Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O teapa mai usoara este aia cu numerele cu suprataxa dar pe mobile.de au aparut avertizari in acest sens.
Alta tot de pe mobile.de este cand pui anunt cu o masina si in 2 ore primesti mail de la un "locotenent" german aflat in misiune in Irak interesat de masina ta.Dupa cateva mail-uri iti va cere bani motivele fiind diverse dar legate de masina Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cei care sunt naivi si cred asa ceva ,pot sa muste momeala intinsa de vanzator
eu nu concep sa cumpar ceva pana nu il vad in mana mea ,sa il studiez indeaproape,fara nici o plata in avans
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
oricum nu le am trimis nici un ban,ca mam prins din prima c eteapa,le am dat un mail de l am injurat in tot felul ,si l am amenintat c am fost la politie ,si acestia au intrat pe fir si ii urmaresc:))
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu il trimiteam la posta sa-si ia banii, eventual de 2-3 ori, macar sa faca coada... Laughing
  • danneh74

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru bertone_ene:
Buna, te rog ia legatura cu mine pe danneh29@yahoo.com. Am nevoie de niste detalii pentru confruntare. Iti spun pe mail ce vreau sa fac Laughing
Situatie similara Exclamation
Multumesc!


Ultima modificare facuta de danneh74 la Vin 10 Sep, 2010 12:39 pm
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
teapa asta e veche!tu cand trimiti copia ca ai trimis bani el se duce cu ea la western union si ridica bani..ii trebuie doar codu si gata!
  • Robertab

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sunt curios cati altii au mai patit asa ceva? Exact in acelasi mod? Laughing
Si mai ales de ce nu ia nimeni masuri?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:teapa asta e veche!tu cand trimiti copia ca ai trimis bani el se duce cu ea la western union si ridica bani..ii trebuie doar codu si gata!


Nu conteaza si numele?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
NU, si ma mir ca nu stiti, pana si scammerii din Africa au aflat-o... Idea
  • Karla

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fost si eu la un pas de a da 2000 euro pentru o masina pe care am gasit-o pe vreo 5 site-uri auto,un vw golfIV din 2001 cu 2700 euro.Am luat si eu legatura prin mail cu asa zisul proprietar ,care,chipurile s-a mutat in Ungaria.Timp de o saptamina am tinut legatura cu el ,mai rar ce-i drept,omul s-a lasat asteptat.si nu dadea mesajul imediat.Si uitati ce mesaj am primit (cu care nu am putut sa fiu de acord).Am dat si telefon la nr.pe care zice ca e de Romania si bineinteles ,nimik.Am avut proasta inspiratie sa-i dau nr.meu de mobil si aseara cineva m-a sunat si nu a vorbit ,doar a vrut sa auda vocea.

Buna ziua,
Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Ambasador ( Blvd. Magheru 8-10 , Bucuresti ). Vom ajunge acolo miercuri seara iar joi dimineata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0799149942. Ma puteti apela in caz ca intarziati.
ÃŽnainte de a pleca spre Bucuresti, ne dorim pentru a fim siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. ... Exista un risc pe care vrem sa le evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...
Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Romania, la Bucuresti. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Bucuresti. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Bucuresti pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.
Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Bucuresti utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalnii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Bucuresti ...
Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Bucuresti sunteti dvs. Nu am acces la banii, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Bucuresti.
Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce vom întâlni va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision. Aceasta este propunerea mea si nu este corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.
Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba. Asteptam decizia dumneavoastra.
Salutari,
Fam. Budean

Drept sa va spun ,m-am jucat putin cu nervii lui.Am luat de la posta un formular si l-am completat apoi l-am scanat si i l-am trimis.Azi am primit raspunsul de la el ,care e asa:
,,Buna ziua,
Am primit chitanta si am constatat ca nu ati respectat planul nostru. Nu stiu prin ce serviciu si unde ati transferat banii . In conditiile acestea ma vad nevoit sa anulez intalnirea noastra!,,
Cu stima,
Ioan Budean

DECI,VOI CE ZICETI?
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Karla a scris:Am fost si eu la un pas de a da 2000 euro pentru o masina pe care am gasit-o pe vreo 5 site-uri auto,un vw golfIV din 2001 cu 2700 euro.Am luat si eu legatura prin mail cu asa zisul proprietar ,care,chipurile s-a mutat in Ungaria.Timp de o saptamina am tinut legatura cu el ,mai rar ce-i drept,omul s-a lasat asteptat.si nu dadea mesajul imediat.Si uitati ce mesaj am primit (cu care nu am putut sa fiu de acord).Am dat si telefon la nr.pe care zice ca e de Romania si bineinteles ,nimik.Am avut proasta inspiratie sa-i dau nr.meu de mobil si aseara cineva m-a sunat si nu a vorbit ,doar a vrut sa auda vocea.

Buna ziua,
Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Ambasador ( Blvd. Magheru 8-10 , Bucuresti ). Vom ajunge acolo miercuri seara iar joi dimineata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0799149942. Ma puteti apela in caz ca intarziati.
ÃŽnainte de a pleca spre Bucuresti, ne dorim pentru a fim siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. ... Exista un risc pe care vrem sa le evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...
Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Romania, la Bucuresti. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Bucuresti. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Bucuresti pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.
Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Bucuresti utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalnii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Bucuresti ...
Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Bucuresti sunteti dvs. Nu am acces la banii, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Bucuresti.
Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce vom întâlni va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision. Aceasta este propunerea mea si nu este corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.
Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba. Asteptam decizia dumneavoastra.
Salutari,
Fam. Budean

Drept sa va spun ,m-am jucat putin cu nervii lui.Am luat de la posta un formular si l-am completat apoi l-am scanat si i l-am trimis.Azi am primit raspunsul de la el ,care e asa:
,,Buna ziua,
Am primit chitanta si am constatat ca nu ati respectat planul nostru. Nu stiu prin ce serviciu si unde ati transferat banii . In conditiile acestea ma vad nevoit sa anulez intalnirea noastra!,,
Cu stima,
Ioan Budean

DECI,VOI CE ZICETI?


Daca te uiti mai bine este acelasi numar de telefon si cam aceasi scrisoare de intentie daca ii pot spune asa.Clar ca este o MARE teapa si cred ca nu merita sa mai bagam in seama asa ceva...............grija mare si mai bine intrebati de zece ori si abia dupa aceea luati decizia.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta asa e...dar problema e ca nu se sesizeaza nimeni dintre autoritati!S-ar pune de un flagrant adevarat,cu ascultari de telefoane,bani marcati,etc.
Dar ti-ai gasit...
Politistii (si nu numai) lucreaza la 75% din capacitate :
http://www.legalis.ro/2010/...cat-sunt-platiti/
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de bani marcati nu poate fi vorba ... cei marcati ar ramane la un oficiu postal, el ar ridica altii de la celalalt oficiu postal ...
flagrant nu stiu cum s-ar putea face din moment ce nu stii cand, cum si prin ce metode ridica el banii ...
ascultari de telefoane ... cui ? ca din ce-am citit, nu raspunde niciodata la numarul ala de telefon ...
deci ? Smile
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:de bani marcati nu poate fi vorba ... cei marcati ar ramane la un oficiu postal, el ar ridica altii de la celalalt oficiu postal ...
flagrant nu stiu cum s-ar putea face din moment ce nu stii cand, cum si prin ce metode ridica el banii ...
ascultari de telefoane ... cui ? ca din ce-am citit, nu raspunde niciodata la numarul ala de telefon ...
deci ? Smile

Man,eu nu sunt platit sa ma gandesc la asta,ci la cu totul altceva.Am zis doar ca idee,un procuror bine scolit le-ar da de hac.
Cineva le-ar putea face jocul de exemplu,daca nu astora...altora ca sunt destui tepari,rasa mamii lor de hoti!
In prima faza de exemplu,cred ca s-ar putea verifica IP-ul de unde s-a trimis mail-ul,verificari,verificari.E multa munca totusi.
Dar trebuie sa se faca si ei utili,nu?
  • zeke

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Banii de la western union se ridica doar cu codul acela de confirmare . Sa nu va puna dracu sa trimiteti banii si copia actului ca aia e.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
n-am trimis / primit bani prin Western Union, dar presupun ca pe chitanta care o primesti de la depunere ai si codul ... si ei profita de naivitate sau necunoastere sau neglijenta si cer scanarea chitantei ... din moment ce are codul ... bucuria lui ...
  • gruialm2006

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Parca mi am citit aici adresa de mail, asa de bine se aseamana mailurile primite de mine cu cele postate de voi. Nu are rost sa mai afisez si eu mail pt ca e la fel, deci atentie la gheorghe bogatoiu sau ori care altul care cica e plecat la balaton sau pe alte meleaguri si va cere o confirmare a prezetei voastra la locul stabilit pt vedea masina sub forma unui transfer a 2000 sau xxxxxx de euro la Western union si apoi copia dupa transfer. Cand ati trimis copia sa va luati adio de la acei bani. Noroc ca exista forumurile acestea in care putem comunica liber , deocamdata( ca schiopul de prigoana umbla prin parlament sa cenzureze si situ rile, adica internetul, ca cica cum exista CNA asa sa existe si un organ de control pt net, daiasi cu organul peste fata!)
  • andreyus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Tocmai am patit si io aceeasi faza cu acest gheorghe bogatoiu.Prima data am incercat sa-l contactez telefonic si bine inteles ca nu am reusit dupa care am zis sa il contactez pe mail si primul raspuns primit de la el este :
Buna ziua,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Ungaria, in apropierea lacului Balaton.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 62) si nu mai folosim masina atât de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vândut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma frumoasa aici în Balaton. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!

P.S. Sunt recunoscator daca putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnal mobil este slab aici, trebuie sa mergem mai mult de 2 km pentru o conversatie cat de cat buna.

Aveti mai jos datele complete ale Volkswagen Golf. De aseamnea am trimis si ceva poze.

Volkswagen Golf 1.9 TDI Trendline
Pret: 3700 EUR
Inmatriculata in Romania.
Anul fabricatiei: 11/2004
Verificarea tehnica: 03/2010
Km. rulati: 144039 km
Combustibil: Diesel
Capacitate cilindrica: 1896 cc
Putere: 77 kW (105 CP)
Culoare : Albastru Metalizat
Euro 4

ABS, Dispozitiv antidemaraj electric, ESP, Geamuri electrice, Închidere centralizata, Manual de service, Scaune încalzite electric, Servodirectie, Sistem de navigare, Sistem de navigare (mobil), oglizi electrice si incalzite, Radio / CD. Masina este inmatriculata in Romania, cu numere valabile si taxele platite la zi. Verificarea tehnica a masinii a fost facuta anul acesta, iar cartea service e completa. Kilometri sunt reali, iar consumabilele au fost schimbate recent.Masina este in stare perfecta, atat din punct de vedere mecanic, cat si optic.


Cu bine,
Gheorghe Bogatoiu

Dupa care am continuat sa vb cu el si i-am zis ca ma intereseaza masina si ca vreau sa o vad,iar al doilea respuns a fost :

Buna seara,

Va multumim pentru raspunsul prompt. Asa cum v-am spus masina este in stare perfecta si nu are probleme tehnice. Nu exista zgârieturi vizibile si nici rugina. Îmi place sa intretin masina într-o stare buna, asa ca nu cred ca veti gasi ceva în neregula cu ea. Masina este inmatriculata în Romania si are numere valabile. Toate taxele sunt platite. Am toate actele originale, inclusiv cartea service completa. Asa cum am anuntat deja, suntem în Balaton, Ungaria (masina este aici de asemenea). Daca sunteti interesat de un test-drive sunt gata sa ne intalnim.

Ne putem întâlni saptamâna ce urmeaza joi sau vineri dimineata la Deva. Aici este inregistrata fiscal masina. Daca sunteti de acord vom cauta un hotel din zona.

Numai bine,
Gheorghe Bogatoiu

Si tot nu imi venea sa cred ca o masina ca aceea din anunt poate fi asa ieftina si am zis sa ii mai trimit un mail dupa care am primit urmatorul raspuns de la el :

Buna ziua,

Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hostel Elvetia (Aleea Viitorului 2A, Deva). Vom ajunge acolo joi (7 oct) seara iar vineri (8 oct) dimineata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0799149942. Ma puteti apela in caz ca intarziati.

ÃŽnainte de a pleca spre Deva, ne dorim pentru a fi siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. Exista un risc pe care vrem sa il evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 3000 Euro pe numele meu în Romania, la Deva. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Deva. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Deva pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 3000 Euro pe numele dumneavoastra la Deva utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar.
Este un transfer de la persoana la persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalni. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Deva.
Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Deva sunteti dvs. Nu am acces la bani, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Deva.

Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce ne vom întâlni, va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision, aceasta fiind propunerea mea si nu ar fii corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba.

Asteptam decizia dumneavoastra

Salutari,
Gheorghe Bogatoiu

Sfatul meu este sa aveti grija cand va cautati o masina pe internet sa nu trimiteti nici macar un leu inainte de a vedea masina.
  • mariaa

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am patit si eu acelasi lucru cu acesti tepari de masini!
Am gasit anuntul, am dat mail pt ca nr de telefon postat nu functionat si am primit urmatorul mesaj:



[i][i]Buna seara,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Ungaria, in apropierea lacului Balaton.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 62) si nu mai folosim masina atât de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vândut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma frumoasa aici în Balaton. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!

P.S. Sunt recunoscator daca putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnal mobil este slab aici, trebuie sa mergem mai mult de 2 km pentru o conversatie cat de cat buna.

Aveti mai jos datele complete ale Volkswagen Golf. De aseamnea am trimis si ceva poze.

Volkswagen Golf 1.9 TDI Trendline
Pret: 3700 EUR
Inmatriculata in Romania.
Anul fabricatiei: 11/2004
Verificarea tehnica: 03/2010
Km. rulati: 144039 km
Combustibil: Diesel
Capacitate cilindrica: 1896 cc
Putere: 77 kW (105 CP)
Culoare : Albastru Metalizat
Euro 4

ABS, Dispozitiv antidemaraj electric, ESP, Geamuri electrice, Închidere centralizata, Manual de service, Scaune încalzite electric, Servodirectie, Sistem de navigare, Sistem de navigare (mobil), oglizi electrice si incalzite, Radio / CD. Masina este inmatriculata in Romania, cu numere valabile si taxele platite la zi. Verificarea tehnica a masinii a fost facuta anul acesta, iar cartea service e completa. Kilometri sunt reali, iar consumabilele au fost schimbate recent.Masina este in stare perfecta, atat din punct de vedere mecanic, cat si optic.


Cu bine,
Gheorghe Bogatoiu
[/i][/i]

Dupa acest mesaj l-am primit pe acesta:

Buna ziua,

Va multumim pentru raspunsul prompt. Asa cum v-am spus masina este in stare perfecta si nu are probleme tehnice. Nu exista zgârieturi vizibile si nici rugina. Îmi place sa intretin masina într-o stare buna, asa ca nu cred ca veti gasi ceva în neregula cu ea.
Masina este inmatriculata în Romania si are numere valabile. Toate taxele sunt platite. Am toate actele originale, inclusiv cartea service completa.
Asa cum am anuntat deja, suntem în Balaton, Ungaria (masina este aici de asemenea). Daca sunteti interesat de un test-drive sunt gata sa ne intalnim.

Ne putem întâlni saptamâna ce urmeaza marti sau miercuri dimineata la Sibiu. Aici este inregistrata fiscal masina. Daca sunteti de acord vom cauta un hotel din zona.

Numai bine,
Gheorghe Bogato


Urmatorul l-am primit pe acesta:

Buna ziua,

Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Sonne (Stefan cel Mare 47, Brasov). Vom ajunge acolo marti seara iar miercuri dimineata ne vom intalnii cu dvs. In jur de ora 10-11 ar fii perfect sa avem restul zilei la dispozitie. Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0799149942. Ma puteti apela in caz ca intarziati.

ÃŽnainte de a pleca spre Brasov, ne dorim pentru a fi siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. Exista un risc pe care vrem sa il evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati
propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Romania, la Brasov. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Brasov. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Brasov pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotul dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Brasov utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la persoana la persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalni. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Brasov. Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Brasov sunteti dvs. Nu am acces la bani, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Brasov.

Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce ne vom întâlni, va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision, aceasta fiind propunerea mea si nu ar fii corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa
cumparati masina sau nu. ÃŽn acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba.

Asteptam decizia dumneavoastra

Salutari,
Gheorghe Bogatoiu


Urmatorul este:

Buna ziua,

Îmi pare rau, dar cred ca nu întelegti propunerea mea. Eu nu cer o plata in avans în numele meu! Niciodata nu v-as cere bani în avans inainte sa vedeti masina! Aceasta este o asigurare reciproca pentru noi cat si pentru dumneavoastra, ca întâlnirea noastra va avea loc si ca putem parasi orasele noastre relaxati pentru ca vom fi 100% siguri ca intalnirea noastra va avea loc asa cum am planificat!
Asa cum am spus, sotia dvs sau un prieten bun trebuie sa mearga la un Oficiu Postal din orasul dvs. si sa faca un transfer personal de bani ( Western Union ) pe numele dumveavoastra. Dumneavoastra veti fi unicul beneficiar al banilor ! Dumneavoastra trbuie sa figurati pe documentele de transfer calitate de destinatar al banilor si sotia ta sau un prieten va fi expeditorul. Vom lua înapoi banii nostri, atunci când vom întâlni si vom merge împreuna la Oficul postal din Sibiu. Aceasta este doar o dovada ca veti veni la Sibiu! Apoi, dupa ce ati facut transferul, va rugam sa ne transmiteti documentul ca dovada. Asta e singura mea conditie, si fara de care nu voi veni la Sibiu pentru acesta intalnire, îmi pare rau. Cred ca acesta este un acord bun pentru ambele parti iar schimbul documentelor de transfer aduga un supliment de securitate ca intalnirea va avea loc asa cum am cazut de acord. Dar, înainte de întâlnire, asta e singura mea conditie, si sper ca veti intelege acest lucru.

Numai bine,
Gheorghe Bogatoiu


Buna ziua,

In cursul acestei dimineti sotia mea a efectuat transferul. Am atasat o copie la acest email.

Numai bine,
Gheorghe Bogatoiu


aici am adaugat dovada lor.... cica

cerandu-le un nr de telefon imi trimit urmatorul mesaj:

Buna seara,

Numarul de telefon este 0799149942 dar va fii deschis cand o sa intram in tara. Asteptam confirmarea pentru a putea pornii la drum.

O seara placuta va doresc,
Gheorghe Bogatoiu

spunandu-le ca acest nr nu exista in romania mi-au trimis altul care e blocat pentru apelurile de intrare:
Buna ziua numarul este 0769149942

Printre ultimele mesaje primite de la ei este urmatorul:
Astept de la dumneavoastra copia acelui document de transfer pentru a valida intalnirea.

Cu stima
Gheorghe Bogatoiu

[i]ASA CA MARE GRIJA LA ACESTI TEPUITORI DE MASINI.....
ATENTIE MARE
  • mariaa

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
[b]
ATENTIE MARE LA ANUNTUL POSTAT DE UN ASA ZIS Gheorghe Bogatoiu - ESTE UN TEPAR DE MASINI PE INTERNET.
NU LUATI IN CONSIDERARE ACEST MESAJ SI MAI ALES NU TRIMITETI FRATILOR NIMANUI FORMULARUL DE TRANSFER AL BANILOR PRIN WESTER UNION PENTRU CA ACEA PERSOANA POATE RIDICA BANII, FIIND IN POSESIA CODULUI DE TRANSMITERE.
ATENTIE MARE
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR