Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tocmai miam vandut bertonele 1.8 cu 3200euro si am gasit pe un site de masini second hand un autoturism la pretul de 2200euro.la datele vanzatorului exista un nr de telefon la care am sunat dar nu merge.insa exista o adresa de mail ,unde iam dat un mail asazisului proprietar ,in ideea ca sunt interesat de masina si doresc sa o vad .
a doua zi primesc un mail de la proprietar in care se recomanda ca fiind un pensionar de la iasi care s a mutat in ungaria cu sotia lui ,ka o ferma,iar masina este acolo cu ei si o vand deoarece ei merg des cu avionul,cica.
ii dau mail inapoi ca vreau sa vad masina si el imi da un mail : l-am postat mai jos :

Buna ziua,

Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Ramada ( Str. Grigore Ureche nr.27, 700023 Iasi ). Vom ajunge acolo miercuri seara iar joi dimineata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0799149942. Ma puteti apela in caz ca intarziati.

Înainte de a pleca spre Iasi, ne dorim pentru a fim siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. ... Exista un risc pe care vrem sa le evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Romania, la Iasi. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Iasi. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Iasi pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Iasi utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalnii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Iasi ...

Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Iasi sunteti dvs. Nu am acces la banii, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Iasi.
Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce vom întâlni va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision. Aceasta este propunerea mea si nu este corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba. Asteptam decizia dumneavoastra


ati mai intalnit asa ceva pana acum.
astept sfaturile dvs
stima
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cea mai mica indoiala cauta altceva, e mai sigur.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am mai intalnit pe A...vit.Insa era vorba de Anglia,nu de Ungaria.In discutie era un Golf 5 la un pret super.
Parerea mea...cand piata geme de masini de vanzare,nu te complica cu anunturile astea.NU exista ocazii.
Daca depui banii aia undeva,fa-le o poza intai.O sa te mai uiti la fotografie din cand in cand sa iti amintesti de ei.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Este acelasi lucru ca in cazul masinilor din DE unde te puneau asa zisii nemti sa le trimiti bani in avans, pe numele tau, ca sa rezervi masina iar acolo ei ridicau banii pentru ca, cica la ei nu trebuie buletin ca sa ii scoti.

AM dat un search ca eram curios ce retea de telefonie mobila e pt 0799 si uite
http://www.google.ro/search...IiBPJHCswbY6L3bCg

E clar cu ce se ocupa omul/oamenii.
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am mai gasit un anunt asemanator cu o scoda si miam dat seama cas tepari
odata ce miau cerut banii si sa le trimit copie
trebuie inchisi astia
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Au inceput sa apara si pe Autovit teparii.Un Astra H (cu numere de RO) pret super bun dar la telefon nu raspundea nimeni in schimb pe mail da.Povestea era cam aceeasi ca a plecat in Grecia si ca o sa-mi trimita masina printr-o firma si el va suporta toate cheltuielile.In ultimul mail mi-a zis sa-i trimit 500 de euro Smile ca sa fie sigur ca o iau Smile
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
uite ma ce inventivi sunt romanii pe timp de criza..Smile)...de chestia asta n-am mai auzit..tzepe pe diverse site-uri de cumparaturi e*bay, est**ei, etc cu telefoane, laptop-uri etc s-au facut si se mai fac..dar cu masini chipurile, din targ, n-am mai auzit..iti vine sa-i apreciezi pentru inventivitate..Smile)
n-are cine sa-i inchida, stati linistiti, traim in tzara "in care banul conduce si hotzii ne conduc" si n-o sa se agite nimeni sa-i prinda..ramane ca noi sa fim mai prudenti la anunturile de masini pe net..
................
felicitari initiativei de a aduce pe forum aceste semne de intrebare..respect..macar noi intre noi sa ne mai anuntzam..
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dece nu incerci sa le dai tu o teapa? Very Happy Fa rost de un formular, completeaza-l, fa o copie si trimite-le copia! Twisted Evil
Mamaaaa, sa vezi atunci ce ia foc respectivii! Wink
Skip ads

  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Blue aia nu sunt in Ungaria alias Balaton sunt prin Romanika.
Si daca ar face rost de un formular ca a depus banii la Posta, aia vor merge sa verifice ... nu are nimic de castigat bertone din acest lucru.
Singurul lucru care s-ar putea face ii sa se public aceasta metoda de escrocherie adica media TV, radio ...
Faza asta ii ceva tipic romaneasca ... sa nu uitam ca si azi lumea mai crede cand cineva ii trimite mesaj "orange" ca a castigat n telefoane dar prima data trebuie sa te dai de doua ori cu capu de zid si apoi sa trimiti un numar de cartela de reincarcare.
Metodele acestea nu vor disparea dar le putem contracara cat de cat ...
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am dat si eu de asemenea persoane pe mobile .de tot asa anglia italia sunt mai multi pe site in general cu masini ale caror pret este foarte mic si de an fff nou . NU PUNETI BOTUL la asemenea vrajeli au iei o chichita in a te lasa fara bani
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta metoda este una foarte veche si se practica de ceva timp, chiar si pe meleagurile noastre.

NU TRIMITETI BANI !

In caz contrar , nici macar sa nu va treaca prin gand ca-i mai recuperati, daca scamerii fac treaba ca la carte, ceea ce se intampla in 99% din cazuri .

Acelasi tip de teapa, pe langa altele , se practica de ani buni peste hotare cu succes avand in vedere ca sunt forumuri intregi de oameni care se plang ca au cazut in plasa.

Cel mai adesea aceste tipuri de propuneri sunt intalnite in arii cum ar fi vanzari auto-moto/inchirieri-vanzari locuinte/electronice scumpe si chiar si bilete la meciurile de fotbal sau concerte.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aalew a scris:Blue aia nu sunt in Ungaria alias Balaton sunt prin Romanika.

Stiu ca nu are nimic de cistigat @bertone_ene, ideea era ca respectivii se bucura ca au cistigat 2000 de euro, cind verifica si vad ca este teapa... Twisted Evil
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ar putea face politia niste flagrante
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
schema tipica cu western union, adaptata la conditiile locale...
ce imi place mie exprimarea
"ne vom intalnii cu dvs"- sa ma ierte unii, dar e gresala tipica mirc/mess a copiilor generatiei pro....nu am vazut pensionari cu greseli gramaticale si exprimari de acest tip..parerea mea
PS. Balaton e lacul (si inca unul imens). Acolo in jurul lacului sunt zeeeci de localitati....
Cu telefonul..te-ai lamurit, nu?
Mai ai nevoie de alte argumente?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Totusi, cum ridica banii de la Western Union, fara acte ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In anumite conditii,afara,cel putin,nu tb.acte.O fi vreo smecherie adaptata si aici.Poate vreun buletin pe naspa,sau vreun blat cu lucratorul de acolo..In orice caz,daca nu ai ce face cu ei,trimite-i..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hm, daca nu ai ce face cu banii, mai bine trimite-mi-i mie, eu macar oi zice un "multam" si-un "Doamne ajuta"....
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cu acceptul moderatorilor,postez un link unde se poate vedea imaginatia gibonilor dintre noi.
http://forum.softpedia.com/...?showtopic=226390
Sunt cateva cazuri descrise,se pot trage multe invataminte...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am si eu un Insignia de vanzare, 3000 E, cine imi trimite banii Question
Sincer, cine musca la faze din astea ieftine, merita sa o ia sub coada... Rolling Eyes
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Meseriasu asta vad ca mai vinde o Octavie diesel din 2008 cu 6000 euro negociabil. Trebuie sa fi....cretin macar sa te uiti la ofertele astea
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR