Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
salut tuturor!
in iulie plec in spania. pana acum am mai fost cu masina in grecia, deci distantele nu se compara(1200km vs. 3500km). am cautat pe routeplannerul de la michelin si mi se dau 2 posibilitati: pe coasta de azur, unde te usuca taxele (150 eur pe segment de drum) sau prin austria-germania-elvetia-franta, unde nu platesc decat vignetele (vreo 50 euro). merita ocolul sau nu??? avem in vedere drumul dus-intorsa,dica o diferenta de 200 eurom, dar si distanta, timp, oboseala samd... astept sugestii.
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai ce sa iti zic... nu stiu cate sectoare de drum sunt! calculeaza si tu vezi cat iti vine exact in plus pe coasta de azur si fa o diferenta cu motorina pe care o bagi prin germania austria .... parerea mea este ... daca diferenta nu e prea mare dupa ce scazi motorina consumata in plus ... du-te pe coasta de azur! ce o sa vezi pe acolo o sa merite toti banii ! si de timpul pierdut prin germania etc() poti sa te opresti sa adimiri peisajul
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am facut coasta de azur cu autocarul, asa ca ma intereseaza exclusiv peisagistic Smile diferenta este de 200 euro prin germania dus-intors fata de italia-coasta-franta. ca distanta sunt vreo 4-500 km in plus, iar ca timp vreo 6 ore in plus prin germania.
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Depinde unde mergi, dar diferenta intre Italia si Germania este de aprox. 100 de km. Taxele sint pe Ungaria, Austria in jur de 15 euro, Germania fara, Franta traversata 60 si Spania depinde unde mergi. Elvetia nu ai treaba cu ea numai daca nu ai nevoie de un control in plus. Iti recomand ruta asta este mai....buna decit prin Italia.
Skip ads

  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
vreau sa ajung in cadiz, in S Spaniei. taxele pe HU si AU pe cate zile sunt?
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
4 euro Ungaria, 7 euro austria, 60 franta, spania 40-50 . in spania poti sa mergi si pe national este mai usor decit in franta.
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In Spania pina la BArcelona 10euro, Barcelona-Valencia 17, Valencia- Alicante15 dar din Valencia este DRum care nu-l platesti ( pe interior, pe cel care merge pe coasta platesti)
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sau poti sa mergi de la Barcelona-Madrid-Cadiz si de la Barcelona nu mai platesti dar drumul mie cel putin mi se pare ... urit. Distanta este la fel aprox 1250km
Skip ads

  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
hmm... pe routeplannerul de pe michelin.com se spune ca toate taxele (hu+au+fr+es) sunt in cuantum de 40 euro. am cautat sa evit tollurile... carevasazica nu e nici pe departe asa cum se zice acolo. ma mai gandesc... parca croatia e la fel de frumoasa si muuuult mai aproape. multam de informatii.
eu imi calculasem drumul pe la 320 euro (270 motorina+50 taxe). daca e cum spui tu, inseamna ca ma duce pe la 450. decat dus! e mult!
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca te hotaresti pt Spania, poti evita autostrada si in franta si in spania ai nevoie de o harta buna,multa atentie, si rabdare.In loc de 2 zile pina la Cadiz faci cam 3- 4zile . ESte adevarat este mult mai frumos, decit pe autostrada. Atunci pe Franta platesti cam 5 euro si in spania cam 3-4 euro . Daca vrei te ajut fara problema.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
multam de solicitudine!
eu eram hotarat, dar m-am cam dezumflat cand am citit mesajele de la tine Smile
am folosit www.viamichelin.com cu optiuni avoid tolls si favour motorways. mi se da o harta prin ungaria, austria, germania, elvetia, franta si spania. costul total este cel pe care l-am scris mai sus (320 euro dus), durata 45 ore, iar distanta 4100k. ma gandesc sa listez plannerul. mai alte harti sau ceva in plus? (indicatii, sugestii?!?)
  • 3qmark

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca astepti pana pe la inceputul lui august mergem impreuna pana in Spania. Parca ar fi mai bine 2 masini Smile.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Pentru drumul respectiv, iti recomand cu caldura un receiver GPS .. pe care sa ai un Windows Mobile 5.0 .. de app si harti detaliate, nu trebuie sa-ti faci griji .. se rezolva. Imagineaza-ti ca am folosit o aplicatie de genul asta, in teste, cu o harta BETA a Europei de Sud-EST, care include si Romania ( deci harta nu este oficiala ), si iti pot spune ca este precisa in proportie de 80 % ( ceea ce pt o tara ca Romanica noastra este surprinzator ). Imagineaza-ti harti pt restul Europei, care sunt detaliate la nivel de strada pentru fiecare orasel / sat .. nu-ti mai spun de orasele mari sau Autostrazile de afara, DN-urile lor, etc. Iar la calculul rutei, iti poti selecta sa o iei pe drumurile fara taxe, sau cu cat mai putine astfel de drumuri. Detalii : pe PM. Cool
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bag sama ca o sa fie plin de opeluri cu numar de romania, prin europa in sezon Wink si eu o sa plec in luna iulie la barcelona, dar mai fac un popas la paris. drum bun s-avem!!! o sa ne salutam ca trabantistii Wink
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
deh... mai tarziu de iulie nu pot, ca asa am concediul...
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am fost cu masina pana dupa Valencia acum 2 ani.
La dus am mers...ungaria, austria putin germania..apoi strabatut elvetia...franta..unde sunt cele mai mari taxe...coborat prin franta pana in sud...iesit spre spania prin perpignan...
am avut nevoie de 2 cazari...Una in Salzburg - Austria
una in franta...
La intoarcere am ales celalalt traseu prin italia...pe coasta de azur...croatia..ungaria....
taxele sunt mai mai in italia.

Iti recomand www.mappy.com pentru itinerar pentru ca mi s-a parut cel mai profesionist facut.

Nicos
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In Franta NU se merge pe autostrada (Axxx, panouri pe fond albastru) ci pe soseaua nationala (N*** panouri pe fond verde) in mare parte sunt pe 4 benzi, la fel de netede decat primele si... GRATIS... Laughing
Ex: Paris Strassbourg pretul autostrazii este egal cu cel al benzinei, in plus drumul este cu 80 de km mai lung, in plus nu vezi decat camp si asfalt, in plus "aia gratis" este 80% pe 4 benzi... Twisted Evil Este vorba despre A4 versus N4...
Tot in FR benzina se ia de la Carrefour IN NICI UN CAZ de pe autostrada, diferenta de pret este de circa 15 Eurocenti pe litru... In plus, tot de la ELF vine... Razz
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da intradevar daca ai posibilitate sa faci rost de un gps (si inprumut daca altfel nu) este mult mai usor. Daca te hotaresti da-mi un mesaj si cu traseul si altele te ajut cu placere. Timp de 4 ani am fost in Spania 1-2 pe luna , vorba aia cunosc toate gropile de pe drum. Traseu, benzina mai ieftina, etc.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
gps e cam greu de procurat, insa informatii precum cele oferite de sorin666 imi vor fi de un real folos. ma mai intereseaza detalii legate de drumul prin austria, elvetia si spania. mentionez ca doresc sa ajung la cadiz, in S spaniei.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu as vrea sa fac vara asta un drum in Spania-am cazare si masa asigurata , dar nu am mai iesit la volan din tara si ma tooot gindesc dak sa-l fac.
Dar cred ca macar in Bulgaria sau Grecia tot ajung
Daca mai vine cineva de pe forum s-ar putea sa ma hotarasc mai repede Very Happy
In orice caz informatiile de pe aici imi par foarte utile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR