Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Michelin Alpin 5
intodeauna daca poti sa iti iei o marca de renume ia-ti..
acuma sincer si eu de ex pe alea de vara mi am pus GOODRIDE si is f multumit de ele, dar asta pt ca la 18" eu am dat 2 jumate/ buc si DUNLOP erau 7 jumate/buc..
din cate am inteles singura lor problema e ca se duc rpd...dar si daca le tin 2 ani tot o sa fie ok din pct de vedere al costurilor
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca Nokian nu este de renume?
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
comparativ cu Michelin .. nu sunt de renume
cele mai bune firme de anvelope eu zic ca sunt urmatoarele:
Continental
Michelin
Dunlop
Pirelli
Bridgestone
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pai si sa inteleg din postul tau ca Nokian, pentru cauciucuri de iarna, nu este o marca de renume? Nu mi se pare asta nici pe de parte.

Test ADAC 2016, marimea 225/45R17 H aici
Nokian WR D4 e al 6-lea cauciuc. Alpin nu este in lista (nu l-au avut in test sau poate nu exista dimensiunea asta nu stiu de ce nu apare)

Test ADAC 2015, marimea 205/55R16 H (una foarte uzuala pentru multe masini) aici
Nokian WR D3 (modelul vechi) e numarul 4 in clasament, Michelin Alpin 5 e numarul 12 in clasament.

Pe Yaris (masina de oras) am Firestone Winterhawk 3 setul de iarna si am fost extrem de multumit cum s-au descurcat (vazusem multe review-uri bune dar nu ma asteptam sa performeze atat de bine) - au avut si un pret bun de achizitie.

In alta ordine de idei, eu imi voi da comanda de 4 cauciucuri Nokian WR D4 225/55/r17 pentru Insignia zilele astea si sunt sigur ca nu o sa imi para rau. Dar cum nu am avut pana acum nicio tangenta cu ele nu pot sa imi dau cu parerea obiectiv vorbind, doar ce gasesti pe internet si singur @CCiprian


Ultima modificare facuta de sadcozma la Joi 06 Oct, 2016 12:33 pm
Skip ads

  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Hei, serios, nu vreau polemici. Doar pareri , cat de cat avizate. M-am tot uitat pe net, am studiat si am o dilema....ca nu stiu pe care sa merg. De acord ca Michelin e ok, de vara am Michelin Primacy 3, si sunt... perfecte pentru mine. De iarna insa...nu stiu....Nokian, personal, dupa studiu si rezultate de pe net, sunt destul de bune - overall, Nokian este cu DOAR 3 puncte sub Alpin 5 ( din vreo 200 posibile) .
Multumesc frumos.
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si eu la Nokian ma gandesc. Din ce tin minte eu la cauciucuri pentru iarna extrema sunt cei mai buni. Astea pentru noi sunt pentru iarna blanda, dar iti faci treaba cu ele usor. Pana la urma nu o sa mergi cu Insignia la tara, prin zona Buzaului ( unde in fiecare an ii ingroapa in zapada si nu ies de acolo nici 4x4 ). Eu chiar ma gandeam la ceva marci mai ieftine, doar ca eu nu merg incet nici iarna si prefer un cauciuc de firma, care sa fie bun si pe drumui umede, nu doar sa ma scoata din zapada. Sunt facute de Finlanda si daca aia nu stiu ce inseamna zapada si frigul....Cine mai stie Smile
  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cei de la Nokian au fabrica si in Rusia
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chiar crezi ca mai conteaza unde au fabrica?
Cat crezi ca o sa te tina? O viata?
Sa fim seriosi, cam dupa 4 ani se intaresc si nu mai "raspund" cum o faceau in primii ani.
Eu am Nokian de aproape 4 ani pe rotile de iarna si pot spune ca s-au comportat excelent, atat pe asfalt(85%), cat si pe zapada(15%)...., daca as fi locuit in alta zona(de munte), rapoartele ar fi altele...
Ca sa nu o mai lungim...Nokian isi merita banii, altfel spus raportul pret/calitate este cel mai echilibrat...
Vrei premium..., foarte frumos..., dupa 4 ani tot acolo ajungi...
Bafta in alegerea pe care o vei face...
Skip ads

  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Gyzmo, a fost doar o completare. Nu am sustinut ca nu este ok. Personal, atata timp cat raportul pret / calitate e ok, sunt de acord cu acordarea unei sanse si altor producatori ( nu ma refer doar la cauciucuri - ci in general). Concurenta este benefica pentru toata lumea si cheia progresului in toate domeniile. De asta am si cerut pareri. Poti sa-mi spui eventual ce model de la Nokian ai?
Multumesc
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat 4 continental sport contact 5 le-am montat pe un seria 5 f10 iar la 180 nu puteam tine masina pe sosea de la trepidatii... le-am dat jos le-am trimis la garantie iar 2 din 4 aveau calea de rulare deformata ... asta apropo de top cauciucuri se intampla si la case mai mari. Eu la opel astra g am Lassa de iarna si goodyear de vara ... ambele seturi au 2 ani la activ ... nu am ramas nici inzapezit si am fost si la sky si nici nu am pierdut aderenta pe umed sau uscat ... dar daca aveti bani de aruncat JUST DO IT
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nokian WR D3...
Acum am vazut ca au aparut "upgrade"-uri...
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Si eu tot Nokian am, WRA3, excelente
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Scuze, si eu tot WR A3 am ...
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Azi am intrat si eu in posesia unui set Nokian WR D4....am observat ca producatorul aloca clasa A pentru aderenta, B sau C pentru conum(aici nu prea ma intereseaza). Astept sa le montez.
P.S.: Nokian WR G2 am avut inainte si am fost desstul de multumit!
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
@CCiprian, ce preturi ai gasit?
  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Michelin : intre 650-900 RON
Nokian : intre 500-600 RON
DOT-ul pentru ambele marci : jumatatea lui 2016. NU pretul ar fi problema... cu un mic efort se poate gasi si un Michelin la 650 RON (care ar fi cam la maxim pentru Nokian). Vreau doar sa fac alegerea "cea mai buna". Majoritar o sa merg in oras, ceea ce nu cred ca ar fi o problema cu nici una dintre marci, dar o sa fac si drumuri afara (gen Cosava - limita HD/TM, Hateg, Muntele Mic, Semenic). Acuma unii s-ar putea sa-mi zica lanturi. Am si lanturi. Pentru munte, daca e nevoie le pun, dar nici nu as prea vrea: pune lanturi / da jos lanturi, mergi 10 km, pune lanturi, da jos lanturi. Nu sunt pilot de raliu Smile, nu vreau sa scot "timp bun", vreau doar siguranta.
Ca si o nota personala, din ceea ce am vazut pe internet si pe youtube (unde Nokian chiar sta bine), profilul , dantura, imi place la nebunie cea de la Nokian. In balanta, sta experienta cu Primacy 3 de vara...care sunt ..impecabile...pe ploaie, pe caldura, asfalt umed, pietris (prin Romanica). Siguranta, stabilitate, tot ceea ce vrei ( nu vreau sa se considere reclama...dar chiar sta masina extraordinar).
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca iti zic sa treci pe Nokian fara a sta pe ganduri, probabil o sa zici ca "imi laud marfa". Insa am fost foarte forte multumit de primul set atat pe oras cat si la munte
  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
x alladin_allibaba : stai linistit nu zic. Asta e si ideea sa adun pareri. Merci!
  • Symy_Maryus2987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare ! In carte am 215/60 R16 V95 ...sunt cam greu de gasit anvelope cu indicele de sarcina 95 si cel de viteza V...pot pune anvelope cu indice de sarcina si viteza diferit de cele din carte ? de ex : 215/60 R16 99H sunt mai usor de gasit ...? O dupa amiaza placuta va doresc Smile
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat Nokian WR A3 245/45/18. Ca concluzie sunt foarte ok pe uscat si umed, a nins un pic in Sinaia, dar nu s-a depus pe asflat ( am fost weekendul asta si erau -1, 0 grade ), de zapada nu stiu pentru ca inca nu avem Smile Imi plac mult pentru ca sunt silentioase, nu prea le auzi ( pentru mine e foarte important avand in vedere nivelul slab de izolare fonica la Insignia ) Sad . Revin cu un review daca prind vre-o zapada anul asta Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR