Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
y20dth...
salutare..am o intrebare la care nu gasesc raspuns, chiar daca am mai cautat..nu am gasit decat raspunsuri in contradictoriu..
uitati problema mea..
de mai mult timp , am observat ca imi baga stropi de ulei turbina in intercooler..daca desfaceam furtunul de la refularea suflantei, vedeam cu sufla aer cu tot cu stropi de ulei...
multi mi-au spus acelasi lucru, ca ar fi de la lagarele turbinei, de la segmenti, etc..m-am incapatanat ca nu credeam ca s-ar fi dus turbina...m-am documentat, am probat, si am verificat..simplu..nu are legatura cu turbina..am descoperit, ca tot uleiul pe care il arunca suflanta e din capacul culbutorilor..vine pe furtunul ce duce aerul/aburul din zona distributiei spre turbina..acel furtun s-a cam inmuiat de la atata ulei..si m-am gandit la un by-pass..in natura..sa prelungesc furtunul(dupa ce-l schimb) in jos spre scut si sa-l prind acolo de motor, sa scoata gazele afara...
....................................
intrebarea mea: Dece imi tot arunca ulei pe acel furtun in loc sa fie doar abur/sau nimic..si ce efecta ar avea asupra turbinei by-pass'ul daca-l fac..
mentionez ca si intercoolerul trebuie curatat dar la post'ul acela inca nu mi-a raspuns nimeni...si nici nu stiu cu ce..
.................
p.s: si tot am scos mai putin ca y20dth la 60-100 Very Happy
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu are nimeni nicio parere?..n-a mai facaut nimeni nimic asemanator..?
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Turbina nu pateste nimic,eu la un passat am dat o gaura fina cat un ac de cusut in bazinul de jos al intercolerului(era din plastic )si pe acolo se scurgea uleiul,singurul dezavantaj era ca facea pete de ulei Very Happy pierderea de aer nu se vedea nici cu vag-com-ul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR