in bucuresti? eu merg dimineata din timpuri noi in pipera. o placere. iar seara am ajuns sa prefer sa plec la 7 de la birou ca sa nu prind traficul de 5. sper sa se mai reduca un pic dupa ce schimb filtrele, uleiul, etc.
apropo, m-am uitat la timoniera si am vazut ca are o bucsa alba de plastic care iese din cutie. o fi cazul sa comand o timoniera metalica?
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
intamplator nu stau in bucuresti ci in cj unde e la fel de k.... treaba. sa stii ca daca merg noaptea cand nu e nimeni pe strada scot si 7 la suta. da in timpul zilei fac in 30 de minute drumuri care noaptea le fac in 5 minute asa ca ......... te lipsesti de masina ziua ca mai rapid ajung pe jos. daca vrei sa faci consumul adevarat fa-l doar la drum intins nu depasi 110km/h si minim 300-400 km facuti(pt ca si cu metoda plin pe plin poti baga lejer 0.5-1 litri in plus sau in minus iar la 100 km 1 litru in plus e o eroare fff mare) si stai linistit ca 7L la 100km se scot doar in trafic fff lejer nu cand mergi 80 la suta cu 1 si 2
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mai da o cautare pe forum si vezi ca sunt o gramada de topicuri despre consum. Ideile de baza sunt urmatoarele: cand vrei sa faci un consum, axeaza-te exclusiv pe un anume tip de consum, daca vrei urban incearca sa stai in "multime" vreo 200km, te duci frumos sa faci plinu si vezi rezultatu, metoda plin-plin fiind cea mai elocventa. Incearca sa fii singur in masina, fara bagaje, fara muzica&stuff, scoate si roata de rezerva(conteaza si kg alea cumulat cu restul de obiecte in plus din masina). Doar asa te poti apropia timid de ce scrie in cartea tehnica a masinii tale.
In cazul consumului extraurban, dupa cum spuneau colegii in topicuri, trebuie sa mai iei seama de turatia de cuplu maxim. Sa fii intr-a 5-a si motorul in cuplu maxim(nu putere maxima, sa nu se confunde). Viteza probabil undeva pe la 90-95 km/h
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu imi fac consumul tot timpul dupa becul de benzina. Cand s-a aprins pun kilometrajul mic pe 0. Si bag benzina, Cand s-a aprins iar .. calculez. Nu e o metoda stralucita dar nici prea departe de adevar nu e. Am corsa 1.2 si ultima oara mi-a iesit undeva la 6.4 consumul mediu. Afara la un mers lejer, putin de tot grabit, cu depasiri, tiruri, drumuri in lucru, nu a sarit de 5.5 l.
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mers cuminte la drum lung 4.9

In oras o singura daca am vazut sunt 8l.

Media in oras e de 9l
  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si ce masina ai?
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Corsa_1.2 a scris:Eu imi fac consumul tot timpul dupa becul de benzina. Cand s-a aprins pun kilometrajul mic pe 0. Si bag benzina, Cand s-a aprins iar .. calculez. Nu e o metoda stralucita dar nici prea departe de adevar nu e. Am corsa 1.2 si ultima oara mi-a iesit undeva la 6.4 consumul mediu. Afara la un mers lejer, putin de tot grabit, cu depasiri, tiruri, drumuri in lucru, nu a sarit de 5.5 l.



BRAVO! si eu fac la fel.Deci cind se aprindea becul puneam de multe ori benzina de aceeasi suma de fiecare data.In oras imi ia cam 7,1.Cred ca de 7-10 ori am facut testul asta si e asemanator consumul.E o metoda f buna de a face test la consum.Va spun si suma si cati km.Am pus de o suma mica ca sa fac testul mai repede ca nu aveam rabdare sa fac testul la plin.Deci cam de aprox 10 ori am facut testul in oras.Cu 200 000 lei fac cam 85-86 km in oras
In afara am scos 5 l/100 cu 4 persoane in masina.Am facut un drum de 900 km dus intors.Am tot Corsa 1,2 twinport
Skip ads

  • claude307

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: iasi
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e ca vreau sa imi iau un opel manta iar masina este in bucuresti.Eu fiind din iasi nu prea o sa am timp sa ii fac plinul...merg cu ea pana se termina benzina..vad nr de km..etc..(e singura metoda care o stiu Embarassed )Proprietarul a zis ca ia cam 9%...nu stiu daca e chiar asa cum spune el,dar nu as vrea sa ma trezesc pe la jumatatea drumului cu rezervorul gol.Daca stiti alta metoda (mai rapida)...sau alte "bube" la care ar trebui sa fiu atent la o manta as fi f.recunoscator.
Multumesc.
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
faci plinul si mergi 100km si bagi din nou benzina asa afli cat papa la 100km in oras sau variante.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca nu este obligatoriu sa mergi cu masina pana se goleste rezervorul si nici 100 de Km in cap.

Ii spui omului ca vrei sa vezi cum se comporta masina in conditii de trafic intens, traversezi Bucurestiul dus - intors, vezi cati km ai mers si cata benzina a consumat.... si ai aflat cat consuma masina in cele mai grele conditii din tara asta. Smile
  • claude307

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: iasi
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ii spui omului ca vrei sa vezi cum se comporta masina in conditii de trafic intens, traversezi Bucurestiul dus - intors, vezi cati km ai mers si cata benzina a consumat.... si ai aflat cat consuma masina in cele mai grele conditii din tara asta. Smile[/quote]


bine bine...traversez eu buc..fac un nr de km...da cum imi dau seama cata benzina s-a consumat?
m-am gandit sa golesc rezervorul...ii bag cam 5l si vad cat ma tine...dar o sa ma cam plictisesc de umblat(sper)...si nu stiu nici buc prea bine Smile
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
faci plinul inainte sa pleci si dupa ce te intorci.... evident la intoarcere o sa intre exact cat ai consumat.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
claude307 a scris:.Eu fiind din iasi nu prea o sa am timp sa ii fac plinul...merg cu ea pana se termina benzina..vad nr de km..etc..(e singura metoda care o stiu Embarassed ).....Daca stiti alta metoda (mai rapida)...sau alte "bube" la care ar trebui sa fiu atent la o manta as fi f.recunoscator.
Multumesc.


haideti mai baieti.... omul vrea o idee "nastrusnica" de a verifica cat ii consuma fara sa-i faca plinul.... sincer, eu nu stiu cum ar putea, dar, cine stie, romanul are mereu imaginatie..... acum sa va vad.. Laughing Laughing Laughing
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai ii face plinul proprietarul... si el plateste doar ce a consumat el.

cu ocazia plimbarii descopera si ce alte bube mai are.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:pai ii face plinul proprietarul... si el plateste doar ce a consumat el.

cu ocazia plimbarii descopera si ce alte bube mai are.


daca o avea rezervor de tanc ???? Laughing Laughing Laughing
baga saracul o cisterna....
  • claude307

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: iasi
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:faci plinul inainte sa pleci si dupa ce te intorci.... evident la intoarcere o sa intre exact cat ai consumat.


eh...asa da.oricum tre sa-i fac plinul inainte sa vin cu ea la is, deci asta mi se pare cea mai buna metoda...singura cred.

botosu multumesc pentru raspunsuri.
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
faci plinul, mergi cu masina 100 km oras+afara apoi iar plinul si faci media
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@claude307: cu multa placere.

@sorin68_ro: .... numai bine!!!
  • 320i24v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 2008 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eeh, lasa ca eu am facut consumu la a mea. Aproape. Si m-am lipsit dupa. Am facut plinu (46 litri) pana nu a mai intrat nimic. Dupa, acu la benzina era fff putin scazut sub un sfert si eu facusem in oras doar 410 km. Moment in care am stat si m-am gandit ca masina mea consuma aproape 10 l / 100 km. Si m-au apucat nebuniile, si i-am pus iar benzina ca sa nu aflu consumu exact si sa ma linistesc. Stiti, ingnore the problem and it will go away Razz . Sper totusi sa nu fie un "problem" pentru ca are 2 saptamani cred de cand a iesit din revizie de la GTT si sper sa fie totul oke.Si tin sa mentionez ca la ultimele calcule, mi-a luat cu 4 oameni si bagaje in masina pana la munte 4,5 l / 100 km, si in oras aproape 8.Acum aproape 10.Data viitoare ia 12? Sad ........cam mult pentru motor de 1000 cmc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR