Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • bbb110186

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu daca am postat unde trebuia acest subiect,imi cer scuze daca gresesc!
Mi-am luat un Vectra C de curand si are numere de Spania, ITP-ul mi-a expirat si asigurarea expira si ea lasfarsitul lunii!
As vrea sa-i pun numere provizorii, numere rosii, pot face asta daca am ITP-ul expirat?
Multumesc
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti lua nr. rosii, dar n-ai voie sa circuli fara ITP.
Masina e EURO 3, nu ? Cat e taxa ?
  • bbb110186

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si ca sa pot circula in continuare cu ea ce ar trebui facut?
da e euro 3, nu stiu exact cat e taxa, motor 2000 DTI...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa poti circula fara ITP, iti trebuie o ºtangã Laughing , dar daca iti expira si asigurarea poti circula numai pe platforma. Laughing
Taxa e cam 1700 euro.
Bafta la ITP.
Skip ads

  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru numere rosii nu-ti trebuie itp,nu mai induceti lumea in eroare Evil or Very Mad
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nel a scris:Pentru numere rosii nu-ti trebuie itp,nu mai induceti lumea in eroare Evil or Very Mad


Daca citesti cu atentie ce s-a scris mai sus, ai sa constati ca nu a afirmat nimeni acest lucru.
  • bbb110186

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
deci daca ii pun numere rosii ...ii pot face apoi itp-ul, cum se precedeaza...?
multumesc
  • vlasceanu george

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
casa ei nr rosi iti trebuie factura sau contract de vanzare pe numele tau sau dai o fuga in spania si faci si itp si asigurare
Skip ads

  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bbb110186 a scris:deci daca ii pun numere rosii ...ii pot face apoi itp-ul, cum se precedeaza...?
multumesc



ii poti scoate nr rosii de la politie fara sa ai nevoie de itp (ai nevoie de acte vanzare-cumparare,traduceri daca e cazul,brief mic(certificat inmatriculare),brief mare(carte identitate);toate in original si copie,asigurare rca pe min 1 luna,cerere tip,o taxa de inmatriculare de 13 ron la cec,o taxa de 7 ron la finante,si 45 ron pe care ii vei plati la ghiseul politiei ptr numere.
dar cel mai bine mergi la un birou de copiat acte ca stiu ei exact ce iti trebuie.
cat despre itp il vei face la rar odata cu omologarea si identificarea autovehiculului.
  • bbb110186

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am inteles...abia acum!
multumesc mult
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mergi in spania, o radiezi, apoi iti iei nr provizorii de spania pe 3-4 luni (sunt ff ieftine si poti circula oriunde in lume cu ele si in plus nu te mai ia radaru Smile) ), apoi vii in romania si dupa ce iti expira nr de spania, iei nr de romania. In toate cazurile ai nevoie de asigurare. De ITP nu te intreaba nimeni. A, ca sa iei nr si asig de spania ai nevoie doar de acte. Nu e nevoie sa mergi cu masina pana acolo.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bbb110186 a scris:am inteles...abia acum!
multumesc mult

Ca sa fiu sigur ca ai inteles (pentru binele tau) iti mai explic odata.
Poti sa-ti iei numere rosii, verzi, albastre, de Spania, de Bulgaria, de Romania, daca circuli cu masina cu I.T.P. expirat si asigurare expirata ai sanse sa iei mare amenda si sa ramai fara acte. Amenda este intre 3000 si 5000 ron.
Skip ads

  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
bbb110186 a scris:am inteles...abia acum!
multumesc mult

Ca sa fiu sigur ca ai inteles (pentru binele tau) iti mai explic odata.
Poti sa-ti iei numere rosii, verzi, albastre, de Spania, de Bulgaria, de Romania, daca circuli cu masina cu I.T.P. expirat si asigurare expirata ai sanse sa iei mare amenda si sa ramai fara acte. Amenda este intre 3000 si 5000 ron.



uff...chiar nu trebuie itp ca sa scoti nr rosii.ptr completa ta edificare mergi la serviciul inmatriculari si te lamureste exact...cu toate ca nu cred sa se fi schimbat ceva in ultimele 2 saptamani de cand am scos nr rosii.Smile
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kynio a scris:
iulian1971 a scris:
bbb110186 a scris:am inteles...abia acum!
multumesc mult

Ca sa fiu sigur ca ai inteles (pentru binele tau) iti mai explic odata.
Poti sa-ti iei numere rosii, verzi, albastre, de Spania, de Bulgaria, de Romania, daca circuli cu masina cu I.T.P. expirat si asigurare expirata ai sanse sa iei mare amenda si sa ramai fara acte. Amenda este intre 3000 si 5000 ron.


uff...chiar nu trebuie itp ca sa scoti nr rosii.ptr completa ta edificare mergi la serviciul inmatriculari si te lamureste exact...cu toate ca nu cred sa se fi schimbat ceva in ultimele 2 saptamani de cand am scos nr rosii.Smile


Colegu`, ori nu intelegi limba romana ori nu ai permis ?
Am spus (de 3 ori) ca poate sa-si scoata numere rosii dar nu are voie sa circule cu masina fara ITP si asigurare valabile. Si asta e valabil de vreo 20 de ani de cand am luat eu permisul, nu de 2 saptamani.

Daca cineva cunoaste un articol din codul rutier care iti permite sa circuli cu masina fara ITP si asigurare valabile, il rog sa-l posteze aici ca poate m-am ramolit eu.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Colegu`, ori nu intelegi limba romana ori nu ai permis ?
Am spus (de 3 ori) ca poate sa-si scoata numere rosii dar nu are voie sa circule cu masina fara ITP si asigurare valabile. Si asta e valabil de vreo 20 de ani de cand am luat eu permisul, nu de 2 saptamani.

Daca cineva cunoaste un articol din codul rutier care iti permite sa circuli cu masina fara ITP si asigurare valabile, il rog sa-l posteze aici ca poate m-am ramolit eu.

Omule aici se vorbeste de numerele provizorii (rosii) ,poti umbla cu masina cu aceste numere fara a avea ITP, nici macar nu te intreaba la politie de itp,trebuie sa ai doar asigurarea platita pe minim o luna de zile,am scos zeci de numere rosii,nu mai vorbii din auzite.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nel a scris:Omule aici se vorbeste de numerele provizorii (rosii) ,poti umbla cu masina cu aceste numere fara a avea ITP, nici macar nu te intreaba la politie de itp,trebuie sa ai doar asigurarea platita pe minim o luna de zile,am scos zeci de numere rosii,nu mai vorbii din auzite.


Daca tu crezi ca poti umbla linistit fara ITP doar pentru faptul ca nu te-a intrebat nimeni pana acum de el, e treaba ta.
Ca sa-ti dai seama care din noi doi vorbeste din auzite, citeste ce spune codul rutier:
SECTIUNEA 1
Conditiile privind circulatia vehiculelor si controlul acestora:
Art.10. - (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.

Amenda e de la 3000 la 5000 de lei - aviz amatorilor.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca esti de aceasi varsta cu mine ,nu ai 18 ani sa vorbesti din auzite ,daca aveai macar curiozitatea sa vezi cum arata un certificat de inmatriculare pentru numere provizorii(rosii) aveai surpriza sa constati ca nici macar nu are trecuta vreo rubrica unde sa scrie valabilitatea ITP Very Happy ,sunt masini aduse din germania care o data intrate in tara a doua zii li se iau numere rosii tocmai pentru a circula legal pe drumurile publice in veerea perfectarii inmatricularii adica RAR,traduceri acte , taxa auto,etc,Dupa cum se stie se pot lua de 3 ori numere rosii adica 90 de zile. Nu mai induce lumea in eroare Evil or Very Mad
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@nel
Chiar daca certificatul de inmatriculare provizorie e o simpla hartie, actele originale ale masinii trebuie sa le ai la tine ca sa poti dovedi ca verificarea tehnica este valabila.
N-ai decat sa circuli fara ITP 90 de zile daca asa iti place, eu consider lucrul asta o contraventie asa cum spune si codul rutier.
In alta ordine de idei, in caz de accident, lipsa ITP-ului valabil poate duce la intocmirea unui dosar penal.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pânã la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere ºi înmatriculare a vehiculelor competente - autorizeazã provizoriu circulaþia autovehiculelor ºi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadã ce nu va depãºi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expirã asigurarea obligatorie de rãspundere civilã pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.
DOCUMENTE NECESARE:
a) cererea solicitantului;
b) dovada încheierii unei asigurãri obligatorii de rãspundere civilã pentru prejudicii produse terþilor prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia, pe numele solicitantului;
c) dovada plãþii taxei de autorizare provizorie a circulaþiei – 8 lei (vezi ºi secþiunea Taxe ºi tarife);
d) copii ale documentelor care atestã dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e) actul de identitate al solicitantului, în original ºi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care sã ateste dobândirea personalitãþii juridice, denumirea ºi sediul, în copie;
f) dovada plãþii contravalorii plãcuþelor cu numãr provizoriu – 40 lei (se achita la ghiºeu);
g) dovada plãþii contravalorii autorizaþiei de circulaþie provizorie – 13 lei (vezi ºi secþiunea Taxe ºi tarife);
h) copia declaraþiei vamale pentru vehiculele provenite din afara UE la care se solicitã înmatricularea în România, cu excepþia primei autorizãri.
Vehiculului cãruia i s-a acordat autorizaþie de circulaþie provizorie - i se pot atribui succesiv, în aceleaºi condiþii, mai multe autorizaþii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile.
Autorizaþia de circulaþie provizorie dã dreptul titularului acesteia de a circula numai pe teritoriul României.
Autorizaþia de circulaþie provizorie ºi plãcile aferente se elibereazã pe loc la ghiºeu.
Unde vezi tu ca se cere itp valabil in legea asta? Question
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@nel
De scris vad ca nu scrie, dar ce faci daca ai nr. rosii, te opreste agentul si te amendeaza in baza:
"Art.10. - (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie".
Ii spui ca nu e valabil articolul si astepti sa recunoasca ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR