Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut
De cand am luat masina ma tot macina un gand: cat ulei intra in motorul de 2 litri benzina (eu am x20se dar cred ca si c20ne este la fel la acest capitol)
De ce ? Pentru ca in carte zice 5 litri cu filtrul schimbat si eu nu reusesc sa bag decat 4 litri si nivelul pe joja este la MAX - chiar putin peste.
M-am tot uitat la joja, am zis ca poate nu intra cat trebuie....dar totul pare OK.
De aceea va intreb cum este la voi
Multumesc
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cam la fel, pentru ca la schimb nu curge tot uleiul ... si de aici diferenta.
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca nu curge tot, unde ramane ?
fabricantul pana la urma de ce a dat o valoare care nu are legatura cu realitatea. Pana la urma 1 litru este destul de mult. Cei 5 litri nu au intrat decat atunci cand s-a asamblat motorul in fabrica ?
Masina nu stiu sa aibe senzor de nivel al uleiului si mi-e teama sa nu-i cauzeze
M-am gandit si la faptul ca poate joja de ulei a fost schimbata de fostii proprietari si......
M-ar putea ajuta unul dintre voi sa masoare joja, sa spunem din varf si pana la baza manerului din plastic (practic doar partea metalica). Este prima masina la care mi se intampla asa ceva.
Multumesc pentru ajutor
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca nu curge tot! Si cand golesti o sticla tot mai ramane cateva picaturi Laughing ... Ramane pe rampa, biele, arbori, orifici, tacheti, conducte, IN CIRCUITUL DE RACIRE SI RADIATORUL DE ULEI, pompa etc.
Chestia cu schimbatul jojei nu mi-a trecut prin minte Mr. Green Trebuie sa verifici cu o alta Frontera cu aceeasi motorizare.
Senzor de nivel de ulei nu are. Am un Renault 18 din '84 care are asa ceva Very Happy , dar alea sunt alte masini si motoare cu alta tehnologie (superioara).
Skip ads

  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca are cineva chef sa ma ajute - o ruleta si intr-un minut avem raspunsul ce lungime are joja.
cel putin asa elimin o varianta
  • hixpp02

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca referinta: la motorul C20NZ pe joja intre semnele min si max diferenta este de 1l.
In mod normal intra 4,5 l plus eventual vreo 150 ml in filtru.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR