Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Uff. Scump. Am gasit pe internet jante pe 17" din aliaj la 389 RON bucata de la RIAL iar dupa configurator si dimensiuni se potrivesc la Insignia.

Niste exemple pentru gume:
Dunlop Winter 3D ► 670 RON
Pirelli Winter Carving ► 402 RON
Michelin Alpin A2 ► 750 RON

Am si eu o mica curiozitate. Ce parere aveti despre Nokian? Am observat ca nu sunt foarte scumpe si am dubii.


Nokian sunt cele mai bune cauciucuri de iarna pe care le-am avut (am mai avut Continental, Michelin si Good Year, pe Peugeor, Passat si Renault. Nokian am avut pe toate cele 3 masini). SUnt pentru clima nordica (mocirla) si pe zapada sunt excelente. Pe gheata, ca toate cele, te ajuta doat tzintele (care la noi nu sunt permise cred).
Skip ads

  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am pus si pe pagina anterioara un link cu note pentru diferite marci de cauciucuri, dar vad ca nu a observat nimeni si tot va intrebati care marci is mai bune. Mai pun un link, chiar daca nu sunt testate cauciucuri pe dimensiunea celor de la insignia nu cred ca variza mult performantele de la o marime la alta, nici eu nu stiu germana dar se intelege ce vor sa zica cei de la ADAC.
http://www.youtube.com/watch?v=SrCGm4QulD0
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:

Pe ce site?


Pe site-ul http://www.anvelopejantepromotii.ro/ Am incercat sa-ti trimit PM dar nu pot pentru ca nu am suficiente mesaje. Sper sa nu considere adminii ca fac reclama. Rolling Eyes

Multumesc pentru raspunsuri legat de gumele Nokian. Pe ADAC.de am vazut ca au luat 3/5 (5 insemnand deficient) iar cele mai bune 2/5 deci tind sa cred ca sunt ok. Razz
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:
vectragts1 a scris:

Pe ce site?


Pe site-ul http://www.anvelopejantepromotii.ro/ Am incercat sa-ti trimit PM dar nu pot pentru ca nu am suficiente mesaje. Sper sa nu considere adminii ca fac reclama. Rolling Eyes

Multumesc pentru raspunsuri legat de gumele Nokian. Pe ADAC.de am vazut ca au luat 3/5 (5 insemnand deficient) iar cele mai bune 2/5 deci tind sa cred ca sunt ok. Razz


Sa stii ca pe site-ul ala nu sunt actualizate preturile asa ca e mai bine sa dai un telefon.sunt preturile de anul trecut cred.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
si eu astept sa vina o Insignia si preventiv am aruncat la preturile anvelopelor si jentilor.
A mea va veni cu 245/45 r18 si pretul pentru anvelopa si jeanta e cam piperat pentru dimensiunea asta.
Din cate vad dimensiunile acceptate ar fi
215/60/r16 jeanta 16*6.5
225/55/r17 jeanta 17*7
245/60/r18 jeanta 18*8

Pe siturile din ajara preturile anvelopelor/jentilor este semnificativ mai mic decat cele de pe piata interna.
Tentatia ar fi de a vorbi cu cineva din Germania sa le ia de acolo si sa le puna pe posta.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
245/60/18 nu exista Sad

205/60 R16 5)
215/60 R16,
215/55 R17 5),
225/55 R17,
225/50 R17 5)6),
225/45 R18 5)6),
235/45 R18 5)
245/45 R18,
245/40 R19 6),
245/35 R20 6)
5) Admise numai ca anvelope de iarnã.
6) Variantã rigidizatã (XL).
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Sa stii ca pe site-ul ala nu sunt actualizate preturile asa ca e mai bine sa dai un telefon.sunt preturile de anul trecut cred.


Am tinut cont de pontul tau si m-am interesat pe alte site-uri.

Am gasit jante de aliaj pe 17" de la EURORACING diverse modele de la 350 la 400 RON.
Cele de la RIAL care ma interesau pe mine le-am gasit la pretul de 475 RON si variaza cu +100 RON diferenta in functie de site. Ai avut dreptate si iti multumesc de informatie.

Anvelopele de iarna din pacate nu scad sub 600 RON bucata pe mai toate site-urile. Crying or Very sad

Un articol interesant cu topul anvelopelor de iarna:
http://www.drive-test.ro/st...oi-si-second.html
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca eu o sa iau pe 16.E criza Shocked
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Scuze, era vorba de 245/45/R18 18*8
Eu m-am oprit la maximul la care imi vine dotata masina(echiparea cu optionale ma duce la astfel de anvelope, eu le-as fi preferat din punct de vedere al costurilor pe cele de 17); mai sus oricum nu ma duc.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salut.
Scuze, era vorba de 245/45/R18 18*8
Eu m-am oprit la maximul la care imi vine dotata masina(echiparea cu optionale ma duce la astfel de anvelope, eu le-as fi preferat din punct de vedere al costurilor pe cele de 17); mai sus oricum nu ma duc.


Cu 18" a venit si a mea, insa pretul jantelor pe 16 cu tot cu anvelopa e mai mic decat al anvelopelor de iarna pe 18.Nu trebuie sa schimbi anvelopele de 2 ori pe an luand si punand pe janta. si cred ca iarna e mai avntajos sa ai gume mai inguste, mai ales daca mergi la munte Razz
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Tu la ce pret te-ai gandit? Ca poti gasi pe la 800€ jante de aliaj pe 17" + gume.


un link, ceva ?
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dante66 a scris:
un link, ceva ?


Pai am scris mai demult site-ul pe care l-am consultat insa vectragts1 mi-a spus ca nu au preturile actualizate. Asa ca am inceput sa rasfoiesc site-urile care se ocupa cu asa ceva si am ajuns la urmatoarele concluzii pentru ce caut eu (225/55 R17):

Anvelope

Daca vrei sa cumperi niste anvelope decente, nu neaparat cele mai bune, trebuie sa te pregatesti sa scoti din buzunar intre 500 si 700 RON. Exista si variante mai ieftine de la Nankang (parca asa se scrie) insa sunt niste anvelope proaste (350 RON).

Jante

Daca nu te prea intereseaza calitatea si vrei sa scapi ieftin exista jantele KM (Kormetal) turcesti. Dupa ce m-am interesat mai mult despre ele am aflat ca sunt cazuri in care unele modele se deformeaza. Personal am pus pe fosta masina jante KM si au fost ok insa problema este ca odata cu cresterea in diametru a jantei apar si problemele relatate mai sus (pentru acest tip de jante).
Daca totusi vrei ceva mai bun, un site cu preturi mai mici (din cate am observat pana acum) este: www.altuning.ro

Site-ul pe care l-am frunzarit inainte sa fac afirmatia citata de tine este: www.anvelopejantepromotii.ro
Din pacate nu am sunat sa aflu daca preturile afisate sunt actualizate deoarece nu sunt in tara, insa dupa ce m-am uitat si pe alte liste de preturi tind sa cred ca nu sunt.

In momentul de fata ma gandesc ca sunt 2 optiuni;
1. Platesc intre 900 si 1100 € pentru toata distractia si am ceva nou si bun.
2. Cumpar anvelope de iarna noi (nu este bine sa te joci cu cele sh) si caut niste jante ok sh

Pretul jantelor cred ca va ramane acelasi insa sunt sigur ca pretul anvelopelor se va schimba deoarece magazinele nu si-au facut stocul de iarna. Parca prin noiembrie incep si promotiile....nu sunt sigur.

Daca cineva are ponturi legate de acest subiect (magazine mai ieftine, momentul cel mai oportun sa cumperi anvelope etc.) sa nu va sfiiti Smile
Skip ads

  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu ma gandesc la niste jante de tabla pe 17'' (dar ca pana acum nu am gasit decat pe 16'') si la nistte cauciucuri de iarna noi. De aceea am intrebat de link.

Am intrebat la Radacini de Rotile complet echipate pentru iarna de la Opel pentru INSIGNIA, preturile sunt cam asa:
http://www.opel-accessories...cle_name=Insignia

- 17 inch Complete Design Steel Wheel with Winter Tire - Cauciuc Semperit Speed Grip - Janta de tabla de 17" - Capac : pret site: 184.03 Euro; pret Radacini: 1100 Lei (fara TVA);

- 17 inch Complete Design Steel Wheel with Winter Tire - Cauciuc Dunlop Winter Sport - Janta de tabla de 17" - Capac : pret site: 207.56 Euro; pret Radacini: 1280 Lei (fara TVA);

Adaosul dealer-ului este destul de nesimtit.

Mai caut pe net jante de tabla de 17'', daca gasesc ceva op sa postez link-ul.
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uite pe la ce preturi am gasit jante de tabla pe 17: http://www.anvelopeexpress...._lista&f_R=17
Cum noi avem nevoie de 5x120 inseamna ca merg cele de BMW sau VW care depasesc 450 RON. De banii astia gasesc jante din aliaj deci nu cred ca se merita de tabla la acest diamentru. Poate pe 16" iesi mai ieftin dar nu pe 17".
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gata ! Poate sa vina iarna ca mi-am tras rotinoi. 4 roti 225 cred ca r55 dar nu sunt sigur pe 17'' (recomandate de opel Germania) cu cauciucuri Continental Wintercontact TS810S
Toate au costat cu tot cu montat 1100 Euro. La prima ninsoare le-am si dat un cox.
  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cine imi poate spune cum se comporta cauciucurile Continental WinterContact Ts 810S ? Testele le-am studiat de vre-o luna incoace, dar as vrea un feedback de la cei care au avut masinile "incaltate" cu asemenea gume. Am gasit la 1000 Ron/Buc si sunt la marimea 245/45 R18. Oare merita banii sau mai bine 100-200 in plus si iau Michelin? Mentionez ca fac cam 3500km/luna cam 60% exterior--40% oras.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce dimensiuni aveti trecute in talon sau in carte,ca eu inca nu am nici cartea venita ?
  • spark

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mikorokotroko a scris:sunt la marimea 245/45 R18


potrivit Opel pt 245/45 R18 nu pot fi folosite lanturi.

Eddie a scris:Ce dimensiuni aveti trecute in talon sau in carte,ca eu inca nu am nici cartea venita ?


http://www.opel.de/res/down...eifen-katalog.pdf
incepand cu pagina 195
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc,dar ma indoiesc ca atunci cand te opreste un politai sau la ITP la 2 ani sa caute pagina asta de net,el se uita pe talon sau in carte,ce scrie acolo,trebuie sa fie pe masina...deci,ce dimensiuni sunt scrise in talon sau in carte ?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am in carte
205/60/16
215/60/16
215/55/17
225/50/17
225,235,245/45/18
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR