Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • ardeleanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare. stiti cumva pe cine si cum pot contacta in bucuresti pentru deblocarea unui cdc 40? imi afiseaza mesaj headunit safe si bipaie boxele. multumesc
Skip ads

  • D_a_n_y_e_l

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
89dam a scris:vinde cineva pe aici cd 30mp3 si gid de pe aceeasi masina sau altfel?
eu am cc20 cu tid pe astra h si as vrea sa ii pun cd mp3 cu gid!



am eu un cd30 mp3 de vanzare pret: 500 este impecabil folosit foarte putin 0741558644
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#cristi84 daca vrei sa pui CID compatibil cu masina ta va trebui sa te orientezi catre CID-ul 4:3 si impreuna cu un aparat Siemens NCDC/NCDR.
Daca NU vrei sa fie compatibil cu masina atunci poti pune un CID 16:9 ca cel din imagine + o navigatie CD70 navi sau orice audio pe CAN: CD30, CD30 MP3 sau CDC40 Opera sau CD50 Phone,...
Pentru prima variante modifiari MULTE, pentru a doua mai putine, oricum iti trebuie TOTI connectori schimbati, adica la CID si la audio/antena.

CristianTM.
  • cristi84

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y26se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:#cristi84 daca vrei sa pui CID compatibil cu masina ta va trebui sa te orientezi catre CID-ul 4:3 si impreuna cu un aparat Siemens NCDC/NCDR.
Daca NU vrei sa fie compatibil cu masina atunci poti pune un CID 16:9 ca cel din imagine + o navigatie CD70 navi sau orice audio pe CAN: CD30, CD30 MP3 sau CDC40 Opera sau CD50 Phone,...
Pentru prima variante modifiari MULTE, pentru a doua mai putine, oricum iti trebuie TOTI connectori schimbati, adica la CID si la audio/antena.

CristianTM.



ms frumos
Skip ads

  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa ma ajute cu un Language Disc cu limba engleza, pentru o unitate DVD90. Sau daca nu este prea mare se poate si un link sau pe transfer.ro.

Mersi
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:am eu language cd 70 navi, asa am luat masina cu acel disc. masina din semnatura.



Salut,o copie dupa cd?e posibila?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
lucian777 a scris:cu alte cuvinte pe masina mea nu imi pot pune un asemenea sistem ?

Nu stiu daca am inteles eu sau daca m-am facut inteles. Pe scurt:
1. sistemele care au in dotare CDR2005 sau NCDCxxxx sau NCDRxxxx sunt half CAN Bus. Cel mai de varf e ecranul color 4:3 si sistemul de navigatie care nu merge in Romania NCDR1500/NCDC2015. Sistemele se regasesc pe unele Astra-G si Vectra-C <2004
2. sistemele care au CD30, CD30 MP3, CDC40 Opera, CD70 NAvi, DVD90 Navi sunt full CAN Bus si cel mai de varf este DVD90 si ecranul color 16:9 binenteles. Sistemele full can bus se intalnesc pe masini in general >2005 Astra-H/Zafira-B, Corsa-D, Vectra-C/Signum, Antara, Meriva.

CristianTM.
  • lucian777

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
lucian777 a scris:cu alte cuvinte pe masina mea nu imi pot pune un asemenea sistem ?

Nu stiu daca am inteles eu sau daca m-am facut inteles. Pe scurt:
1. sistemele care au in dotare CDR2005 sau NCDCxxxx sau NCDRxxxx sunt half CAN Bus. Cel mai de varf e ecranul color 4:3 si sistemul de navigatie care nu merge in Romania NCDR1500/NCDC2015. Sistemele se regasesc pe unele Astra-G si Vectra-C <2004
2. sistemele care au CD30, CD30 MP3, CDC40 Opera, CD70 NAvi, DVD90 Navi sunt full CAN Bus si cel mai de varf este DVD90 si ecranul color 16:9 binenteles. Sistemele full can bus se intalnesc pe masini in general >2005 Astra-H/Zafira-B, Corsa-D, Vectra-C/Signum, Antara, Meriva.

CristianTM.


stii cumva daca NCDC 2013 are nevoie de decodare ? pt ca nu am niciun cod pentru el
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
lucian777 a scris:stii cumva daca NCDC 2013 are nevoie de decodare ? pt ca nu am niciun cod pentru el

NCDC 2013 ca si orice audio care merge pe CAN se imperecheaza cu display-ul. Daca nu e imperecheat NU poti sa il folosesti, iti trebuie codul original pentru desperechere de display-ul vechi si imperechere cu cel nou. Daca il ai pereche cu display-ul nu iti mai trebuie nici un cod.

CristianTM.
  • ray-m

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! am o astra h din 2008 , cu clima si GID si as vrea un CID , se potriveste CID in loc de GID ? (afiseaza CID-ul tot ce afiseaza GIDUL?)
si pretul binenteles !
Multumesc!
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. O intrebare pentru maestrul Cristi. Care este viteza maxima de citire a unui CD navigatie de catre unitatea CD Navi 70? 2x, 4x, 8x...
Sau altfel spus, pana la ce viteza putem arde un CD cu navigatie astfel incat sa poata fi citit de CD Navi 70 fara sa se blocheze?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
octamar2002 a scris:Care este viteza maxima de citire a unui CD navigatie de catre unitatea CD Navi 70? 2x, 4x, 8x...
Sau altfel spus, pana la ce viteza putem arde un CD cu navigatie astfel incat sa poata fi citit de CD Navi 70 fara sa se blocheze?

E cam off-topic intrebarea ta dar am sa iti raspund: nu stiu care e viteza maxima de citire si nu cred ca scrie niciunde, dar din experienta proprie este bine sa scrii un CD la viteza cea mai mica pe care o suporta, 1x, 2x.

CristianTM.
Skip ads

  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
octamar2002 a scris:Care este viteza maxima de citire a unui CD navigatie de catre unitatea CD Navi 70? 2x, 4x, 8x...
Sau altfel spus, pana la ce viteza putem arde un CD cu navigatie astfel incat sa poata fi citit de CD Navi 70 fara sa se blocheze?

E cam off-topic intrebarea ta dar am sa iti raspund: nu stiu care e viteza maxima de citire si nu cred ca scrie niciunde, dar din experienta proprie este bine sa scrii un CD la viteza cea mai mica pe care o suporta, 1x, 2x.

CristianTM.


Si mai ales nu trebuie sa il scrii multisesiune. La viteza cat mai mica (2x ii sufi) si o sigura sesiune (nu lasi discul deschis pentru a adauga ulterior informatii).

Spor
  • ray-m

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
[quote="ray-m"]Salut! am o astra h din 2008 , cu clima si GID si as vrea un CID , se potriveste CID in loc de GID ? (afiseaza CID-ul tot ce afiseaza GIDUL?)
si pretul binenteles !
Multumesc![/quote...... cred ca nu m-am adresat cum trebuie. intrebarea era pt CristianTM Smile ...scuze si multumesc !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ray-m a scris:Salut! am o astra h din 2008 , cu clima si GID si as vrea un CID , se potriveste CID in loc de GID ? (afiseaza CID-ul tot ce afiseaza GIDUL?)
si pretul binenteles !
Multumesc!

Intrebarea era fara sens, dar vad ca inisisti, CID-ul e cel mai performant normal ca afiseaza TOT ce stie GID-ul si inca si in plus. Un CID de Astra-H pret min. 300 Euro. Daca ai CD70 NAvi iti va trebui si cablu RGB si binenteles se schimba rama din jurul display-ului, cea de GID cu cea de CID. Daca nu ai CD70 navi, nu iti mai trebuie cablu RGB.

CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fiindca am primit foarte multe telefoane pentru procurarea cablului RGB pentru Astra-H/Zafira-B tin sa precizez ca cel de Vectra-C/Signum nu se potriveste datorita lungimii. Cel de Vectra are 40cm lungime cablul. Daca vreti sa il puneti pe Astra-H/ Zafira-B FARA sa il prelungiti nu o sa ajunga sau va procurati cel original, personal am avut, dar nu l-am masurat, cred ca e cu vreo 40cm mai mult, adica dublu !

CristianTM.
  • nydu2008

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ray-m, eu nu am stiut de compatibilitatea intre cid si cd30mp3....
am cumparat cid, , aveam un gts 2007, cu cd30 si bid...
le-am imperecheat la maiandrei pe tech 2 (50 ron), si au mers perfect ! isi merita fiecare banut cid-ul , arata super in masina...
bineinteles, la sfaturile lui cristiTM...care m-a ajutat cu cateva nelamuriri care le aveam...
  • Sir_John

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut cristi. sunt destul de mic pe aici asa k ...imi poti spune daca pot schimba cdr2500 de pe al meu vectra c cu un cd50 phone si respectiv ce implica asta?(are nevoie de imperechere, respectiv un cost aprox.)
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salut #Sir_John
Poti sa schimbi CDR2005 with CD50 Phone cu specificatia ca trebuie sa schimbi si display-ul, sa tragi fire in plus, sa schimbi conectorii, sa montezi microfonul in tavan, sa ii tragi fire, sa le iei gata imperecheate, daca nu sa le imperechezi cu un Tech2 si cu codul lor de securitate si la sfarsit binentels NU O SA MEARGA comenzi pe volan si nici BC (Computer de Bord) si nici CC (Check Control) din cauza ca am scpus-o de N-ori sistemul CD50 Phone e full CAN Bus, CDR2005 NU E !

CristianTM.
  • Sir_John

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mersi mult. vad ca e bataie de cap. si atunci ce m-ai sfatui sa -i pun, sa am mp3?... si desigur sa nu am atatea batai de cap.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR