Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Astazi am inlocuit filtrul de polen la un OPEL ASTRA G 2.0 DTI si am urmatoarea problema, bineinteles solicit si ajutor cu multumirile de riguare.
In momentul in care am desfacut caseta cu filtrul de polen am observat ca acesta era umed si in acel compartiment se gasea apa.
Din cate stiu trebuie sa existe o conducta care sa duca in afara apa ce se formeaza in urma folosirii AC-ului.
Stie cineva pozitia unde se gaseste acea conducta, daca este infundata cum poate fi desfundata si daca aceasta operatiune de desfundare se face din interiorul masinii sau sub masina.
In urma acestei reparatii am observat ca butonul de langa AC , cel cu recircularea aerului din interior nu mai functioneaza si nici motorasul de la aeroterma posibil sa fi atins anumiti senzori.
Puteti sa ma ajutati si cu aceasta problema ?
Multumesc foarte mult.
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ciulian_a a scris (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6599&postdays=0&postorder=asc&start=0)

Salut!
Poti sa ajungi la vaporizator daca demontezi torpedoul.
Dupa ce ai dat torpedoul jos, in dreapta lui gasesti un capac dreptughiular de plastic, care este prins cu niste cleme sau suruburi(depinde de modelul masinii).
Scoate clemele, deschide capacul si ajungi la filtrul de polen.
Vaporizarorul se afla in spatele filtrului de polen.Daca il scoti o sa-l vezi.
Sub vaporizator sa afla un fel de tavita de colectare a condensului.Tavita are o teava de scurgere.Suie masina pe rampa si uite-te sub ea cam in dreptul vaporizatorului.(nu mai stiu daca trebuie dat scutul jos)Incearca cu o tija ceva sa desfunzi tubul...
Daca este infundat se poate sa curga apa din tavita in masina.Da drumul la AC si pune mana pe teava de drenare o simti, coboara de la tavita in jos.Vezi daca nu este umezita....
Succes!

Asa ca.....
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
incearca sa misti usor de mecanismul motorasului si isi revine. pentru ce perioada... nu stiu! Smile dar sa fi si cu becul aprins la recirculare
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Da am observat si eu ca atunci cand misc servomotorul acesta functioneaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR