Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai,cum sa nu masacreze,ii plecat de vreo 3 luni in "Africa",normal ca si-a uitat limba,ii foarte la moda la noi Evil or Very Mad
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am gasit si eu o masina buna la pret si am trimis e-mail....uite si raspunsul:

Buna seara,

Numele meu este Tudose Cornel.

Scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am avut acces la internet pana acum.Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.

Pretul final este 3000 Euro. Masina este in Grecia.
Lucrez la o companie din Grecia si acestia mi-au oferit masina de servici de care ma pot folosii tot timpul. Avand si o mare nevoie de banii acestia deoarece doresc sa achizitionez o locuinta aici in Grecia pentru a nu mai platii chirie,acesta fiind motivul pentru care o vand.

Acesta este motivul pentru care vand masina .Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de Romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Grecia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.
Am gasit un apartament aici care imi place foarte mult dar cel care il vinde se cam grabeste pentru ca are nevoie de bani..Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.Masina am cumparat-o cu banii jos.Nu este luata in leasing.
Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motociclete in toata Europa(Carstransports).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.

Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Dupa ce imi dati numele si adresa unde doriti sa vina masina,duc masina la companie.Compania verifica toate actele masinii la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra ca sa va instiineteze,apoi se face transportul.
Transportul il platesc eu.Dumneavoastra nu platiti nimic in plus in afara de pretul masinii.Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.

De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.


O zi buna si astept un raspuns.

Acum i-am raspuns, sunt curios care este smecheria Very Happy
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
I-ai raspuns degeaba, interesul lor este sa dai sms la cel numar afisat, cam atat. Daca mai cauti anunturi, vei da si peste o familie de pensionari din Suceava care s-au retras la o ferma in Ungaria si nu mai au ce sa faca acolo cu masina, etc, etc....Sau mai rau, te ademenesc intr-un loc uitat de lume si te lasa fara bani Cool

Iti pierzi vremea aiurea cu ei.
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama ca este o teapa, dar nu era teapa deja invechita cu western union si eram curios ce idei mai au acum Razz
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Orice fel de idee, doar sa te lase fara bani. Genul de oameni pe care Antonescu ii punea la zid Wink
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, se pare ca metoda a ajuns si in strainatate (o fi preluata de acolo sau implementata acolo tot de-ai nostri, nu stiu). Cu ce am avut eu de aface e putin diferit, dar merge pe aceiasi idee. Sa urmarim firul povestii.

Primesc intr-o zi urmatorul e-mail :

"Candidates selected for Interview
Thursday, March 31, 2011 1:40 PM
From:"Beem David" <manpower@london.com>
To: babuliu

Hello,
Your physical posture and experience meet our requirements and the CV recommended you for our jobs .
So Congratulations to promote the first step of the interview. Since you live in an EU country, the procedure will be simplified and costs will be lower.
We need a copy of your passport or another identity document (a copy of your ID card) to make the Bureau of Immigration checks here. We must be sure that you don't have any legal problems and you are able to work legal here. Even if you live in a comunity country you'll need to obtain the Britain work permit in order to be able to start your legal work here. If the answer from Bureau of Immigration will be positive, we will begin the process of obtaining work permit. There is no fees or other costs. In the moment when you'll be ready to sign the contract you'll have to prove that you have minimum 800 pounds for relocation in UK and to support yourself in the first month. We will explain you how this prove work once the positive response will be confirmed by the immigration office in the UK.
If you'll be agreed with our terms and you want to move forward please follow our request.
Since you'll confirm your interest, it is possible to be called by one of your colleagues for a short interview, just to test your english skills.

Best regards!
David Beem
Manpower INC. Agency Manager "

Eu ii raspund ca nu trimit nici un act, daca are nevoie de datele mele le gaseste in CV.
Drept raspuns, primesc urmatorul email (sau o fi alt email, etapa a IIa daca pot sa-i spun asa - adresa expeditorului difera in cele doua emailuri, numele fiind acelasi) :

"Candidates selected for Interview
Friday, April 8, 2011 10:43 AM
From:"ManPower INC" <human.resources@europe.com>
To:babuliu
Employment-Contract.doc (atasament)

Hello,
Your salary will be in first 3 months 2000 pounds/month and then 2300 pounds/month till the end of your contract. The contract is for 2 years extendable if everything is OK. The job is available only in London! So, even if this sallary is not big, we will offer you free meals and accomodation to a 3 stars hotel in London.
You'll work 6 days /week, 8 hours / day. The airplane tickets will be deducted from your first sallary.
I have attached the model of contract so you can be able to see what rights and obligations you will have.
This is to inform you that all your documents has been approved and compiled by the immigration department and ready to be forwarded to the United Kingdom consulate in your country to obtain work permit. To submit documents to the immigration office in London, we need a financial guarantee from you. We want to ensure that you own money for the relocation. The money will be deposited on your name and your future address in London. Once you'll arive in London, you'll benefit from this money immediately, lifting them from any WesternUnion office, located on the territory of Great Britain. This money will be used by you to live in London until you get the first salary.
So if you want to continue, you will need, as a close relative (father, mother,a closer friend,....), to deposit the money on your name and address in London where you'll live, and to confirm this by sending us the scan copy of the WesternUnion payment papers witch will be done to any westernunion office in your town.
Once we receive this document, we'll send the contract to be signed by you, and within 7 working days, we will send the work permit and air ticket to your home address in Romania to be able to travel to London and to start your work here.
Waiting your reply within 3 working days and if it will be negative, our attention will be directed toward another candidate.
This will be your future address if you'll come to work in London:
14 Sussex Place, London, W2 2TP (Hotel Piccolino's address in London - this will be your address in London).

Best regards!
David Beem
Manpower INC. Agency Manager"

Concluzionez ca e aceiasi pacaleala. Pe scurt : te atrage cu un job in strainatate, iti spune sa trebuie sa garantezi relocarea ta cu o anumita suma de bani (si de restul se ocupa ei, normal Rolling Eyes ) pe care sa o trimiti prin Western Union la viitoarea ta adresa si sa le trimiti lor copia de pe acol document. Astfel, risti sa ramai si fara bani, si fara job si cu buza umflata Laughing .

Doresc pe aceasta cale sa trag un semnal celor mai credului asupra acestor metode de "fishing on-line".
NU TRANSMITETI DATELE VOASTRE PERSONALE, COPII DUPA DOCUMETE, SAU BANI IN AVANS PERSOANELOR NECUNOSCUTE.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Exact acelasi mail l-am primit si eu ieri, ceea ce mi s-a parut suspect era adresa de mail, care ar fi trebuit sa fie cu .... . co.uk la sfarsit. Adevarul e ca era sa musc momeala si sa trimit datele din pasaport. Am inceput sa sap netul. Ceea ce i-a dat de gol este ca firma Manpower INC NU MAI EXISTA, ea fiind redenumita in ManpowerGroup din data de 31.03.2011. Am trimis un mail la Manpower.co.uk (adresa luata de pe site-ul oficial Manpower) si am intrebat daca David Beem exista la ei in firma, precum si un forward la mailul original. Probabil n-o sa-mi raspunda, dar m-am lamurit ca e o teapa. Oare ce fac cu datele din pasapoarte?


LE: Ar trebui sa facem un topic cu "Tepari cu locurile de munca"
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cum sa iau legutura cu astia? poate au locuri de munca bine platite.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:cum sa iau legutura cu astia? poate au locuri de munca bine platite.

babuliu a scris:
From:"Beem David" <manpower@london.com>
From:"ManPower INC" <human.resources@europe.com>

Tin sa punctez ca de atunci am mai primit aceleasi emailuri de doua ori Rolling Eyes
  • jun10r

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
B-30-ADU a scris:am gasit si eu o masina buna la pret si am trimis e-mail....uite si raspunsul:

Buna seara,

Numele meu este Tudose Cornel.

Scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am avut acces la internet pana acum.Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.

Pretul final este 3000 Euro. Masina este in Grecia.
Lucrez la o companie din Grecia si acestia mi-au oferit masina de servici de care ma pot folosii tot timpul. Avand si o mare nevoie de banii acestia deoarece doresc sa achizitionez o locuinta aici in Grecia pentru a nu mai platii chirie,acesta fiind motivul pentru care o vand.



am primit si eu acest tip de mail la un VW Golf 5 foarte ieftin, am renuntat sa mai raspund la mail pentru ca suna clar a teapa,

ps: telefoanele de contact care erau afisate pe site erau ambele inchise.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
treaba cu carsports e de mult (de 2-3 ani de zile de cand mi-am luat eu masina tot era in floare). - aviz amatorilor - nimeni nu o sa trimita masina prin firma - pt 200 300 euro vine de unde e si-o vinde face2face.
cu treaba ma numesc x sunt roman sunt plecat in anglia spania vreau sa-mi vand masina pt nustu ce sunt saraci romani care incearca sa pacaleasca romani creduli. va pune sa puneti avans la o banca dintr-o localitate care se stabileste la mijloc intre el si dvs puneti banii si nu-i mai vedeti (el nu ridica cu buletin )
aveti grija!
  • GTC_86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si eu imi caut masina de ceva vreme si am primit raspunsuri asemanatoare pe mail :
Buna ziua,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Anglia, in apropierea orasului Consett, intr-o zona montana superba.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 59) si nu mai folosim masina atât de des. Aici masinile sunt cu volanu pe dreapta iar mie imi este foarte greu sa conduc in aceste conditii. Am cazut deacord sa vindem masina si sa cumparam impreuna cu fiul nostru una cu volanul pe dreapta. De asemenea, am vândut proprietatiile noastre din Romania si am cumparat o mica cabana la munte, la 20 de kilometrii de Consett. Cabana este construita pe o vale abrubta de aceea as fi recunoscator daca putem continua conversatia prin e-mail. Semnalul telefonului mobil este foarte slab si trebuie sa parcurgem mai mult de 2 kilometrii pentru o conversatie cat de cat buna. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!
Aveti mai jos toate datele masini , de asemenea am atasat si cateava poze .

FORD FIESTA 1.4 TDCI
Fabricatie : 01 / 2008 , Capacitate cilindrica : 1400 cc, Putere : 69 cp , Kilometrii : 36.000 Culoare: rosu metalizat, Transmisie: manuala, Combustibil: Diesel , Itp pana in 01 / 2012
DOTARI: cd-player cu comenzi sub volan , climatronic, oglinzi electrice , inchidere centralizata, reglaj inaltime faruri , reglaj inaltime scaun sofer, airbaguri , volan reglabil, jante aliaj 15'' originale , parbriz incalzit . Masina are carte service la zi si 2 chei . ( atasat gasiti si poza cu cartea service , vizibil km la care a fost facuta ultima revizie )

Ultimul pret: 3300 euro

Asteptam Raspuns
Fam . Rusu
Skip ads

  • GTC_86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Alta teapa :
Buna ziua,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Italia, in apropierea orasului Merano, intr-o zona montana superba.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 59) si nu mai folosim masina atât de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vândut proprietatiile noastre din Romania si am cumparat o mica cabana la munte, la 20 de kilometrii de Merano. Cabana este construita pe o vale abrubta de aceea as fi reconosctor daca putem continua conversatia prin e-mail. Semnalul telefonului mobil este foarte slab si trebuie sa parcurgem mai mult de 2 kilometrii pentru o conversatie cat de cat buna. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!
Aveti mai jos toate datele masini , de asemenea am atasat si cateava poze . ( Pozele sunt facute in urma cu 2 luni , dar va asigur ca masina este in exact aceasi stare si acum.)

VOLKSWAGEN JETTA 2.0 TDI CUTIE AUTOMATA
Anul Fabricatiei : 2007
Prima inmatriculare : 12 / 2007
Tara Inmatriculari: ROMANIA
Putere : 143 cai
Motor : 2.0 TDI
Combustibil : Motorina
Kilometri : 59.000
Culoare : argintiu metalizat
Consum mediu : 6,1 l / 100km
ITP pana in 12.2011

Ultimul pret : 5800 euro ( am pus un pret mic in comparatie cu pretul pietei , tocmai pentru a nu mai negocia )

Dotari : ABS , ESP, dublu-climatronic, inchidere centralizata, reglaj inaltime faruri ,proiectoare ceata, faruri xenon, geamuri electrice fata- spate, servodirectie, oglinzi electrice, 6 airbaguri, computer de bord cu afisaj, cd-player , jante aliaj, incalzire scaune, senzori parcare, senzori ploaie, cutie automata DSG. Carte service, revizii la reprezentanta. Masina se prezinta ca noua , in stare perfecta de functionare.

Asteptam raspuns .
Fam. Putnaru
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sincer,eu chiar m-am distrat Laughing
Uitati ce mi-au zis batraneii de 64 si 59 de ani care stau pe net si vand un A4 din 2002 : Buna ziua,

Îmi pare rau, dar cred ca nu întelegti propunerea mea. Eu nu cer o plata in avans în numele meu! Niciodata nu v-as cere bani în avans inainte sa vedeti masina! Aceasta este o asigurare reciproca pentru noi cat si pentru dumneavoastra, ca întâlnirea noastra va avea loc.
Asa cum am spus, sotia dvs sau un prieten bun trebuie sa mearga la un Oficiu Postal din orasul dvs. si sa faca un transfer personal de bani ( Western Union ) pe numele dumveavoastra in Gernamia. Dumneavoastra veti fi unicul beneficiar al banilor ! Dumneavoastra trbuie sa figurati pe documentele de transfer calitate de destinatar al banilor si sotia ta sau un prieten va fi expeditorul. Dupa ce intalnirea noastra va avea loc, daca dumneavoastra va hotarati sa cumparati masina, vom merge impreuna la posta si veti putea schimba numele destinatarului baniilor cu numele meu, urmand ca eu sa retrag banii la intoarcerea in Gernamia. In cazul in care hotarati sa nu cumparati masina, puteti puteti anula tranzactia la orice oficiu postal, banii find inapoiati instantaneu. Aceasta este doar o dovada ca veti veni la Sibiu! Apoi, dupa ce ati facut transferul, va rugam sa ne transmiteti documentul ca dovada. Asta e singura mea conditie, si fara de care nu voi veni la Sibiu pentru acesta intalnire, îmi pare rau. Cred ca acesta este un acord bun pentru ambele parti. Dar, înainte de întâlnire, asta e singura mea conditie, si sper ca veti intelege acest lucru. Tineti cont ca noi suntem batrani iar aceste calatorii nu sunt tocmai usoare pentru noi. De asemenea avem ceva retineri sa mergem fara masina inapoi in Gernamia cu toata suma cash si ar fi mai sigur sa putem ridica banii la intoarcere din Baiersbronn, urmand sa-i depozitam imediat la banca noastra.


Va multumim,
Cornel Petrea
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
http://www.mediafax.ro/soci...ern-union-8508647
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:http://www.mediafax.ro/social/retea-de-vanzatori-fictivi-de-autoturisme-destructurata-suspectii-au-clonat-un-site-western-union-8508647

mare scofala, teapa de 50.000 de euro =)), penibili sa-i iei cu mascatii de acasa pantru pretul unei masini.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e relevant postul tau...totusi..daca ii chemau cu citatie prin posta, enuntand si motivul chemarii...aveau mai mult succes mascatii?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Nu e relevant postul tau...totusi..daca ii chemau cu citatie prin posta, enuntand si motivul chemarii...aveau mai mult succes mascatii?

astia si de furi o gaina de dragul spectacolului trimit mascatii.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai si-a gasit sor-mea masina! Laughing

Deja a sunat si are telul inchis.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Tocmai si-a gasit sor-mea masina! Laughing

Deja a sunat si are telul inchis.

faina si ieftina.
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR