Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:DEci , pe langa minunata descriere de mai sus, ce mai trebui facut pentruun x16xel? multumesc frumos


AICI ai mai multe detalii.
Skip ads

  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un vectra b din `96 x16szr...
se poate monta? si ce piese imi trebuie? motorasul acela+maneta?
Acest tutorial este valabil si pentru cel in 8v?ex: x16szr?
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se poate monta si la tine , dar e mai dificil , deoarece tu acceleratie pe cablu. La mine acceleratia nu este pe cablu.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Acest tutorial nu specifica 2 probleme importante: care din cele 2 fire de la panoul de siguranta se leaga firul aditional si cum se face activarea cu op-com.

La prima, am rezolvarea. Se conecteaza inapoi bateria la masina, se pune contactul, se scoate siguranta F38, si cu un aparat de masura se masoara caderea de tensiune intre caroseria masinii si cele 2 fire( nu e nevoie sa fie dezizolate pt ca in spatele panoului in gaura unde intra sunt dezizolati papucii). La unul trebuie sa fie o cadere de 12 V iar la celalalt ~0. Se va lega firul care aveam 0v deoarece inseamna ca la acela curentul ajunge prin siguranta. Am atasat o poza. Atentie mare se masoara tensiunea si NU intensitatea. Scopul legarii corect este ca in cazul unui scurtcircuit, sa sara siguranta de 10amp, daca consumatorul e legat inainte de aceasta siguranta, in cazul unui scurt, siguranta de 10amp e degeaba.



La a doua, nu merge din op-com facuta activarea. Am accesat ECU-ul ca un astra g din 2001, am dat program variant configuration, am pus cruise control si abs pe preset, am dat program, am accesat ECU ca vectra b 2001 z16xe, vede cruise control-ul activ, dar pe meassuring blocks nu pot masura ca switch-ul de ambreijaj si butonul de set functioneaza. La switch, imi zice tot timpul active iar cand apas pe butonul de set nu apare I pe measuring blocks. Butoanele de reset si de off merg.

Am pus si o poza cu locul unde intra switch-ul de ambreiaj. Destul de dificil montajul. Am reusit sa il montez, rugant sotia sa tina pedala apasata in timp ce il montam Smile si cu mana dreapta in zona pedalelor, pozitionand switch-ul iar mana stanga am bagat-o pe sub volan si impingeam switch-ul. De asemenea, am folosit telefonul pe post de video ( cu flash-ul activ) ca sa vad exact unghiul sub care tre sa tin switch-ul pt ca direct nu se vede.


Skip ads

  • cristigrigoras

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
de unde se poate cumpara acel switch? puteti pune un link ceva?
si dupa ce il cumpar, ce fac cu firele de la el? trebuie trase din ecu si tablou sigurante, sau ar trebui sa am vreo cupla ascunsa prin zona pedalei de ambreiaj?
multumesc
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Swich ul poti il cumperi de la comercianti de piese noi sau din dezmembrari.

De la tabloul de sigurante, te legi la o siguranta ce se specifica in acest tutorial si apoi firul se imparte in 4: unu duce la switch si 3 la maneta. Apoi de la switch si maneta se duc la ecu. Practic, un fir de la siguranta ( + ) se duce la 4 intrerupatoare si apoi la ecu.
  • cristigrigoras

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am cumparat switch.
aveti vreo poza cu mufa care trebuie sa intre in acest switch de ambreiaj? sa merg la un electrician auto sa iau una.
multumesc
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa mergi la electrician sa iti confectioneze una. Ma indoiesc ca cineva de aici a folosit ceva original.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Indoiala dumitale este amarnica si neadevarata, tot ce s-a folosit in tutorialul efectuat de mine pe masina lui fratelo4u este original din toate punctele de vedere.
  • cristigrigoras

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru ajutor.
am reusit sa il punin functiune.
piciorul meu drept se va odihni mai mult de acum.
Cinste voua tuturor!
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bravo domnule !
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salutari! am maneta, urmeaza switch-ul... o intrebare am: switch-ul are si a2a mufa sau intra fire direct in el? sau in afara de switch mai trebuie inca o mufa pt el.. sectiunea celorlalte fire? papuci , ceva...? zafira a z16xe. Am curaj sa incerc singur practic si cu ajutorul vostru teoretic... si cred ca voi reusi Multumesc anticipat!
Skip ads

  • cristigrigoras

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mufa este in dreptul pedalei de ambreiaj, deasupra acesteia, prinsa de manunchiul de cabluri din spatele blocului de sigurante.
daca ai mufa de la volan(aia unde se conecteaza maneta de semnalizare) ai si mufa pentru switc-ul de la pedala. caut-o bine ca e acolo
la mine era prinsa cu un scotch din hirtie.
succes
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu am mufa la pt maneta si nici switch. eu intrebam altceva. daca i-au switch, nu imi mai trebuie inca o mufa care intra in switch, sau awitch-ul are mufele in el? fire daca iau cu sectiunea de 1 mm este bun, sau mai gros trebuie? stima colegi!
  • Sever.SVR

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pe vectra B2 y20dth cum este procedeul de montare al CC ?
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pt motorul tau,schimbi maneta si gata Smile
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sever ai primit raspuns si aici https://www.clubopel.com/vie...13&highlight=
  • rrexhunt

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am un opel astra g1.6 16v/ z16xe am cablajul din fabrica am montat maneta intradevar mai am de activat pilotul dar surpriza cand apas pedala de abreaj swich-ul nu are nici o reactie adica nu-mi apare ca la cel de frana activ /inactiv
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Imi puteti recomanda pe cineva in Iasi care sa imi monteze si mie cruise control pe vectra b Z16XE?

MULTUMESC!
  • arisgigi

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am pus si eu dupa turorial cc dar la final surpriza nu aveam pinii necesari in mufa ecu ... nu scria pe nicaieri ca trebuie si pini. In fine daca tot am ajuns in etapa finala am bagat doar firele dezizolate in gaura puna aproape au iesit pe partea cealalta in speranta ca o sa faca contact cu ecu . Si a mers ,cel putin asa zice opcomul ,nu am testato inca in mers.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR