Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Nemesy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am de vanzare un opel si unele persoane din cele care ma suna imi cer seria de sasiu pt verificarea masinii. Este vreo problema daca le comunic seria? Nu ma ocup cu vanzari de masini si de aceea sunt incepator in vanzari si nu cunosc riscurile.
Multumesc anticipat pt raspuns
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avand seria de sasiu teoretic pot sa mearga la o reprezentanta, sa faca rost de car pass. Avand car pass-ul, pot sa faca rost de cheie, sa vina sa o deschida frumos, sa programeze cheia in immo si sa gasesti locul de parcare gol.
Asta cel putin teoretic....
  • Nemesy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Avand seria de sasiu teoretic pot sa mearga la o reprezentanta, sa faca rost de car pass. Avand car pass-ul, pot sa faca rost de cheie, sa vina sa o deschida frumos, sa programeze cheia in immo si sa gasesti locul de parcare gol.
Asta cel putin teoretic....


Aha, deci sfatul tau e sa nu o comunic? Teoretic sau nu in zilele noastre orice e posibil. Sincer nu prea as vrea sa le-o comunic tocmai de aceea am zis sa intreb prima data aici
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Practic cred ca iti trebuie si un talon de la masina si un act de identitate ca sa obtii informatiile de la reprezentanta. In caz ca nu ai pile.
Da' i-ai intrebat pe oameni ce vor sa verifice pe baza VIN-ului?
Skip ads

  • Nemesy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu stiu ce se poate verifica pe baza VIN-ului. Se pot verifica km, reviziile? sau doar anul fabricatiei?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
anul fabricatiei si dotarile care le-a avut masina ... atat (din cate stiu eu)
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe la masinile din grupul VAG (Vw,Skoda,Audi etc) se pot verifica reviziile precum si numarul de km la care s-au efectuat. (au o baza de date service-urile intre ele)
La Opel cu TIS-ul afli dotarile masinii precum si data fabricatiei.Bine... si alte detalii esentiale cum ar fi daca masina a fost pregatita din fabrica pentru scoala Very Happy daca a avut volan pe dreapta etc
Referitor la VIN gandeste-te ca majortitatea masinilor nemtesti au seria sasiului LA VEDERE in stanga jos a parbrizului.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu se intampla absolut nimic daca dai VIN-ul altei persoane. La reprezentanta nu obtii nici un car pass fara certificat de inmatriculare si CARTE IDENTITATE PROPRIETAR. Gandeste-te numai la faptul ca unele masini au VIN-ul afisat la vedere, in coltul din stanga al parbrizului.
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Nu se intampla absolut nimic daca dai VIN-ul altei persoane. La reprezentanta nu obtii nici un car pass fara certificat de inmatriculare si CARTE IDENTITATE PROPRIETAR. Gandeste-te numai la faptul ca unele masini au VIN-ul afisat la vedere, in coltul din stanga al parbrizului.

subscriu
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eh, e undeva o baza de date la mijloc...si cum peretii pot avea urechi si ferestrele ochi...iar la noi in tara orice e posibil...

asta e similara cu dezvaluirea codului numeric personal....cate contracte false de vanzare-cumparare nu s-au facut doar bazate pe o copie xeroxata de CI?
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu are treaba, nu o sa iti fure nimeni masina pe baza vin-ului. Vinul la majoritatea masinilor este vizibil . Iar cei care ti-l cer, o fac pentru a afla toate dotarile masinii, poate le e frica sa nu fie mintiti, sau sa nu le scape ceva.
http://en.wikipedia.org/wik...tification_Number
  • nelumic21

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte de unde pot sa citesc seria de sasiu la un vectra b.
Mersi
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nelumic21 a scris:Am o rugaminte de unde pot sa citesc seria de sasiu la un vectra b.
Mersi

Langa scaunul pasager, te uiti intre usa si scaun si este o bucata de plastic care se da deoparte si seria este sub acel plastic:)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in CIV
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR