Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Ozone

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa primesc masina saptamina viitoare si va cer 2 sfaturi:
1) Ce elemente esentiale ar trebui verificate la semnarea PV de primire a masinii?
2) Am facut greseala (clasica?) sa ma calicesc si sa aleg vopsea nemetalizata blue, se mai poate re-vopsi masina in tara? Unde, cat costa, merita?
Va multumesc daca puteti sa imi raspundeti in weekendul acesta.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Las'o asa nemetalizata ca e mai bine in cazul unor eventuale retusuri ...

In caz ca o vei revopsi toata trebuie sa te astepti sa nu'ti iasa la fel ca de fabrica , apar tot felul de defecte , incluziuni , e complicat ...

Pe partea de vopsea ai ales bine , las'o asa ca e bine cum e .... Wink
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ozone a scris:Trebuie sa primesc masina saptamina viitoare si va cer 2 sfaturi:
1) Ce elemente esentiale ar trebui verificate la semnarea PV de primire a masinii?
Va multumesc daca puteti sa imi raspundeti in weekendul acesta.


Pai in primul rand, trebuie sa te uiti sa nu fie lovita masina, vopseaua sa nu fie atinsa pe nicaieri. Apoi, uita-te la numarul de km facuti .. daca sint peste 10, ar fi bine sa intrebi de ce. Nu ca ar avea un raspuns clar, insa da bine ... Nu in ultimul rand, sa te asiguri ca iti dau cartea masinii, cartea de service, datele de pe acte sunt identice cu datele masinii (serie sasiu, serie motor, etc), si neaparat lasa dealeru' sa-ti faca o prezentare a masnii .. poate chiar un fel de training. Asculta-l ce zice ... in legatura cu perioada de service-are, erorile de pe Computer daca or sa-ti apara. Nu in ultmul rand, asigura-te ca are dotarile pe care le-ai cerut tu. Nu de putine ori s-au intamplat cazuri in care masina a venit neechipata cu toate optiunile cerute de client.
Apoi, ar fi bine daca ai face si o verificare a becurilor, semnalizatoarelor, etc ... sa fii sigur ca merg .. iar, au fost cazuri in care s-au gasit becuri nefunctionale.
  • parabellum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Verifica :
- sa iti dea o mapa cu manualul de utilizare al masinii, o carticica cu toti dealerii din Europa (Service Network), cartea de service a masinii.
- nivelul de ulei se masoara cu motorul cald, la 5 min dupa ce l-ai oprit, ca sa se scurga in baie
- eu am luat-o cu 27 km
- baga urgent benzina, ca vin cu 5 litri in ele
- sa verifici presiunea in roti
Trusa, stingatorul si triunghiul sunt obligatorii si trebuiesc cumparate (~1,5 mil)
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o de la Dibas acum o luna: nu stiu exact cata motorina avea, dar stiu ca martorul de combustibil era doar aprins, nu clipea intermitent; avea 4,4 km la bord;
mi-au explicat absolut tot, mi-au facut training, etc. Mi-au spus ca in mod normal nu mai am ce cauta pana in 15000 km la ei...Dar am o intrebare: trebuie sa verific uleiul intre timp? cum fac asta? Presiunea in pneuri cum se verifica? si unde?
  • a_stefane

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu urmeaza sa ridic masina, sper saptamana viitoare ... am auzit ca se pot face si smecherii ... cum pot sa-mi dau seama daca s-a umlat la masina ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR