Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna.
Sunt posesor al unui Opel Frontera B 1999, x22dth. De 3 saptamani a inceput la rotile din spate sa se auda niste trosnituri , (tronc-tronc-tronc), in special se aude cand plec cu ea de pe loc virata, ce poate fi?

In mers drept sau si in viraje nu se aude nimic, doar la plecari si cand urc o panta in curba.

Sa fie din grup?

Sau rulmentii de la roata?

Daca e din grup cumva satelitii, se pot regla, mai apropia, mai strange?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai diferential cu alunecare limitata si sa se fi stricat. Schimba-i uleiul in grup si vezi daca mai face. Uleiul sa fie special pentru diferentiale cu alunecare limitata LSD (limited slip diferential)
Arata cam asa:

  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Posibil sa ai diferential cu alunecare limitata si sa se fi stricat. Schimba-i uleiul in grup si vezi daca mai face. Uleiul sa fie special pentru diferentiale cu alunecare limitata LSD (limited slip diferential)
Arata cam asa:



Ms pt raspuns, dar daca e stricat cu zici, ce se poate face, se pot schimba piese sau cu totul, aici chiar nu ma pricep, nu stiu cum functioneaza.

Mai precizez ca am desfacut o data surubul de la grup ca sa verific nivelul si am gasit pilitura pe el, ca stiu ca are magnet in cap.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Schimba-i uleiul si daca nu mai face mergi asa.
De reparat se repara dar nu stiu daca se merita. Piesele pentru un L.S.D. (fara pinioane si sateliti) sunt in jur de 1000 EUR.
Skip ads

  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Schimba-i uleiul si daca nu mai face mergi asa.
De reparat se repara dar nu stiu daca se merita. Piesele pentru un L.S.D. (fara pinioane si sateliti) sunt in jur de 1000 EUR.


Cu greu am reusit sa fac rost de acest tip de ulei cu insemnul LS, si doar de la Valvoline am gasit.
Vineri imi ajunge si dupa ce il pun revin cu rezultatul. A costat 66lei 2l trimis prin Posta Romana. Deocamdata multumesc pt ajutor d-nule Stelea.
  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am montat uleiul si am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare pe spate si de atunci nu se mai aude nici un zgomot.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pai spune-ne si daca mai functioneaza LSD-ul? l-ai probat?
  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
kriu a scris:pai spune-ne si daca mai functioneaza LSD-ul? l-ai probat?


Pai nu stiu, cum sa-l probez?
Eu doar am urmat indicatiile cu schimbarea uleiului pt a face sa dispara acel zgomot, care din cate cred eu se datora in mare parte bucselor de la bara stabilizatoare care erau varza.
Zgomotul era de la roata din stanga , am suspendat masina si am probat, am desfacut si grupul si nu e nici o urma de uzura in el.
Cu siguranta a ajutat si uleiul, pt ca lucreaza mai bine grupul si astfel nu transmite miscari bruste catre roata, e f bine sa respecti indicatia uleiului, cel putin la grupuri ca sa nu produci uzura prematura.
Spuneti-mi cum se probeaza, pt ca nu prea inteleg ce tre sa fac.
Ms!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Suspenzi una din rotile de pe spate (foarte putin) si incerci sa pleci de pe loc fara sa cuplezi fata. Daca pleaca, inseamna ca functioneaza, daca roata suspendata se invarte si masina sta pe loc, inseamna ca nu mai functioneaza.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu tocmai ce am verificat-o pe a mea (cea care am achizitionat-o recent) si nu vrea sa plece... fostul proprietar se lauda ca a schimbat toate uleiurile si nu l-am crezut, dar acum il cred.
nu-mi intra bine nici in viteze pentru ca a bagat castrol de cutie, si la diferential la fel- 80W90! (asa i-au recomandat mecanicii)
sper ca dupa ce schimb uleiurile sa mai functioneze totul cum trebuie... mai ales lsd-ul...
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit! Very Happy
Am si eu aceeasi problema ca Stefan, in plus am observat ca daca e rampa si iau virajul accelerand mai tare se simte o vibratie relativ puternica. Daca dau marsarier, la fel cu rotile virate, se aude cum ceva "bate" in butucul rotii din spate.
Mentionez ca prima data s-a auzit cand cineva a mers cativa metrii cu masina pe reductor, cu rotile virate, pe uscat... ceea ce nu e bine... si am banuit ca s-au dus satelitii...
Prima data o sa incerc sa schimb uleiul de la diferential, si sunt interesat sa stiu cati litrii intra.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1 litru pe fata si 1,9 sau 2,3 pe spate.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare, "declar" ca nu am precizat ca este vorba de un frontera A 2.3 deoarece nu am vazut ca scrie "Frontera B" la titlul topicului... Embarassed
Totusi, rog pe cineva sa imi spuna daca se foloseste acelasi ulei in aceleasi cantitati, ca sa nu mai postez altundeva. Multumesc! Mr. Green
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da. E valabil ce am scris mai sus.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Stelea.
  • petry balea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna am si eu un frontera din 96 cu g80 pe tablita scris si diferential lsd ,,pana acum am avut 75w80 in el ulei de diferential normal ieri am dar drumul la ulei
am desfacut capacu spate de la diferential am curatat cat am putut inainte de al desface am spalat cu morotina in el si invartit la mana
sa se spele bine de uleuil vechi am sters tot ce am putut dar fara sa demontez coroana si am pus ulei 80w90 ls gl5 il el 2.4l si cred ca in zadar caci l-am scos afara din service am suspendat o roata dar in zadar poti sa il tii 1 zi intreaga asa cu a 5 si nu pleaca .
As avea o intrebare sa fie de la uleuil vechi ,,trebuie sa desfac coroana sa curat chiar si discurile ce sunt in autoblocabil,,,,sau nu merge din cauza ca a avut ulei necrorespunzator inainte ..astept opinii si pareri las si un nr de telefon daca e cineva interesat si stie ceva detalii privind situatii asemanatoare .
ROG SERIOZITATE NR DE TEL 0751956061
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca tu vrei raspunsul pe tel.,mai ai de asteptat..Momentan HOT-LINE nu merge.Ia legatura cu admin sa-i dea drumul.
Nu trebuie sa-i desfaci nimic.Trebuie doar sa-i bagi uleiul care-i trebuie,si daca ai noroc,pleaca singur,dupã cateva zile/saptamani.Asta daca nu s-a defectat iremediabil cat timp a avut uleiul care nu trebuie.Dupa ce-si da drumul,il mai schimbi uleiul odata.
P.S.-nu stiu cum l-ai probat tu,dar daca ridicata pe elevator,se invart ambele roti in aceeasi directie,merge.Daca se invart in sens opus,nu merge.Mai lasa-l si poate se rezolva.Si nu stiu daca ai facut bine spalandu-l cu motorina.

uleiul care ii tb.arata asa,conform pozei pusa de @stelea

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si nu uita ca LSDul ajuta in sarcina mica, ca daca pe o roata ai aderenta 0 si alta 100% si in fata ai un mal arbupt, nu va functiona cum te astepti...
Al meu a avut uleiul negru in el si evident nu functiona, am schimbat uleiul cu cel recomandat si abea dupa cateva luni a inceput sa functioneze, dar nu " ca nou"...
A, imi place cum suma expresia " rog seriozitate", nu stiu la ce ai vrut sa te referi dar nu cred ca suna cineva de pe club la 2 noaptea sa faca misto Laughing
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca a ramas setat pe anunturi de gen vand/cumpar, si a postat si aici la fel.... ROG SERIOZITATE
Colegule , aici NU e cazul, ca seriozitatea se 'simte', nu se cere.
  • relutzuneagu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai la grupul cu lsd nu intra doar 1,9l de ulei? La mine cel putin asa a intrat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR