Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • TiempoLegeng

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce stergatoare folositi?am un opel vectra b dar nu sunt incantat de stergatoarele pe care le am.Am avut bosch care erau originale si nu aveam probleme dar acuma cand am fost nevoit sa le schimb din cauza unor mici conflicte (din cauza locurilor de parcare care sunt atat de multe in buc....)stergatoare care le am fac foarte mult zgomot si nu sterg nici bine....sunt mai bune cele flat?ce recomandari aveti?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
TiempoLegeng a scris:Ce stergatoare folositi?am un opel vectra b dar nu sunt incantat de stergatoarele pe care le am.Am avut bosch care erau originale si nu aveam probleme dar acuma cand am fost nevoit sa le schimb din cauza unor mici conflicte (din cauza locurilor de parcare care sunt atat de multe in buc....)stergatoare care le am fac foarte mult zgomot si nu sterg nici bine....sunt mai bune cele flat?ce recomandari aveti?

Adica ti le-au furat? Shocked
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
initial am avut intentia sa imi iau si eu ceva mai de firma ... bosh sau valeo ... insa pana la urma am zis sa incerc mai intai cu ceva ieftin. asadar, mi-am luat pt parbriz niste stergatoare din alea ieftine din cora ... tudor parca se numeau. 10-15 lei e unul. le-am luat toamna trecuta ... si spre surprinderea mea au rezistat eroic iarna (chiar daca le foloseam de multe ori sa degrivez parbrizul de zapada inghetata care nu se lua din prima). le mai am si acum, si sterg binisor. ma incumet sa intru si in iarna asta cu ele Smile)

pentru luneta (am break) nu am gasit stergatoare ieftine in supermarketuri la dimensiunea care imi trebuie (cele mai mici le-am gasit la 14", iar mie imi trebe de 13,4" parca Very Happy), asa ca am cumparat unul de la bosh la vro 25 roni.
  • TiempoLegeng

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@valix,

am un prieten care si-a luat unele din real si a zis ca sunt foarte bune ba chiar le-am si vazut si auzit....nu faceau zgomot nici pe geamul uscat.....o sa il intreb ce firma erau poate ma incumet sa iau din alea

Negreanu a scris:
TiempoLegeng a scris:Ce stergatoare folositi?am un opel vectra b dar nu sunt incantat de stergatoarele pe care le am.Am avut bosch care erau originale si nu aveam probleme dar acuma cand am fost nevoit sa le schimb din cauza unor mici conflicte (din cauza locurilor de parcare care sunt atat de multe in buc....)stergatoare care le am fac foarte mult zgomot si nu sterg nici bine....sunt mai bune cele flat?ce recomandari aveti?

Adica ti le-au furat? Shocked


Nop, le-au rupt....:)mai grav e ca au strambat si bratul dreapta putin....in fine rromii....ce sa le ceri?




Evita te rog postarea succesiva;folosind butonul modifica. Cand ii raspunzi celui de mai sus(cu ultimul post),nu este nevoie de citarea lui. Wink

Editat de CapellaCt



Ultima modificare facuta de TiempoLegeng la Vin 17 Sep, 2010 1:54 pm
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@TiempoLegeng referitor la problema cu zgomotul stergatoarelor,poti incerca,cu o carpa pusa pe lamela,prinzi cu patentul si tragi pe toata lungimea lamelei(repeta procedeul de cateva ori in ambele directii).
Am luat masina cu lamela rupta pe partea dreapta si am fost nevoit sa le schimb,am optat pentru stergatoare standard.Acum un an am facut trecerea la modelul ²flat² care inca rezista fara probleme.Ieri am gasit Bosch AeroTwin si le-am luat fara sa clipesc(pe 5E nu cred ca voi mai gasi).Ce nu-mi place la modelul ²flat² este prinderea,destul de grosolana...asta pentru ca nu am schimbat si bratele,la modelul de mai jos ma refer.
Click aici !
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:@TiempoLegeng referitor la problema cu zgomotul stergatoarelor,poti incerca,cu o carpa pusa pe lamela,prinzi cu patentul si tragi pe toata lungimea lamelei(repeta procedeul de cateva ori in ambele directii).
Am luat masina cu lamela rupta pe partea dreapta si am fost nevoit sa le schimb,am optat pentru stergatoare standard.Acum un an am facut trecerea la modelul ²flat² care inca rezista fara probleme.Ieri am gasit Bosch AeroTwin si le-am luat fara sa clipesc(pe 5E nu cred ca voi mai gasi).Ce nu-mi place la modelul ²flat² este prinderea,destul de grosolana...asta pentru ca nu am schimbat si bratele,la modelul de mai jos ma refer.
Click aici !

De unde ai cumparat stergatoarele la pretul asta? Sunt interesat si eu.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Eko2001ro de la Real,insa nu din tara...sunt plecat.Eu le-am luat sa fie dom`ne Smile mentalitatea 50% comunista.

M-am mirat si eu,pe raft erau agatate cu preturi de 30-35-40E si jos intr-un colt erau cutii desfacute cu pretul de mai sus...m-am uitat,erau in ordine,nu lipsea nimic de la sistemul de prindere,lamelele sunt in ordine.
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal eu am cumparat Valeo xtreme silent cu 75 ron acum 2 ani probabil acum sunt mai ieftine.. Dar inca isi fac treaba... Daca ar fi sa imi iau stergatoare tot modelul asta as alege foarte silentioase numai bine..
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat un model mai no-name din Cora ~ 15 lei bucata anul trecut. Sterg excelent, cauciucul nu a imbatranit inca, insa iarna incerc sa prea dau cu ele pe parbrizul inghetat pentru ca se ciobesc ( folosesc spray pt. dezghetat parbrizul). Oricum la pretul asta imi permit sa schimb cate 2 seturi /an dar se pare ca nu e nevoie. Din pacate nu mai stiu cum se numesc si as vrea sa-mi mai cumpar un set.
  • TiempoLegeng

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
de cele flat ce parere aveti sunt mai bune sau doar estetice?
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am luat azi din Carrefour 2 stergatoare tip flat la 17 lei bucata.Sterg exceptional de bine si nu scartaie deloc.Acum sa vedem cat ma tin.Bafta tuturor. Si pe spate am schimbat doar lamela cu una noua.
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am luat acum 6-7 luni valeo normale nu flat; s-au dus deja ambele....fara sa apuce sa intre in zapada
cred ca ma bag la no name
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
yo am niste champion inca isi fac treaba
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
chiar zilele trecute am cumparat de la un supermarket niste stergatoare nemtesti, sterg bine, nu fac niciun fel de zgomot, sunt multumit de ele. arata ca cele originale cu care vine masina.
  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu de 1 an folosesc stergatoare din "carefura" la 15 lei perechea......la cat sunt de ieftine tin surprinzator de mult.....le am din martie si inca se comporta bine, fara urme....doar ceva zgomot usor cand e uscat parbrizu
  • c@t@lin

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat de curand niste stergatoare nemtesti din Careffour, Alco, grafitate, mi se par foarte bune pentru 20 ron perechea.
  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am stergatoarele originale. Doar de cate ori se strica lamele le schimb cu altele noi , nu stiu daca sunt ceva firma lamele dar sunt exact ca cele originale, aceleasi striati, si sterg foarte bine pe timp de primavara, vara , toamna. Iarna am o problema cu ele, ingheta , cum sunt cutate ca sa nu sara sau sa nu scartaie pe parbriz, intre ridurile acelea intra zapada sau apa si inghetat si nu mai fac fata cum trebuie.Nu am gasit inca nici o solutie ca sa nu ighete , de altfel sunt minunate si le am de apropae un an si inca nu am probleme si a fost doar 7 lei perechea de lame de la un magazin auto local.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cele din cora , carrefour tin 6luni -1 an, sterg foarte ok.
Prefer sa nu dau banii pe bosch , valeo , fiindca in 2 ani mi-au furat 2 randuri de stergatoare, si decat sa pierd 150ron mai bine pierd 30 .
  • cristi_b21

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am luat din Kaufland marca lor proprie K-Classic 8lei/buc.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da sunt foarte bune. am pe masina de serviciu dinalea, toata iarna le-am folosit, merg si acum. facute cadou de seful de coloana , ma miram eu sa fie mai scumpe Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR