Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa primesc masina saptamina viitoare si am 2 intrebari legate de costurile extra fata de pretul masinii pe care dealerul imi cere sa le achit:
1) pt asigurarea transportului masinii pina in R, peste 200 E
2) carte de identitate+securizare+covorase = circa 4.500.00 ROL
Sant aceste costuri justificate/obligatorii/normale?
Va multumesc daca puteti sa imi raspundeti in weekendul acesta.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de dealer ...
In principiu, taxa de asigurare a transportului este tzeapa. Asta este problema trasnportatorului / dealerului sa o plateasca. Stai linistit .. oricum este inlcusa in pretul pe care l-ai platit la masina, asa ca refuza sa o platesti.
Taxa de inmatriculare, este justificata, la toti trebuie sa o platesti .. insa nu mi se pare normal sa iti puna si covorasele pe gat .. incearca sa le refuzi, sa vezi cat de jos coboara cu taxa asta. Daca ar fi un dealer care s-ar respecta, covorasele ti le-ar face cadou. Apropo : de la ce dealer ai luat masina, si de unde ?
  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am semnat deja contractul (unde apare referirea la aceasta suma) si am dat un avans. Cred ca e prea tarziu sa mai schimb ceva cu dealerul, poate doar sa reclam la opc sau la firma-mama insa nu stiu cu ce sanse... Am inteles din raspunsul de mai inainte (si din celelalte articole) care e 'miscarea', aveam de gand sa fiu 'dragut' dar acum m-am razgandit. Oricum aceasta suma a aparut doar in momentul semnarii contractului cand lucrurile se precipita si nu mai esti asa de atent. Imi pare rau ca nu am avut timp sa verific si la alti dealeri. Sper cel putin ca info sa foloseasca pe viitor altora.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
dar tot nu ai zis despre ce dealer este vorba si din ce oras. Ai putea chiar sa ne spui si ce masina ai luat, cu ce dotari, ce motorizare, etc ...
Si bine ai venit in ClubOpel. Cool
Skip ads

  • parabellum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina acum o luna si ceva, si am platit o taxa de 150 euro - servicii vamale . Inmatricularea nu mi-a fost propusa asa ca mi-am facut-o singur si a costat ~ 100 RON (inclusiv impozitul). Securizarea cartii de identitate este 10,6 RON la RAR.
Pe undeva dealer-ul incearca sa te tzepuiasca. Ti-a oferit ceva gratuit ?
Eu de ex am obtinut alarma din fabrica, mp3 player si covorase.
  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din ce am citit pina acum pe site:
Securizarea cartii de identitate este 10,6 RON la RAR,
Trusa, triunghi si extinctor de la Cora: total sub 100 Ron,
Covorase = 600 000. Hai sa zicem cu ingaduinta ajungem la 3 milioane.
Dar pina la 4,5 milioane mai e ceva...
Promotia include 3 pachete gratuite, altceva de la dealer pas.
Dupa ce vad cum sta treaba o sa pun pe site toate detaliile care i-ar putea ajuta si pe altii.
  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca diferenta ar putea include: "Trusa, stingatorul si triunghiul sunt obligatorii si trebuiesc cumparate (~1,5 mil)" dar e totusi neprofesional (daca nu sant prea idealist) ca toate astea nu sant ori incluse de la inceput in contract ori comunicate transparent in avans.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ma repet Ozone ... DE LA CE DEALER AI LUAT MASINA ? Numele lui te rog.
Cat despre triunghi / stingator .. astea sint obligatorii prin lege, iar dealerii nu au voie sa-ti bage chestiile astea pe gat la banii lor. Poti sa le spui f. elegant ca ti le cumperi singur, si ai terminat povestea.
Mai mult, in profil, te rog sa-ti treci locatia .. adica orasul de unde esti / unde te aflii . La semnatura, scrie masina si tipul de motor pe care il pe ea, ca restul, a.i. sa stim cu cine stam de vorba si despre ce vorbim.
Si pentru numele lui Dumnezeu .. scrie-ne de la dealer ai luat / vei lua masina Razz
Skip ads

  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt raspunsuri si revin cu datele cerute, masina este Astra Clasic 1.4 si 'tipografia' este la dealerul Erebus-Bucuresti. Cheltuieli extra cost masina: 1) transport + asigurare = 215 E, 2) Kit livrare = 416 RON (triunghi+trusa+stingator+covorase+nr.provizorii+carte id.+folie RAR). Nu stiu in ce masura toate aceste cheltuieli sant 'normale' dar una peste alta masina se misca bine, trebuie doar sa o mai ud.
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari si sa o stapanesti cu placere!
Te asteptam la o intalnire unde poti sa o si uzi Laughing
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ptr un Classic 1.4 am platit la dealer 600 RON cartea de identitate+numerele provizorii+folie RAR si am mai platit RCA-ul vreo 170 RON ... atat ... n-am platit nici un transport si alte de astea... si apropo, pe declaratia vamala de import, importatorul era Di-Bas Bucuresti, iar eu am cumparat masina de la AutoGlobus2000 Timisoara.
  • vyrus

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
N-ai de ce sa platesti. Pe oferta scrie "preturi CIP", nu "preturi GMSE". In caz ca dealerul n-a aflat, CIP = CARRIAGE and insurance paid. Deci nu ai de ce sa platesti transportul.

LE: scuze, vad ca discutia e destul de veche, dar informatia cred ca e utila, totusi.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vyrus a scris:N-ai de ce sa platesti. Pe oferta scrie "preturi CIP", nu "preturi GMSE". In caz ca dealerul n-a aflat, CIP = CARRIAGE and insurance paid. Deci nu ai de ce sa platesti transportul.

LE: scuze, vad ca discutia e destul de veche, dar informatia cred ca e utila, totusi.

corect..vyrus..ca sa nu mai zic ca si pretul DDP (e DDP term stands for Delivered Duty Paid and includes in its definition that the seller will deliver goods to the buyers dock with all carriage, insurance, and duties paid. DDP represents the most obligations for the seller) include asigurarea transportului, cfm Incoterms.

Deci astea sunt vrajelile dealerilor...cumparatorul nu raspunde de bun decat in momentul cand isi primeste marfa...dar deh, tzepari la greu in RO, ca doar de-aia suntem priviti ca niste **** in strainatate..rar scapi nejecmanit.
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dragi colegi, pentru lamuriri vis-a-vis de achizitionarea unui autoturism nou,apelati si la mine ...promit ca nu fac publicitate si nu vorbesc pe nimeni de rau !
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
savian a scris:dragi colegi, pentru lamuriri vis-a-vis de achizitionarea unui autoturism nou,apelati si la mine ...promit ca nu fac publicitate si nu vorbesc pe nimeni de rau !


poftiti va rog ca discutia e inceputa Laughing
  • coitus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Si pe mine m-au tepuit, mi-au bagat taxa de transport de 250 EURO, plus 2 milioane penttru numerele rosii. Acum astept sa vina masina, si apoi o sa vad daca mai trebuie sa platesc alti bani. Poti sa refuzi masina daca te pune sa platesti ceva ce nu vrei ( Adica sa iti dea toti banii inapoi) ?
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La ce dealer ati fost ?
Este foarte important.Eu lucrez la radacini aici nu se ia nici o taxa si chiar numerele sunt gratuite - de obicei !
  • coitus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La EREBUS, de langa metrou BASARAB
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Trebuia sa fi consultat forumul inaintea semnarii contractului.
Oricum ati facut o afacere buna ca ati ales aceasta marca.Poate aceste taxe se vor compensa cu niste servicii pe masura.Succes !
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Unde la Radacini lucrezi ? Cumva pe bd. Timisoarei ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR