Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
neatza buna ala totzi opelisti ! am un opel din 1991 1,4 nz ; am o mare problema cu el ? i-mi consuma ulei la greu ! am si eu o intrebare la voi ? daca o sa-i pun aditiv in motor ? se intampla ceva cu motorul ? ca am inteles ca aditivul "stopeaza " consumul de ulei ! dar altceva se poate intampla ? multumesc frumos si astept sfaturi !
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
recomand o segmentare si un schimb de simeringuri motor! aditivii sunt de mai multe feluri:
unii cu depunere care pot face mai mult rau (am prieten caruia i-au gripat motorul)
unii care ajuta nimai la ungere si care nu te ajuta cu nimic

Eu am refacut motorul (cota 0 segmenti, cuzineti & semicuzineti, kitt ambreaj, simeringuri motor, set garnituri si tampoane motor) si am dat cam 2400 lei cu tot cu manopera... acum cat ulei bag atata scot din ea (la primul schimb-2500 km am pierdut mult sub 100 ml)
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am folosit la ultimile 3 schimburi de ulei Metabond gold .... opelul meu e din 91 kADETt c16nz , motorul are sute de mii de km la 10.ooo km imi consuma un litru de ulei nu stiu cat ajuta sau nu metabondu ala dar dupa ceva discutii am ajuns la concluzia ca rau nu ii face .
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt fan tufoil! motorul meu are 476 000 si fac schimburi de ulei la 12500 - 15000 km...
singurul dezavantaj la tufoil e ca este cam foarte scump... dar cred ca merita...
  • ionut__bv

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca se mai fabrica aditivi cum au fost odata,eu am bagat XR1 care este din reteaua metabond si practic e doar ungere,nu face nimic altceva,nu atenueaza zgomot nu se depune nicaieri,acum parerile sunt impartite poate nu e bun pt toate tipurile de motoare...mai bine schimb uleiul de 2000 de km mai repede decat sa bag aditivi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR