Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Sa va povestesc ultima peripetie prin care am trecut.
In decembrie 2009 cand am achizitionat noua mea Zafira le-am spus celor de la reprezentanta sa-mi monteze si un sistem de alarma Viper.
In cursul zilei de sambata dupa ce am venit de la niste cumparaturi, am parcat masina si am pus alarma. Dintr-o paranoie discutabila ce ma caracterizeaza am dat sa verific portiera, timp in care alarma a inceput sa "zbiere". Am dezactivat-o dar am obsevat ca nu mai palpaia led-ul indicator. M-am urcat in masina, am pus contactul si ce sa vezi...moarta. Bordul stins orice alta comanda pe care incercam sa o fac era in van. PANA DE CURENT.
Am crezut ca e moarta bateria si am rugat pe un prieten sa ma resusciteze si pe mine...dar in zadar. Apoi am chemat asistenta care a venit destul de repede, am urcat masina pe rampa si am dus-o in service-ul Radacini.
Intre timp imi faceam 1000 de ganduri... o fi alternatorul ... o fi bateria, ca in cele din urma sa primesc raspuns din service unde, citez : Este problema legata de alarma. Mai precis o neintelegere intre alarma si computerul de bord.

Acum vine si intrebarea mea.
Este posibil ca din cauza unei astfel de "neintelegeri" intre alarma si bc sa mi se taie tot curentul (nici macar usile nu am putut sa le mai inchid, ce sa mai zic de lumini bord... nimic totul este mort) ?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca si in America, In romanica, orice este posibil, inclusiv montarea in reprezentanta a unor componente incompatibile cu masina. Solutia ar fi schimbarea alarmei, pe banii lor, cu alta compatibila. Desigur, doar daca ai nervii necesari sa le impui acest lucru.
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca voi opta pentru varianta "Nervi" nu de alta dar m-am saturat de toate c****-urile de genul asta.
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2005

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat. Problema era de la alarma. A fost resoftata si acum merge bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR