Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
iti trebuie un modul ABS compatibil TC, butonul pentru TC si multa rabdare Smile
Skip ads

  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:iti trebuie un modul ABS compatibil TC, butonul pentru TC si multa rabdare Smile

Am incercat....nu am modulul abs compatibil:( Crying or Very sad
Cam cat ar fi unul la mana a doua....
As mai dorii sa procur si eu din nou TIS-ul ca nu-l mai am....Astept si eu un opel-ist sa mi-l trimita marius_mx@yahoo.com
Pe viitor as vrea sa fac asp...cid si scaune incalzite Evil or Very Mad
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Acea mufa a 3-a din spatele scrumierei nu este pt TC ci posibil pt webasto pt ca nu se potriveste
sanse de gasire a celei de TC o au doar cei cu motoare 2.0 let
100% pot pune TC cei care au esp activat semnalizat in bord la punerea contactului
in timpul mersului la plecare mai tare acesta simte derapaj si aprinde leduletu intermitent +ce o mai face el
cei care au asa ceva pot pune plasticu cu buton pin 2 la minus iar pinu 3 din acesta merge in pinul 25 mufa abs nicidecum 31 sau altceva
si gata TC
  • astra2003mht

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra Y20DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Scuze de intarziere cu raspunsul pt montarea butonului TC,am cam oprit proiectu cu esp,am tras fir di pinul 25 si l-am legat la firul de la buton,al 2-lea fir la masa si nu se intampla nimic ca si cum ar functiona dezactivarea esp-ului.cineca mi-a zis k este posibil sa trebuiasca activata functia la cei de la reprezentanta!Daca rezolv ceva o sa postez raspunsul final.
Multumesc pt sfaturi.
O seara placuta! Very Happy
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Colegi , ati mai rezolvat ceva ? eu m-am hotarat si vreau sa-mi pun TC pe un astra g z16xep.(slabe sanse sa gasesc astra g cu TC pe z16xep ca din 2004 au intrat in classic). oare se potriveste modulul de abs de pe un z20let ? daca nu , alta solutie ar fi un z16xer de pe astra h..dar aici sunt in dubii pentru ca h-ul este total diferit fata de G. ce imi mai trebuie in afara de modulul de abs , buton si cablarea aferenta ? am inteles ca ceva senzori pe la roti , dar nu stiu nimic sigur. astept parerile voastre Smile
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Senzorii la roti exista deja in rulmenti (pentru ABS).
Am impresia ca trebuie programat ECU sa stie de TC/ESP.
Modulul trebuie sa fie de Astra G. La toate sunt la fel modulele din punct de vedere mecanic (ABS simplu si ABS + TC). Electronica difera.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru lamuriri. inteleg ca daca il pun pe cel de z20let mecanic se potriveste , dar s-ar putea sa nu se pupe cu ECU ? cand ma duc sa cumpar modulul de abs probabil ca o iau si butonul , daca sunt norocos poate apuc sa iau si cablajul. pentru a fi sigur o sa iau VIN-ul sa verific daca a avut TC din fabrica si nu e acolo doar pentru decor. de programat nu ar fi problema , ma duc la maiandrei.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@BV19MAX: esti sigur ca pompele sunt identice din punct de vedere mecanic? Intreb deoarece la Astra G fiecare pompa de abs are numar de cod diferit (am cunostiinta doar de 9 pompe, in caz ca exista mai multe). Si daca ar fi asa, m-ar ajuta foarte mult si as putea sa schimb doar ECU pompei.

@danywhy: in ce stadiu ai ajuns?
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic..pe toti care i-am intrebat de modul abs cu tc pentru z16xep au ridicat din umeri. de pe z20let nu stiu daca se potriveste si nu vreau sa dau banii aiurea. apropo , multumesc pentru ace Smile
o solutie ar fi sa ma uit sa vad daca il am deja pe masina , dar nu stiu ce si unde sa caut Confused
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cu placere pentru ace.
TC exista pentru z16xep si se poate monta cu sigurata pentru ca exista in TIS. In principiu nu conteaza de pe ce masina provine, conteaza mai mult ce tip de pompa si ecu este. Pe z20let din cate stiu sa montat pompa cu ESP si pentru asta iti mai trebuie si ceva senzori plus mai multa cablaraie. Momentan lucrez doar la cea cu TC si daca totul va fi o poate va urma si cea cu ESP.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine ma intereseaza doar TC-ul. din pacate mie nu imi merge TIS-ul (din cauza w7). as fi recunoscator daca mi-ai spune dupa ce pin sa ma uit...31 sau 25 ? multumesc mult.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
unde sa te uiti? pinul 31 vine de la buton doar. Mai depinde si ce instalatie ai deja pe masina pentru ca daca ai ca mine va trebui sa mai tragi inca 3 pini de la abs.
daca mai ai nr meu de tel ma poti suna si vb mai multe.
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
As fi curios daca a reusit cineva sa monteze TC pe zafira din 2002 Y20DTH pt ca eu am de dat bordul jos si eram curios sa stiu cum arata mufa care vine la butonul de la TC ca cele de la incalzirea in scaune le am asa ca tare as vrea sa stiu daca pot sa-i pun si TC.
  • maryush

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pentru astra 2001motor z16xe se poate monta?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt in curs de montare pe Z16XE iar pe Y20DTH daca se hotaraste colegul DEW poate il facem si la el
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Sunt interesat si eu sa-mi montez TC pe o zafira din 2001 cu motor y20dth
orice sfat sau sugestie este binevenita
multumiri!
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pana la urma a reusit cineva cu tc? eu cand am cumparat masina tipul mia zis ca are si esp dar cand pun contactul..nimic nu se aprinde e un astra g din 2002 z16se. Acum ma uit in tis sa vad ce e cu ea Very Happy
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ma lamureste si pe mine cineva? am intrat in tis si am dat la brake system & electronic stability program si mi-a aparut, are esp sau nu ? va multumesc si imi cer scuze de dublu post.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ni3k a scris:pana la urma a reusit cineva cu tc? eu cand am cumparat masina tipul mia zis ca are si esp dar cand pun contactul..nimic nu se aprinde e un astra g din 2002 z16se. Acum ma uit in tis sa vad ce e cu ea Very Happy

nici pomeneala sa ai ESP pe Z16SE
eu mai am putin si termin cu TC-ul pe Z16XE Very Happy


  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intradevar masina mea nu are nici eps, nare rost sa mai intreb de TC :d sunt tare curios daca o sa iti mearga.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR