Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am raspuns acolo la intrebarea la ce pini m-am conectat eu la mine. Acele conexiuni sunt pentru z16xe
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt hotarat sa imi montez tc pe astra g z16xe.
sunt in tratative sa definitivez achizitionarea unei pompe abs cu codul EL dupa care, daca se rezolva cu pompa il astept pe tonypsg cu butonul tc si suportul.
@kay am vzut ca si tu ai astra g z16xe. am rugamintea sa ma ajuti sa imi spui exact ce fire trebuie trase pt tc, numarul pinilor de unde si pana unde .
am citit aici pe topic si am gasit mia multe variante si sunt prea multi pini si nu vreau sa gresesc ceva. astept un ajutor sa stiu exact numarul pinilor si locul lor ca sa fac functional tc-ul. multumesc mult
  • dragosh20

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut din nou ...
kay asa o intrebare daca ai incercato sa muti doar ecu-ul de la o pompa EC la una Eb functioneaza ? pompa doar orkum are aceaasi functie ....
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu merge cea de tc are un rand de valve in plus adica 12 fata de 8 la EB
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
buna seara.cum spuneam detin un astra g z16xe si vreau sa montez tc.
dupa ce am studiat in tis am gasit ca trebuie sa plec din pompa abs pinii 29( fir alb) si 30 (fir verde) in ecu.
problema e ca in tis nu am gasit pt z16xe ci numai pt z18xe si pt z20let.
in cazul z18xe firul alb merge in A6 control unit - simtec mufa x57/6 si firul verde in mufa x57/38.
in cazul z20let firul alb merge in A5 control unit - motronic in mufa x79 pinul 43 si firul verde in mufa x79 in pinul 11.
din ce am vazut mufa x57 si x79 sunt identice doar ca numerotarea pinilor e inversa.
ma poate ajuta si pe mine cineva sa ma lamureasca pt z16xe ce legaturi trebuie sa fac.
pt semnalizarea tc in bord trebuie tras firul maro-galben din abs pin 20 in mufa x2 pin 42 si de acolo in intrumente in pin 13.
mai trebuie tras un fir care sa mearga la butonul de tc dar nu l-am gasit.
astept un ajutor cat de mic de la cei care si-au montat tc pe un astra g z16xe.


  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tu esti Toma necredinciosul de cate ori sa-ti zic ca aia sunt pinii de la ecu?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Florin nu Toma Wink
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@kay si firul care merge la butonul de tc din ce pin il trag? mersi
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pinul 31 de la pompa abs
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@kay multumesc mult. pompa cu cod ER imi ajunge pe sambata sau luni si trebuie sa imi fac putin timp si sa trec la montaj pana se mai poate si nu vine frigul ca apoi totul devine mai greu de facut.
  • dragosh20

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut la toat lumea din nou eu ! Very Happy deja a 3 masina de Z1.6 SE am reusit sa montez TC cu pompa er ...... de data aceasta am pus si ledul cu masinuta aia ...... marog functioneaza bine dar masinuta aia sta cam de vrio 3 ori mai mult ca ABS-ul aprinsa dupa care se stinge ... coduri roare nu sunt ..... ar fi vrio probleme sau ..... asa e normal ?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu prea este normal, dar daca nu ai erori este ok. La mine se sting ambele in acelasi timp.
Skip ads

  • dragosh20

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dar de la ce oare sa fie probleme data ? eu am programat cu techul adiq iam dat ecu in ABS k sta pe masina de 1.8 ecotec pentru ca alte optiuni nu erau ( adiq marog erau dar cea mai apropiata era de 1.8 ) deseara arat video ........ cum se intimpla chestia data .......
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
exista si pt motor de 1.6
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
esti sigur ca exista pentru 1.6?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dragosh20 a scris:dar de la ce oare sa fie probleme data ? eu am programat cu techul adiq iam dat ecu in ABS k sta pe masina de 1.8 ecotec pentru ca alte optiuni nu erau ( adiq marog erau dar cea mai apropiata era de 1.8 ) deseara arat video ........ cum se intimpla chestia data .......

Ca sa functioneze TC-ul, calculatorul de ABS are nevoie de la calculatorul de motor de turatie si valoarea cuplului (torque). Aceste valori le primeste pe CAN. Eu am experimentat pe Z16SE si Z16XE montarea unui calculator ABS cu TC si am observat ca softul lui Z16SE este un pic mai primitiv decat al lui Z16XE in sensul ca turatia si cuplul nu apar in lista de masuratori ca la Z16XE. La Z16XE turatia si cuplul apar separat si una dupa alta semn ca au o anume destinatie. Z16SE a fost facut sa trimita pe CAN informatii doar pentru cutia automata. Pana la urma calculatorul de ABS isi ia de acolo turatia si cuplul doar ca dureaza un pic mai mult. Testele astea le-am facut pe o masina care avea Z16SE pe care l-am resoftat in Z16XE, apoi l-am facut la loc Z16SE. La calculatorul de ABS nu am gasit in lista decat motoare de la 1.8 in sus.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@catalinpav66: ai reusit sa verifici si vreun bertone 2004-2005 z16xep cu esp/tc?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu, sa inteleg ca are ABS dedicat, ce indicativ (ident) are ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu am probat, ma gandesc ca este o revizie de pompa abs care stie de motorul asta.
Probat am incercat pe masina lui @kay dar minim 1.8.

HYDRAULIC UNIT, WITH CONTROL UNIT
(!) Anti-lock Braking System (ABS)
(!) Anti-Spin Regulation (ASR)
(!) Electronic Stability Program (ESP)

Opel 24463350 / EX
Bosch 0265202508
Bosch 0273004648

Vehicle applicability:
(2003-2005)
Opel Astra-G 1.6 Twinport 76 kW / 103 PS (Z16XEP)

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Catalin dupa cum am discutat telefonic tind sa cred ca ecu colegului Adi este mai ciudat. Daca te uiti mai sus la ce a postat colegul Dragosh20, face referire tot la Z16se ca ii functioneaza.
@34KLA:tot ce se poate ca EX sa stie de Z16XEP pentru ca este ultima revizie cu ESP, dar nu o mai investesc in alta pompa doar de dragul de a sti ca apare in tech si Z16xep. Oricum Tech-ul ar trebui sa stie sa configureze si modelul meu de pompa; bag mana in foc ca nu are "harti" in ea pentru diferite motoare. Informatiile care le-ai postat sunt luate de pe un site care comercializeaza pompe si nu stiu cat de oficiale sunt datele alea.

LE: tare as vrea sa vad o masina comercializata in Europa cu motor de 1.6, nu conteaza ce model de motor sau sasiu, care a avut montat de fabrica TC sau ESP. Pe motorizarea de 1.6 doar in tarile arabe stiu ca s-a pus TC/ESP.

LE2:@catalinpav66 i-a legatura cu colegul dragosh20 sa-ti dea VIN-ul lui si vezi in tech ce verisune de soft iti da pentru z16se, poate este o revizie mai noua fata de ce are Adi
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR