Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • wolf71

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Zafira din 2002 si de o perioada de timp am observat ca nu-mi functioneaza intotdeauna luminile de mers inapoi. Uneori daca scot schimbatorul de viteze din pozitia de mers inapoi si il introduc in alte viteza, apoi revin pe mansarier funtioneaza, dar asta nu intotdeauna. Va rog sa-mi dati cateva sugestii. Banuiesc ca problema este de la o sonda sau un contact aflat pe cutie dar nu stiu unde sa-l localizez.
Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E posibil sa ai probleme cu un contact imperfect la contactorul aflat undeva in partea dreapta sub pompa de frana, (asa e la astra G), pe cutia de viteze. Alta problema ar putea fi la lampile spate, la fel, contact imperfect sau oxidare papuci la fire. Contactorul de la cutie este capsulat, dar se poate desface cu rabdare. Inauntru se afla o tija ce actioneaza un disc metalic atingand doi contacti. In cazul in care nu-l poti desface se poate cumpara altul nou. Nu cred ca are un pret prea mare. Bafta la reparatie.
  • rav77

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema, am rezolvat-o prin schimbarea contactorului. Poate se rezolva si prin curatarea lui, eu n-am considerat ca merita efortul. Bafta!
Am recitit cu atentie mesajul tau - contactorul se afla sub cutia de viteza, pe partea stanga fata, in spatele aparatorii de plastic a rotii. Sincer, eu doar am privit operatiunea de schimbare a contactorului, masina era pe elevator si asa e usor de umblat la el, nu mai stiu daca ai acces din pasajul rotii.
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
daca se desface contactorul,se aplica spray antirugina,i se fac 2-10 miscari isi da drumu.garantat.daca nu stii unde e iti pot spune la zafira
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
In spiritul practic va pot spune ca am ars si eu doua astfel de contacte de marsarier, in principal din cauza instalatiilor electrice de pe diverse remorci si platforme a caror instalatie era un dezastru. Sonda se da jos usor prin desfiletare, ea aflandu-se pe cutia de viteze in partea din spate cam la jumatatea cutiei, iar la zafira accesul facil este prin spatele rotii din fata stanga. Nu este o operatie laborioasa si nici monocontactul nu este scump deci succes. A si inca ceva la Zafira se poate completa cu ulei la cutie pe aici, ca sa nu mai desfaceti suportul bateriei, in cutie intra 2,5litri de ulei
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Atentie! Cutia de viteze este diferita in functie de motorizare. La Z16 XE se scoate bateria si suportul apoi se observa firele contactului de marsarier. Se urmareste firul pana la imbinare, se desurubeaza si se da cu WD40 sau spray degripant sau se inlocuieste. Eu l-am curatat in primavara si merge foarte bine in continuare.
  • 3713

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema, la o Zafira cu motor Y20DTH. Se aprindeau lampile de mers inapoi din cand in cand (la introducerea manetei schimbatorului in treapta de mers inapoi). Am demontat contactul de pe cutie de doua ori, l-am curatat cu spray, dar a continuat sa mearga aleatoriu. Ma gandeam sa-l schimb (nu costa mult), dar la a treia demontare am impins putin bornele (papucii ) de pe contact.Practic i-am lovit usor cu patentul, impingandu-i la interior un pic. Accesul este usor, doar demontand roata fata stanga.Merge asa de sase luni.Este clar o uzura mecanica, dar mai merge! Masina are 250000 km. Salutari.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Partsbase.org
EPC- online spor la cautat coduri piese + poze.
PartsBase / OPEL / ASTRA-G + ZAFIRA-A 1998-2009 / TRANSMISSION / F17 MANUAL TRANSMISSION

97% Senzor marsarier | 2% Sigurante |1% piesa din interior care impinge senzorul, sa nu se fi uzat in zona aceea (un crater micut spre ex.)
Daca merg numai cateodata sau poate deloc este de la Senzor marsarier.
Inainte de a arunca bani verificati sigurantele si becurile. (Numai in cazul in care nu merg deloc luminile marsarier.)

F17 MANUAL TRANSMISSION (F17 Care este si pe Z16XE)
8. Cod Piesa 12 39 271 90482454
9. Cod Piesa 20 91 036 11015219


F23 MANUAL TRANSMISSION
16. Cod Piesa 12 39 271 90482454
Saiba vad ca nu apare in poza.


Daca sunteti lamuriti e bine.
Spor la condus Avioane (Zafira A)
Bafta!
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Adica ce vrei sa spui ca Zamfirica mea e avion ? Very Happy
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
si eu am patito cu lampile de marsarier,nu se mai aprindeau,nu am banuit becurile ci sonda,dat sonda jos,si am apasat cu un patent cu varfuri ascutite cele 2 picioruse cam 1 mm,am bagat mufa pe sonda,pus contactu,sau aprins becurile,are cam 6 luni de cand am umblat la sonda si inca isi face treaba
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Avion - Asa ii place sa-i spun, taie aerul de zici ca e Racheta.
Imi place de ea.
  • tanasi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
la Opel Astra G 1.4 16v 2001, Z14XE stie cineva unde se afla exact pe cutie sonda de marsarier?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@sanduszel
Schimba piesa aceasta si iti va merge.
Comutator, lampa marsalier
Cod piesa: 90482454 | 12 39 271 (pentru C.V - F13, F17, F18, F18+, F23, F35)
http://www.partsbase.org/parts/ope-1239271/

Scoate mufa de la intrerupator (Comutator, lampa marsalier ) fa o punte pe cei doi pini din mufa si vezi daca se aprinde luminile de marsarier. (cu schimbatorul in marsarier)

Aici se afla la C.V - F17
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuie schimbat , intai incercati sa-l curatati cu WD 40 sau cu benzina ( bagat de cateva ori in benzina si apasati pe acel " buton" de mai multe ori )
Am facut eu aceasta operatie si acum imi merg iar luminile de marsalier
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR